Anna van der Breggen bere zlato v silničním závodě

nabor

O olympijské šampionce rozhodl až samý závěr. Nizozemci doufali, že sólo dotáhne Van Vleuten. Po pádu však vůbec nedokončila. Pak to vypadalo na jasnou záležitost pro Američanku Maru Abbott. Ale byla dojeta. A tak se radovala Anna van der Breggen.

Závodu předcházel boj dvou silných jezdkyň o právo startovat. Olga Zabelinská uspěla s protestem proti zákazu startu ruských sportovců s dopingovou minulostí. Britka Elizabeth Armitstead u arbitráže odvrátila dvouletý zákaz ježdění za zmeškání tří dopingových kontrol, i když rozhodnutí vyvolalo značnou kontroverzi. Mistryně světa z roku 2014 Pauline Ferrand – Prévot jej označila za “ostudné”, podle britského deníku Daily Mail by vítězství Armitsteadové bylo pro cyklistiku “cestou do pekel”. Nicméně startovat měla plné právo a využila jej.

Rio 2016 ženy profilPředehra

Ženský silniční závod se jel na 137 kilometrů za silného větru a zpočátku jasné oblohy. První krátký únik vzniknul 125 kilometrů před cílem, na delší dobu se však vpřed dostala až Lotte Kopecky. Belgičanka za to vzala 115 kilometrů od cíle. O 11,5 km dále aktivní Němky vyslaly za Kopeckou Romy Kasperovou.

Rio 2016 stoupáníPři prvním ze dvou stoupání na Grumari byla Kasper dojeta. Čtyřicítka nejlepších jezdkyň pelotonu jej přejela spolu, ale útočit se začalo ve sjezdu. Silná pětka Van Dijk (Nizozemí), Plichta (Polsko), Bronzini (Itálie), Worrack (Německo) a Armstrong (USA) rychle získala minutu a vydala se stíhat Kopeckou. Hlavní skupina viděla v následujících kilometrech řadu dalších manévrů, všechny neúspěšné.

67,5 kilometrů před cílem se peloton spojil, načež při klesání z Grumari akcelerovaly Nizozemky a utrhly celkem 23 závodnic. Mezi nimi chyběla Ferrand – Prévot a Vos. Po pěti kilometrech se druhá skupina dotáhla a dlouho se nic nedělo. Až na rovinaté pasáži před závěrečnými stoupáními pláchla Audrey Cordon (Francie), ale pšenka jí dlouho nekvetla.

Jde se do finále

Po jejím dojetí peloton roztáhly velice aktivní Němky, vítr ovšem neměl správný směr. A tak to Trixi Worrack zkusila sama. Posléze se přidaly Vos (Nizozemsko), Ferrand – Prévot (Francie), Jasinská (Polsko), Elvin (Austrálie), Cecchini (Itálie) a Vekemans (Belgie) a náskok letěl vzhůru. Peloton musely táhnout Američanky a Kanaďanky, na finální okruh se stoupáním Canoas Vista Chinesa vjížděl se ztrátou 45 vteřin.

Mara Abbott (USA) však odvedla vynikající práci, záhy na nejtěžším stoupání uprchlice dotáhla a všechny krom Vosové odpadly. Zbyla nakonec jen elitní čtyřka závodnic – Van der Breggen, Van Vleuten (Nizozemí), Longo Borghini (Itálie) a právě Abbott. Ta se udržela i po útoku Van Vleutenové, zbylé duo dorazila Emma Johansson (Švédsko).

Sjezd a rovina rozhodují

V závěrečném sjezdu zvolily obě vedoucí závodnice zcela odlišnou strategii. Van Vleutenové přinesla ofenzíva náskok, ale posléze také těžký pád. Abbott jela velice opatrně, před stíhající trojicí nicméně stačila uhájit výhodu 39 sekund při nájezdu na 9 kilometrů roviny do cíle. O medaili snila ještě čtveřice Neff (Švýcarsko), Armitstead (Veká Británie), Oliveira (Brazílie), Niewiadoma (Polsko), jež plyvala krev v další skupině.

Souboj to byl litý, Abbottové naprosto docházely síly. Při nájezdu do posledního kilometru ji měly rivalky na dohled a 150 metrů od cíle jí zlomily srdce, když se Van der Breggen, Johansson a Longo Borghini přehnaly kolem ní a v tomto pořadí si také rozdaly medaile. Pro páté místo si dojela Elizabeth Armitstead.

Celkové pořadí olympijského silničního závodu žen

P. Jméno Tým Čas
1 Anna van der Breggen Nizozemí 03:51:27
2 Emma Johansson Švédsko
3 Elisa Longo Borghini Itálie
4 Mara Abbott USA 4
5 Elizabeth Armitstead Velká Británie 20
6 Kasia Niewiadoma Polsko
7 Flavia Oliveira Brazílie
8 Jolanda Neff Švýcarsko
9 Marianne Vos Nizozemí 01:14
10 Ashleigh Moolman-Pasio Jižní Afrika