nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Již jsme v našem shrnutí sezóny psali o napínavé poslední etapě Paříž-Nice či Gira d’Italia. Ani na Critériu du Dauphiné jsme až do posledních chvil nevěděli, kdo nakonec zvítězí.

Úvodních sedm etap vyznělo jasně pro Richieho Porta. Australan vyhrál čtvrtou etapu, když v časovce nenašel konkurenci. Posunul se na druhé celkové místo. V šesté etapě ho ve spurtu o etapu poráží Jakob Fuglsang, ale Porte se posouvá do vedení. V sedmém dějství, končícím na značně zkráceném, asi tříkilometrovém Alpe d’Huez svůj náskok navýšil. Před závěrečnou etapou tak vypadá pořadí následovně – vede Porte, druhý Froome se ztrátou 1:02, třetí Fuglsang ztrácí dalších třináct sekund.

Froome zkouší několikrát nastoupit daleko před cílem, ale BMC všechny nástupy pokrývá. Porte má tak vše zdánlivě pod kontrolou. Vše se změní na předposledním stoupání dne – Col de la Colombière. Zde útočí Contador a za ním se vydávají Aru, Dan Martin, Bardet nebo Fuglsang. Froome s Portem se navzájem hlídají a skupina jim odjíždí. Těsně pod vrcholem Brit nastupuje.

Froome se za pomocí svého týmového kolegy Kwiatkowskiho dostává ve sjezdu do první skupiny. Porte si sice musí pomoci sám, ale ani vpředu neprobíhá spolupráce nejlépe a všechnu práci odvádí Froome, který se rázem dostává do virtuálního vedení. Froomovi však postupně na cílovém stoupání Plateau de Solaison dochází síly. Ostatní jezdci mu nastupují a nakonec mu ujíždí Fuglsang. Froome se postupně propadá a Porte ho dojíždí a hned mu nastupuje. Nakonec se tak rozhoduje o celkovém vítězi mezi Portem a Fuglsangem.

Fuglsang etapu vyhrává o dvanáct sekund před Danem Martinem. Teď záleží v jakém časovém odstupu dorazí Porte. Ten sice jede výborně, ale do cíle se dostává o jednu minutu a patnáct sekund později než vítěz etapy. Tedy přesně v takovém odstupu, jaký byl rozdíl mezi jezdci před startem etapy. O vítězi tak nakonec rozhoduje bonus. Fuglsang jako vítěz etapy získává desetisekundový bonus a Porte jako sedmý nic. Fuglsang tak vítězí v celkovém pořadí a Porte je druhý o právě těch deset sekund, které získal Fuglsang jako bonus za vítězství v etapě.