Alejandro Valverde je rekordmanem na Mur de Huy! Valonský šíp vyhrál už počtvrté

nabor

Fenomenální Španěl Alejandro Valverde (Movistar) vyhrál už počtvrté (potřetí v řadě) klasiku Valonský šíp před Julianem Alaphilippem a Danem Martinem (oba Etixx-Quick Step). Roman Kreuziger finišoval na 11. pozici, Petr Vakoč až na 107. místě se ztrátou přes 5 minut.

Valverde se ještě před několika hodinami dělil o rekord na Valonském šípu v počtu výher společně s Marcelem Kintem, Eddym Merckxem, Morenem Argentinem a Davide Rebellinem. Nyní už tato tabulka neplatí. Valverde vyhrál závod počtvrté, osamostatnil se v čele a nezdá se, že by chtěl zůstat u čísla 4. Marcel Kint si doposud držel rekord závodníka, který dokázal na Mur de Huy triumfovat třikrát v řadě (1943, 1944, 1945). Ani toto už neplatí, protože Valverde vyhrál i v letech 2014 a 2015. První výhru zaznamenal už v roce 2006.

Závod

Únik vytvořila desetičlenná skupina. Jejími členy se stali Mads Pedersen (Stölting Service Group), Koen Bouwman (LottoNL-Jumbo), Silvan Dillier (BMC), Vegard Stake Laengen (IAM), Kiel Reijnen (Trek-Segafredo), Matteo Bono (Lampre-Merida), Tosh Van Der Sande (Lotto Soudal), Sander Helven (Topsport Vlaanderen) a Quentin Pacher (Delko Marseille). Katusha a především Movistar je nenechal odjet na více jak 3:30 minut před peloton.

41 kilometrů před cílem si v hromadném pádu Fränk Schleck zlomil klíční kost.

Na předposledním průjezdu Mur de Huy zaútočil z úniku, kde zbyla už pouze čtveřice závodníků, Silvan Dillier. Jediný, kdo zareagoval byl Stephen Cummings. Matteo Bono a Tosh Van Der Sande tempo neudrželi. Cummings nastoupil Dillierovi a pokračoval sám.

V pelotonu se začalo nastupovat. Nejprve zkusila odjet skupina i s Joaquimem Rodríguezem (Katusha) a Danem Martinem (Etixx-Quick Step), ale tým Movistar všechny útoky pokrýval. Na Cote de Cherave odjel Bob Jungels (Etixx-Quick Step). K němu okamžitě přijel Ion Izagirre (Movistar). Takhle pokračovali přes kopec. Následně k nim dojel i Tim Wellens (Lotto Soudal).

Zatímco Movistar dával šanci Izagirrovi, Etixx jasně ukázal, že jejich lídrem je dvojice Martin – Alaphilippe a tři uprchlíky dojeli ještě před obávaným kopcem Mur de Huy.

Při nájezdu na Huy se všichni velcí favorité seřadili na špici. Roman Kreuziger se pohyboval okolo 10. pozice, zatímco Petr Vakoč už nebyl součástí pelotonu.

První nástup zkusil Joaquim Rodríguez, ale Valverde se nalepil na jeho zadní kolo a nenechal svého rivala odjet. Ihned následoval útok Dana Martina a na jeho zadním kole byl (opět velmi překvapivě) Alejandro Valverde. Následovali Julian Alaphilippe, Wout Poels (Sky), Enrico Gasparotto (Wanty-Groupe Gobert) a Michael Albasini (Orica-GreenEDGE).

Dan Martin pádil k vrcholu, ale Valverdeho měl neustále za sebou, proto mu uhnul z cesty, aby se za něj mohl zařadit. Toho ovšem jezdec Movistaru využil a nastoupil. Ale za sebou si vezl Juliana Alaphilippa. Ovšem pětatřicetiletý (v pondělí mu bude 36) Španěl ukázal, že má stále neuvěřitelnou sílu v nohách a Alaphilippovi jednoduše odjel.

Alaphilippovi nezbylo nic jiného, než jen bušit do řidítek a spokojit se s druhým místem. Třetí dojel Dan Martin, následován Woutem Poelsem, Enricem Gasparottem a Samuelem Sánchézem.

Češi dnes vidět nebyli. Roman Kreuziger dokončil závod na 11. místě (+ 5 sekund) a Petr Vakoč na 107. místě (+ 5:25).

Video:

https://www.youtube.com/watch?v=WyyUPmmWxLo

Pořadí

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Alejandro Valverde (Špa) Movistar Team 4:43:57
2 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx – Quick-Step
3 Daniel Martin (Ir) Etixx – Quick-Step
4 Wouter Poels (Niz) Team Sky 0:00:04
5 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:00:05
6 Samuel Sánchez Gonzalez (Špa) BMC Racing Team
7 Michael Albasini (Švý) Orica-GreenEdge
8 Diego Ulissi (Ita) Lampre – Merida
9 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
10 Rui Costa (Por) Lampre – Merida