Benoot dominoval zablácenému Strade, Štybar sedmý


12. ročník Strade Bianche vyhrál Tiesj Benoot (Lotto Soudal). Druhý do cíle dorazil Romain Bardet (AG2R) a třetí mistr světa v cyklokrosu Wout Van Aert (Veranda’s Willems Crelan). Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) protnul pásku na 7. místě.

Závod po prašných cestách, které se ovšem kvůli roztátému sněhu a dešti změnily v bahno, znamenaly pro každého jezdce očistec. Hned začázek byl hektický, jelikož po startu přišly pády a různé trhání pelotonu a až po dlouhé době se vytvořila početnější skupina na čele, která by se dala považvat za únik.

Byli v něm Pierre Latour, Quentin Jauregui (oba AG2R), Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), Truls Korsaeth (Astana), Mark Padun (Bahrain-Merida), Victor Campenaerts (Lotto Soudal), Sepp Kuss (LottoNL-Jumbo), José Joaquín Rojas (Movistar) a Valentin Madouas (FDJ).

Asi 60 kilometrů před cílem se zdálo, že tato skupina bude pohlcena, ale došlo pouze k obměně složení na čele, kam se dostali už i největší favorité – Michal Kwiatkowski (Sky) a Alejandro Valverde (Movistar). S nimi pokračovali José Joaquín Rojas, Wout Van Aert, Pierre Latour, Valentin Madouas, Stefan Küng (BMC), Daniel Oss (Bora-hansgrohe), Robert Power (Mitchelton-Scott) a Soren Kragh Andersen (Sunweb).

Asi po 7 kilometrech začal aktivitou hýřit Peter Sagan (Bora-hansgrohe), který se úspěšně pokusil doskočit do skupiny ke Kwiatkowskému, ale zbytek favoritů nebyl daleko a skupina, kde nechyběli Sep Vanmarcke, Zdeněk Štybar, Tom Dumoulin, Romain Bardet či Steven Kruijswijk, se blížila.

Romain Bardet, Wout Van Aert
Romain Bardet, Wout Van Aert

48 kilometrů před cílem zaútočil Valverde, ale jeho pokus neměl dlouhého trvání. Mezitím z druhé skupiny odjel Romain Bardet a dotáhl se k Saganově skupině, kterou pouze projel a pokračoval dál osamoceně, jelikož jezdci v ní nespolupracovali. Za ním vyrazil Wout Van Aert a Francouze rychle dohnal a skupiny za nimi se spojily.

Ovšem nespolupracovalo se, Sagan zkusil nastoupit, ale hlídali si ho jak Kwiatkowski, tak Valverde.

Po uklidnění situace zaútočil Matěj Mohorič (Bahrain-Merida). Ale ani tento pokus se nezdařil. Na svého kolegu navázal svým atakem Giovanni Visconti. Za Italem vyrazili Gianni Moscon, Salvatore Puccio (oba Sky), Tiesj Benoot, Pierre Latour, Gregor Mühlberger (Bora-hansgrohe), Rob Power, Stefan Küng, Pieter Serry (Quick-Step Floors), Andrey Amador (Movistar) a Valentin Madouas. Ani zde nebyla spolupráce ideální a mezi favority byla ještě horší, což hrálo do karet Van Aertovi s Bardetem.

31 kilometrů před cílem se odpoutali Tiesj Benoot a Pieter Serry. 20 kilometrů před cílem se za nimi vydali Giovanni Visconti a Rob Power, zatímco Benoot urval Serryho. Mladý Belgičan navíc ukázal, že má dost sil a dokázal se dotáhnout k Bardetovi s Van Aertem a o výhru rázem bojovala trojice.

Na posledním sektoru po nezpevněných cestách dokázal Benoot odtrhnou své soupeře. Navíc si vybudoval velký náskok na své pronásledovatele a směřoval k cíli.

Zatím si k Serrymu, Powerovi a Viscontimu doskočili Valverde a Štybar. Ale nic víc se nestalo a kamery sledovaly Benootovu triumfální jízdu za první profesionální výhrou.

Bardet hned v úvodu stoupání k cílovému náměstí Piazza del Campo utrhl Van Aerta a dorazil do cíle jako druhý. Třetí dojel Wout Van Aert, který svými výkony na silnici udivuje celý cyklistický svět. Čtvrtý přijel Valverde, před Viscontim, Powerem a Zdeněk Štybar protnul pásku jako sedmý. Za ním do cíle dojel Sagan, Serry a desítku uzavřel Gregor Mühlberger.

Pořadí Jméno – tým Pořadí
1. Tiesj Benoot – Lotto Soudal 5:03:33
2. Romain Bardet – AG2R + 0:39
3. Wout Van Aert – Veranda’s Willems Crelan + 0:58
4. Alejandro Valverde – Movistar + 1:25
5. Giovanni Visconti – Bahrain-Merida + 1:27
6. Rob Power – Mitchelton-Scott + 1:29
7. Zdeněk Štybar – Quick-Step Floors + 1:42
8. Peter Sagan – Bora-hansgrohe + 2:08
9. Pieter Serry – Quick-Step Floors + 2:11
10. Gregor Mühlberger – Bora-hansgrohe + 2:18