Adventní kalendář: 5. 12. 2018 – Domestik králem dvou moří

nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář. Tentokrát si připomeneme Tirreno-Adriatico.

1. etapa

Tirreno-Adriatico odstartovalo týmovou časovkou na 21,5 kilometrů. Týmová časovka zde zpravidla bývá velice důležitá pro celkové pořadí. Loni zde například pohřbila šance týmu Sky, když Giannimu Mosconovi najednou prasklo zadní kolo a ten neměl šanci udržet se na kole. Letos se britské sestavě dařilo o dost lépe, ale přece jenom se našly dva silnější týmy. Výborně zajel Mitchelton-Scott, který v závodě obsadil druhé místo, ale první se jako již tradičně umístili závodníci týmu BMC.

2. etapa

Druhá etapa nabízela šanci spurtérům. Do úniku se vydala trojice závodníků – Alexandr Foliforov (Gazprom-Rusvelo), Guy Sagiv (Israel Cycling Academy) a Jacopo Mosca (Wilier Triestina-Selle Italia). Tito jezdci strávili před pelotonem, v etapě dlouhé 167 kilometrů, takřka celý den, jenže peloton si je hlídal a dával jim malý náskok.

Poté co byli uprchlíci dojeti necelých devět kilometrů před cílem nastal boj o pozice vpředu. Na čele jsme najednou viděli velké množství týmů a tato hektická situace nakonec způsobila hromadný pád sedm kilometrů před cílem. Na zemi skončila většina týmu Groupama-FDJ a z celkových favoritů Adam Yates.

Nejlepší pozici vypracovala Katusha Marcelovi Kittelovi, který nakonec dokázal etapu vyhrát. Druhé místo obsadil Peter Sagan a na to třetí se dokázal po druhé straně vozovky dostat Giacomo Nizzolo. Malé překvapení pak bylo čtvrté místo Michala Kwiatkowského, který porazil i spurtéry jako Caleb Ewan či Fernando Gaviria.

3. etapa

Ve třetí etapě na závodníky čekala nejdelší etapa ročníku. Měřila 234 kilometrů a zvlněný závěr byl ideální pro klasikáře, ale také pro bitvu celkových favoritů.

Únik vytvořili Jacopo Mosca (Wilier-Selle Italia), Nicola Bagioli (Nippo-Vini Fantini), Sho Hatsuyama (Nippo-Vini Fantini), Dennis van Winden (Israel Cycling Academy) a Stepan Kurianov (Gazprom-Rusvelo). Stíhala je především stáj BMC, která hájila modrý dres Patricka Bevina. Peloton se s únikem trápil celý den a nakonec je dojel 10 kilometrů před cílem.

S nájezdem do závěrečného stoupání se na čelo posunuli hned 4 závodníci tým Sky. Jenže záhy nastoupil chytře Primož Roglič. Ten si vypracoval solidní náskok, který udržel až do cíle.

4. etapa

Ve čtvrtý den závodu na jezdce čekala královská etapa celého ročníku. Peloton si únik velice dobře hlídal a před nájezdem do závěrečného stoupání již byli všichni pohromadě. Taktovku následně přebrali závodníci Sky, kteří sem přijeli se 2 lídry – Geraintem Thomasem a Chrisem Froomem. Thomas navíc od předchozí etapy oblékal modrý dres pro lídra závodu.

Jenže plán týmu Sky nevycházel úplně nejlépe. Nejprve odpadl Froome. Thomas s stále cítil dobře, a tak vyslal na čelo skupiny favoritů Michala Kwiatkowského. Ten několik kilometrů udával velice ostré tempo, ovšem v momentě, kdy si pomalu chtěl vystoupit a nechat vše na Thomasovi, se stalo něco, co nemohl nikdo z nich očekávat. Thomasovi se kilometr před cílem zasekl řetěz. Než znovu nasedl na kolo, skupina favoritů byla dávno pryč. Zatímco si Mikel Landa dojel pro etapové prvenství, jen kousek za ním se bojovalo o celkové pořadí. Michal Kwiatkowski musel zmobilizovat všechny své zbývající síly a udržet se s ostatními. To se mu nakonec povedlo a po etapě mu patřilo celkové druhé místo za Damianem Carusem.

5. etapa

Pátá etapa byla opět klasikářská. Do úniku se dostali Dario Cataldo (Astana), Igor Boev (Gazprom-RusVelo), Iljo Keisse (Quick-Step Floors), Steve Morabito (Groupama-FDJ) a Kristijan Koreň (Bahrain-Merida). Na dostřel je drželi závodníci týmu BMC, kteří od předchozího dne drželi modrý dres s Damianem Carusem. Později jim přijely na pomoc týmy Sky nebo Movistar. Společnými silami únik dostihly a do cíle zbýval již jen klasikářský závěr. Adam Yates zaútočil daleko před cílem, což zaskočilo ostatní. Nechali mu příliš mnoho prostoru a Yates si dojel pro výhru.

Michal Kwiatkowski v závěru poodjel Carusovi a stal se tak novým lídrem závodu.

6. etapa

Hned v úvodních kilometrech etapy se oddělila čtveřice Marcus Burghardt (Bora-hansgrohe), Krists Neilands (Israel Cycling Academy), Jacopo Mosca (Wilier-Selle Italia) a Artem Nych (Gazprom-Rusvelo). Jejich maximální náskok se vyšplhal ke 3 a půl minutám.

Ve druhé polovině etapy se mistr Německa Burghardt zbavil svých spolubojovníků a vypracoval si náskok čtyř minut. Především týmy LottoNL-Jumbo a Katusha-Alpecin pracovaly na čele a postupně Burghardta dotáhly.

Osm kilometrů před cílem přišel kontakt mezi Gaviriou a Saganem, který skončil velkým pádem v pelotonu. Peter Sagan se však na kole udržel a vyhlédl si zadní kolo Marcela Kittela. Němec měl však v závodě více sil a získal svou druhou vítěznou etapu na Tirrenu. Jednalo se také o jeho poslední výhru v sezóně.

7. etapa

Teprve závěrečná etapa měla rozhodnout o celkovém vítězi. Ve hře o výhru stále byli Kwiatkowski a Caruso. Kwiatkowski měl náskok tří sekund a byl tak favoritem na udržení modrého trikotu.

Nejprve ale vyrazil Rohan Dennis. Ten jak má ve zvyku trasu prolétl a stanovil čas, který již nikdo nepřekonal.

Poté jsme již sledovali vyvrcholení boje o celkové pořadí. Kwiatkowski podle očekávání od začátku najížděl na Carusa a v cíli byl nakonec jako dvanáctý. Na Carusa najel 21 sekund a stal se celkovým vítězem.

Vítězem se stal domestik. I když označení domestik je nutno brát se rezervou. Kwiatkowski je jedním z nejlepších závodníků v pelotonu a domestikem byl pouze proto, že měl v týmu Gerainta Thomase a Chrise Frooma. Froome sem však nepřijel s ideální formou a Thomase vyřadil ze hry defekt ze závěru páté etapy. Kwiatkowski tak znovu ukázal, že může vyhrávat ve všech terénech a jeho tým se na něj může takřka vždy spolehnout. Druhý skončil Damiano Caruso a třetí nakonec právě Thomas.

Adventní cyklistické články 2018

Datum Článek
1.12.2018 Popáté na stejném místě
2.12.2018 Neobvyklý klasikářský double
3.12.2018 Cyklokros na Strade Bianche
4.12.2018 Dramatická koncovka a nečekaný vítěz
5.12.2018 Domestik králem dvou moří
6.12.2018 Další monument pro Žraloka z Messiny
7.12.2018 Nizozemský triumf na nejslavnější vlámské klasice
8.12.2018 Kostka z Roubaix na Slovensko
9.12.2018 Konec jedné éry
10.12.2018 Ve stopách Andyho Schlecka
11.12.2018 Nezastavitelný?
12.12.2018 Historický comeback
13.12.2018 Konec pro žraloka na Holandské hoře
14.12.2018 Pepřový sprej a šedesát kilometrů se zlomenou čéškou
15.12.2018 Francouzský hrdina
16.12.2018 Podceňovaný vítězem nejslavnějšího závodu
17.12.2018 Mistrovství Starého kontinentu v brutálních podmínkách
18.12.2018 Dvakrát z úniku během jednoho týdne
19.12.2018 Nečekaný vítěz na Vueltě
20.12.2018 Napodruhé to vyšlo
21.12.2018 Kanadský double
22.12.2018 Dominantní vystoupení v Innsbrucku
23.12.2018 Sedmá medaile je konečně zlatá
24.12.2018 Italský monument pro Francii
BONUS Vánoční dárek pro naše čtenáře – celoroční tipovací soutěž