Adventní kalendář: 9.12.2016 – Vincenzo Nibali – návrat Žraloka z Messiny do boje o Maglia Rosa


Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Giro d’Italia se stalo jedním z nejzajímavějších závodů celého roku. Možná největší favorit před Grande Partenza v Apeldoornu Vincenzo Nibali se však trápil. I když byl celkově čtvrtý, tak před devatenáctou etapou ztrácel takřka čtyři minuty a tři čtvrtě a jeho druhý titul z Gira se zdál být ztracený.

Jenže pak přišla devatenáctá horská etapa vedoucí na Risoul. Na nejvyšší bod celého závodu (tedy takzvanou Cima Coppi) Colle Dell’Agnello se společně vydrápou Esteban Cháves, Vincenzo Nibali a prozatím suverénní lídr celého závodu Steven Kruijswijk. O tom co se stalo jsme se více rozepsali včera. Při sjezdu z tohoto stoupání Kruijswijk nevybírá zatáčku a padá.

Toho mezitím dokážou využít Nibali s Chávesem. Dojedou uprchlíky z počátku etapy a na Kruijswijka získávají stále větší a větší náskok. Na závěrečném stoupání má právě Nibali nejvíce sil a vítězí v etapě o jednapadesát sekund před Nievem a o třiapadesát před Chávesem. Zlomený Kruijswijk ztrácí téměř pět minut.

Cháves jde sice do růžového, ale Nibali je rázem druhý a ztrácí již jen 44 sekund. Následující etapu se s vidinou růžového trikotu vzdaluje Chávesovi dvanáct kilometrů před cílem. Má očividně více sil a na Chávese kromě potřebných 44 sekund najíždí dalších 52 a s pohodlným náskokem se dostává do vedení.

Poté stačilo již jen dojet v pořádku poslední rovinatou etapu do Milána a může slavit. Podruhé dokázal tento slavný závod vyhrát.