Bennettova nadvláda ve spurtech pokračuje, Ulissi nadále celkovým lídrem

nabor

Irský rychlík ve službách stáje Bora – hansgrohe Sam Bennett dokázal vyhrát pátou etapu v závodu okolo Turecka. Je to jeho čtvrté vítězství v tomto ročníku. Diego Ulissi (UAE Team Emirates) dojel ukryt v hlavním balíku a i nadále vede celkovou klasifikaci.Předposlední etapa zavedla jezdce ještě blíže k Istanbulu, kde celé klání vyvrcholí. Dnešní pouť začínala v Selçuku a po 166 kilometrech končila v İzmiru. Ve svém profilu měla jednu trojku (52,8 km) a jednu dvojku (137,1 km).

V úniku dne bylo osm jezdců – Onur Balkan, Muhammed Atalay (oba Turecko), Alex Turrin (Wilier Triestina – Selle Italia), Jonas Koch (CCC Sprandi Polkowice), Jimmy Duquesnoy, Lukas Spengler (WB Veranclassic – AquaProtect), Matteo Spreafico (Androni Giocattoli – Sidermec) a Shane Archbold (Bora – hansgrohe).

Osmice získala náskok okolo dvou minut. Na čele balíku hlídala jak stáj UAE Team Emirates, tak i Trek – Segafredo.

Při stoupání na první vrchol dne hodnocený třetí kategorií zaútočil Alex Turrin, ale pro prémii si nakonec dojel dvorní rozjížděč Sama Bannetta Shane Archbold. Druhý byl Koch, až třetí místo patřilo Turrinovi.

Pak přišli dva pády a ty nadělily peloton na velké skupinky. Ve druhém pádu zůstal po zadu i Leopold König (Bora – hansgrohe) se stájovým kolegou Michaelem Schwarzmannem. Oba nakonec viděli cíl až s 18 minutovým odstupem.

Vpředu se však bojovalo o druhou vrchařskou prémii dne. Při stoupání zaútočil Ilja Koševoj (Wilier Triestina), ke kterému se přidal jeho stájový kolega Daniel Martinez, který byl čtvrtý v celkovém pořadí. Diego Ulissi a jeho stáj se však do úzkých zahnat nenechala. Oba borci Willieru si dojeli i pro body na prémii, ale víc jim UAE nedovolila.

Zvýšené tempo ještě více nadělilo peloton a na čele zůstalo pouze 30 jezdců. Poslední tři kilometry před cílem zkusil štěstí Mirco Maestri (Bardiani-CSF), ale jeho naděje trvaly jen 1,5 kilometru. Pak byl zpět v balíku.

Trek vytvořil dobrou pozici pro Edwarda Theunse, kterému visel na kole Sam Bennett. Belgičan začal spurtovat jako první a zdálo se, že Bennett je uvězněn u bariéry, na chvíli přestal i šlapat. Nakonec 200 metrů před cílem zabral a všechny své soky doslova převálcoval.

František Sisr (CCC Sprandi Polkowice) dojel se ztrátou více než 10 minut hluboko v poli poražených.

https://youtu.be/z4PfJR-RCVM

Pořádí 5. etapy

Pořadí Jméno Stáj Čas
1. Sam Bennett Bora – hansgrohe 4:06:51
2. Ahmet Orken Turecko
3. Simone Consonni UAE Team Emirates
4. Edward Theuns Trek – Segafredo
5. Michal Paluta CCC Sprandi Polkowice
6. Riccardo Minali Astana Pro Team
7. Boy Van Poppel
Trek – Segafredo
8. Davide Ballerini Androni – Sidermec – Bottecchia
9. Francesco Gavazzi Androni – Sidermec – Bottecchia
10. Gregory Habeaux WB Veranclassic Aquality Protect

Celkové pořadí po 5. etapě

Pořadí Jméno Stáj Čas
1. Diego Ulissi UAE Team Emirates 23:07:41
2. Jesper Hansen Astana Pro Team 0:12
3. Fausto Masnada Androni – Sidermec – Bottecchia 0:24
4. Daniel Felipe Martinez Poveda Wilier Triestina – Selle Italia 0:29
5. Yonder Godoy Wilier Triestina – Selle Italia 0:30
6. Ildar Arslanov Gazprom – Rusvelo
7. Francesco Gavazzi Androni – Sidermec – Bottecchia 0:42
8. Przemyslaw Niemiec UAE Team Emirates 0:47
9. Andrey Zeits Astana Pro Team 0:50
10. Jarlinson Pantano Gomez Trek – Segafredo 1:03