Adventní kalendář: 2.12. 2016 – Hattrick Richie Porteho

nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

I druhý den zůstaneme u protinožců a to dokonce i ve stejném závodě – Tour Down Under. Pouze se posuneme do 5. etapy, která je neodmyslitelně spjatá s vrcholem Old Willunga Hill, kde etapa finišuje už od roku 2003.

Příběhy tohoto vrcholu a městečka Willunga jsou spjaty s mnoha jmény. Radovali se zde například Alberto Contador, André Greipel nebo Luis Leon Sánchez. Dnešní podoba dojezdu funguje od roku 2012 beze změny a poprvé zde triumfoval Alejandro Valverde a navázal na něj Simon Gerrans. Ovšem nikdo zde nedokázal zopakovat svou výhru z minulých ročníků.

Ani rok 2014 nebyl vyjímkou, když se na vrcholu radoval Tasmánec Richie Porte, hájící tou dobou barvy týmu Sky. Tehdy porazil o 10 vteřin Diega Ulissiho a Simona Gerranse. Ovšem v sezóně 2015 se na Willunze radoval stejný muž ve stejném dresu. Tentokráte pokořil Rohana Dennise a Rubéna Fernandéze.

Ani zde příběh nekončí. Je leden 2016, závodníci stojí na startu páté etapy, která rozhodne o celkovém vítězi. Na prvním místě se s komfortním náskokem hřeje Simon Gerrans. Na čele v tu dobu pracuje Orica pro Gerranse a také Sky, už nikoliv pro Porta, který hájí barvy BMC, ale pro Henaa, který je dobře postavený v celkovém pořadí a dělá si zálusk na posun vzhůru.

Asi kilometr před cílem, v podobných místech jako v minulé sezóně, „Tasmánský ďábel“ zaútočil. Zatímco loni neměl konkurenci, letos se za ním vydali Woods z Cannondalu a také Henao. Ovšem Porte jel celou dobu velmi vysoké tempo a své soupeře snadno odpáral a následně zkompletoval zlatý hattrick. Ovšem v celkovém pořadí se mu nepodařilo předstihnout Simona Gerranse a zůstal druhý.

I tohle je příběh Willungy. Jezdec, který zde vyhrál, nikdy neovládl i celkové pořadí ve stejné sezóně.