3.8. 2011 – den, kdy zemřel Robert Bakalář

nabor

Velmi smutné výročí si dnes připomínají zejména čeští fanoušci cyklistiky. Ta se nám přesně před 4 lety rapidně změnila. Krátce po odkomentování posledních přenosů Tour de France na následky dlouhé a těžké nemoci svůj poslední “závod“ dokončil legendární nezapomenutelný redaktor, Robert Bakalář.

Robert Bakalář ve službách Československé televize
Robert Bakalář ve službách Československé televize

Narodil se 6. června 1940. Cyklistice se věnoval od roku 1965 až do své smrti. V letech 1980-1990 pracoval jako sportovní redaktor a komentátor v tehdejší Československé televizi. Po krátké pauze působil v české verzi Eurosportu, kde divákům zpříjemnil mimo jiné i patnáct ročníků nejslavnějšího cyklistického závodu – Tour de France.

Přebal knihy Ztracená léta, příběh hokejového zločinu
Přebal knihy Ztracená léta, příběh hokejového zločinu

Mimo novinařiny se věnoval i psaní knih. Napsal jich 13, všechny pojednávaly o sportu. Mezi nejzajímavější díla patří Ztracená léta – příběh hokejového zločinu. Děj pojednává o politické perzekuci československých hokejistů v 50. letech 20. století, která byla původně psána pro časopis Stadion. V ucelené formě vyšla knižně až v roce 1990 po Sametové revoluci.

Na online chatu byl jedním z diskutujících tázán, zda byl členem KSČ. „Byl, ale nemám pocit, že mám lepru,“ odpověděl Bakalář. V nepřesných Cibulkových seznamech je také uveden jako agent StB. Údajnou spolupráci s tajnou policií ale označil za nepravdu.

Po jeho smrti po něm byl pojmenován závod Pražské schody, který nese nyní název Memoriál Roberta Bakaláře.

Mám místo hlavy kolo.“

O své zálibě často mluvil i on sám. V jednom z rozhovorů dokonce doslova pronesl: „Mám místo hlavy kolo. Jezdíval jsem na něm už jako kluk a od roku 1965 jsem dělal cyklistiku i jako novinář.“

Robert Bakalář
Robert Bakalář

Při šestihodinových etapách jsem jako cyklista, protože mám cyklistické gely. Tyčinky nelze, protože ty se musí kousat. Domů přicházím v sedm večer a po večeři začíná příprava na další etapu. Co hodina vysílání, to hodina příprav. Baterky dobíjím tak, že ráno si dám dobré espresso a jdu vysílat.“

Známé osobnosti o Bakalářovi

Roman Kreuziger: Probudil jsem se a slyšel velmi špatné zprávy o velké osobnosti Robertu Bakalářovi. Bohužel už není mezi námi, budeme ho postrádat. Odpočívej v pokoji.

Roman-Kreuziger-300x206

Peter Sagan po první vyhrané etapě na závodu Kolem Polska (4.8.2011): To vítězství věnuju skvělému komentátorovi Robertu Bakalářovi, se kterým jsem se nejednou potkal. Zaslouží si to! Během závodu jsem si na něj nejednou vzpomněl.“

sagan_peter_tourdepologne_pl_vitaz_3-300x180

Ján Svorada: Robert měl cyklistiku strašně rád, snažil se být v kontaktu se závodníky i mimo ten samotný závod, který komentoval. Těžko najít nějakého člověka, který by toho dokázal pokrýt svými aktivitami tolik jako Robert.“

JAZ274139_18_Jan_Svorada_TdF_2001-300x183

Ondřej Krátoška: Užívání si života plnými doušky a umění rozdávat druhým radost. To byla synonyma pro Bakyho,“ prohlásil jeho bývalý kolega z redakce Eurosportu.

ondrej-kratoska-moderator-komentator-02_denik-600-300x225

Štěpán Straka: Nikdy nezapomenu na první větu, kterou ke mně Robert ‚Baky‘ Bakalář pronesl před prvním společným přenosem: „Čau, já jsem Baky. Tady si sedni a poslouchej,““ přiznal jeho nástupce ve studiu Eurosportu.

Robert Bakalář, Štěpán Straka

Nejvtipnější hlášky Roberta Bakaláře, kterými bavil diváky při přenosech:

Pro ty, co přišli k televizním obrazovkám až teď… Možná jste byli na plovárně, možná je vám horko a doma jste si pustili větrák. Pustit si větrák je opravdu lepší, než si pustit plyn. Dýl vydržíte…

Zdá se, že fouká proti větru.

Robert Bakalář při komentování
Robert Bakalář při komentování

No víte, ja to už tady rozebíral, ale já odmaturoval z matiky jenom proto, že jsem našeho pana profesora přichytil in flagranti s jednou studentkou, no a von mi potom celý rok jaksi pomáhal.

Nechápu, jak můžou mít Holanďané tolik skvělých vrchařů (Gesink,Kruijswijk,Mollema,TenDam), když u nich největší kopec je nadjezd u vlakových kolejí.

José Rujano, 48,5 kg, 162 cm. Ten by mohl hrát v loutkovém divadle.

Tak tahle etapa má 158 centimetru a … ha ha, samozřejmě 158 kilometrů. 158 cm má Di Mule (jezdec)…

A tady je Roman? (Kreuziger) Nene, tohle není Roman. Tohle není Roman, tohle je jiná parta a já si to tady píši!

Jak řekl J. A. Komenský „Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest.“ Únik této skupinky končí.

Peloton jede tak jako jede, stejně jako ujíždějící skupina, která jede… tak, jako jede.

Sjezd je výborná příležitost jak stáhnout ztrátu, ovšem pouze za předpokladu, že netrpíte fóbii ze strachu.

Wiggins jede převod 39 na 25. Ne, tak se omlouvám, není to 39 na 25. A jak tak koukám, tak to není ani Wiggins.

Zazvonil konec a pohádky byl zvonec.

Robert Bakalář