11. etapu ovládl domácí Tony Gallopin

nabor

Po dni volna byla na programu zvlněná etapa s cílem v Oyonnaxu. Zde poněkud překvapivě triumfoval nositel Maillot jaune v 10. etapě – Tony Gallopin.

Kuriózně začal závodní den již před startem v neutrální zóně, kdy měl defekt vítěz etapy na kostkách Lars Boom a o malou chvíli později také hvězdný spurtér Marcel Kittel.

Začátek etapy byl pak poznamenán několika nepovedenými úniky, jejichž nezdar byl zapříčiněn velmi vysokým tempem pelotonu. Postupně to zkoušeli Roy, Pineau, Rast, následoval Adam Hansen, který absolvuje již devátou Grand Tour v řadě, ani Peter Sagan neuspěl. Až zhruba na třicátém kilometru unikl  největší bojovník 7. etapy, Švýcar Martin Elmiger ze stáje IAM Cycling. O chvíli později ho doplnili dva domácí závodníci – Anthony Delaplace z Bretagne a Cyril Lemoine z Cofidisu a během pěti kilometrů si vytvořili dvouminutový náskok, který narůstal až na necelých sedm minut. To totiž začaly tempo udávat Saganův Cannondale a australská Orica GreenEDGE.

Defekt se mezitím nevyhnul ani dalšímu německému spurtérovi Andrému Greipelovi. Ne zrovna příjemný dárek k třicátým druhým narozeninám.

Na sprintérské prémii v Charcier, kdy se náskok uprchlíků pohyboval už jen kolem čtyřech minut, putoval nejvyšší možný počet dosažených bodů k Cyrilu Lemoineovi. Peloton dovedl na prvním místě dnešní oslavenec André Greipel, následovaný Kittelem, Kristoffem, Renshawem a Coquardem. Peter Sagan sprinterskou prémii vypustil, připsal si jen 5 bodů a soustředil se na závěrečný finiš.

Vůbec v pořádku nevypadal vítěz Critérium du Dauphiné a před závodem černý kůň letošního ročníku – Američan Andrew Talansky, který od značky 80. kilometrů do cíle začal ztrácet kontakt s pelotonem. Že se na Němce dnes lepí smůla, pro změnu ukázal nejstarší účastník letošní Tour Jens Voigt, jehož taky postihl defekt.

Lemoine se pokoušel na čele urvat dva své kolegy, ale byl to nakonec právě on s Delaplacem, kdo nevydržel tempo Martina Elmigera.

51 kilometrů před cílem zastavil u krajnice Andrew Talansky a vypadalo to na další ztrátu velké hvězdy pelotonu. Po pětiminutovém přemlouvání týmových šéfů však usedl zpátky na bicykl a snažil se dokončit dnešní etapu před časovým limitem. Nakonec skončil se ztrátou přes 32 minut.

Následovala první vrchařská prémie a na špici pelotonu se to hemžilo pokusy o únik. V čele závodu jel nadále osamocený Elmiger, pronásledovaný dvojicí Bakelants, Roche. Pelotonu pak ještě poodjeli Herrara a Gautier, všichni se sjeli dohromady a vznikla pětičlenná skupina. Jejich náskok však nebyl nikterak velký a jen zázrakem by mohli vydržet do konce etapy.

První tři vrchařské prémie ovládl muž, který strávil v úniku většinu dne – Martin Elmiger. 21 kilometrů před cílem byl však prvním dostiženým. O pár momentů později ho následovali další tři cyklisté a na čele se osamostatnil Nicholas Roche z Tinkoff-Saxo. Právě pro tuto stáj začala po dni volna „nová“ Tour, bez Alberta Contadora. Cílem je vítězství v některé z etap. Roche se však dneska nedočkal. I když zvítězil na poslední vrchařské prémii, 14 kilometrů před cílem se ani jemu nevyhlo dojetí pelotonem.

Poté už začal úřadovat Tony Gallopin z týmu Lotto Belisol. Jeho první pokus moc úspěchu nepřinesl, ten druhý však vykrystalizoval na čele čtyřčlennou skupinku ve složení Rogers, Kwiatkowski, Sagan a právě Gallopin.

Šestadvacetiletý Francouz si neodpustil ani třetí nástup. A právě ten, dva a půl kilometrů před cílem, se stal klíčovým. Tony Gallopin vyhrál 11. etapu a potom, co v 10. etapě vezl žlutý trikot, si připisuje další životní výsledek. Druhý dojel Němec John Degenkolb, třetí Matteo Trentin. Favorit Peter Sagan ani tentokrát nezvítězil, dojel až devátý. Leopold König dojel s největšími favority na 23. místě a v průběžném pořadí mu patří 20. příčka se ztrátou 8 minut 25 sekund.

Zítra budeme svědky 183 kilometrů dlouhé kopcovité etapy, vedoucí z Bourg-en-Bresse do Saint-Étienne.

Výsledky 11. etapy

Pos. Rider Team WT Time
1 GALLOPIN Tony Lotto Belisol 20 4:25:45
2 DEGENKOLB John Team Giant-Shimano 10 ,,
3 TRENTIN Matteo Omega Pharma – Quick-Step 6 ,,
4 BENNATI Daniele Tinkoff-Saxo 4 ,,
5 GERRANS Simon Orica GreenEDGE 2 ,,
6 ROJAS José Joaquín Movistar Team ,,
7 VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team ,,
8 DUMOULIN Samuel AG2R La Mondiale ,,
9 SAGAN Peter Cannondale ,,
10 RéZA Kévin Team Europcar ,,

Celkové pořadí po 11. etapě

1  NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 46:59:23
2  PORTE Richie Team Sky 2:23
3  VALVERDE Alejandro Movistar Team 2:47
4  BARDET Romain AG2R La Mondiale 3:01
5  GALLOPIN Tony Lotto Belisol 3:12
6  PINOT Thibaut FDJ.fr 3:47
7  VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 3:56
8  PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale 3:57
9  MOLLEMA Bauke Belkin-Pro Cycling Team 4:08
10  VAN DEN BROECK Jurgen Lotto Belisol 4:18