Ženský peloton jede dál. Čeká ho MS, první Roubaix i atak rekordu v hodinovce


Po olympijských hrách ženy odjely čtyři worldtourové závody. Ve shrnutí si prolétneme jejich průběh a vliv na rankingy, blíže se pak zaměříme především na přestupy, konce kariér, změny rekordů a nadcházející vrcholné akce.

Výsledkový přehled, žebříčky

Klasikoa San Sebastián přivítala i některé účastnice olympijských klání, mezi nimiž nechyběla Annemiek van Vleuten. Alespoň trochu s ní stíhala jen Ruth Winder, leč favoritku favoritek nezastavila. Ani v Norsku dieselový motor nevysadil. Vrchařský dojezd třetí etapy – a díky němu též celý závod – jasně ovládla Annemiek van Vleuten před Ashleigh Moolman.

Pád ve 3. etapě Simac Ladies Tour 2021
Vteřiny po katastrofě ve 3. etapě

Na Simac Ladies Tour se hodně závodilo a ještě více odstupovalo. Tým Ceratizit-WNT zasáhl koronavirus. Hromadný pád ve třetí etapě odnesly minimálně časově všechny cyklistky krom šesti. Movistar tak na konci reprezentovala jediná Alicia González, tři stáje dojely ve dvou a celkově cíl spatřilo 53 jmen. Nejvýš ve výsledkové listině figurovalo to Chantal Blaak. Marlen Reusser famózní časovkou potvrdila formu, přesto v součtu drobně zaostala.

A srpen uzavřelo Plouay, kde tradiční dilema, zda útočit, či čekat, rozlouskla Elisa Longo Borghini. První ofenzivní pokus měl střední dolet, druhý už mířil přímo do cílové rovinky. Italka se díky tomu drží s van der Breggen a vedoucí van Vleuten na stupních světového žebříčku. V rankingu WorldTour domácí zářezy posunuly na druhé místo Marianne Vos. Mezi mladými dál hraje prim Niamh Fisher-Black.

Přestupy, podpisy, konce kariér

Jak se pomalu blíží konec sezóny, končí i některé kariéry. Kirsten Wild si svůj závodní epitaf pamatovat asi bude, ačkoli rozhodně nebyl vysněný. Napsal jej totiž onen pozitivní covidový nález v týmu Ceratizit-WNT na Simac Ladies Tour. Na co si ale stěžovat. Legendární Katie Compton, která chtěla objet ještě alespoň tuto cyklokrosovou zimu, končí po nesrovnalostech v biologickém pasu jako dopérka. Obhajoba kontaminací zůstane navždy spekulativní, formálně ji Američanka vzdala kvůli finančním nákladům.

Anna van der Breggen v roli startérky na Simac Ladies Tour 2021
Simac: Anna van der Breggen jako (opravdu jen) startérka

Na přestupovém poli zatím zaujal podpis Marlen Reusser u SD Worx, Grace Brown u FDJ nebo Elisy Balsamo u Trek-Segafredo. Uvidíme, co chystá o WorldTour usilující formace Rally Cycling, koho dalšího do řad SD Worx zláká budoucí sportovní ředitelka (a příležitostná startérka) Anna van der Breggen či komu hvězdné angažmá zajistí Anthony Joshua, který podepsal mj. Niamh Fisher-Black, když se z ringu vydal fušovat do agentského řemesla.

A třeba ho i v ženském pelotonu standardizovat. Jak zjistila v nově zveřejněné druhé části anuálního průzkumu Aliance cyklistek, více než čtyři pětiny jezdkyň se stále zastupují samy. Podobné množství z nich nevyužívá ani při uzavírání smluv právní asistenci. Poměrně velká část – 14 % – by přitom zastoupení zřejmě uvítala, neboť se ve svých týmech „necítí bezpečně“. Průzkum se ptal i na hlavní důvody opuštění pelotonu. Dominovaly finanční, případně rodinné, těsně následované jinými kariérními možnostmi.

Hezkou ukázkou z tohoto třetího ranku je příběh Anny Kiesenhofer. „Zkusila jsem to a ověřila si, že to není pro mě. Tak jsem si radši dodělala Ph.D.,“ řekla Rakušanka VeloNews. Jedno je proto jisté: zlatou olympijskou štiku nikdo neuloví. „Cyklistice se teď možná budu věnovat více, ne však na týmové úrovni. Profi peloton je moc stresu. Vždy jsem měla úplně otlačené ruce, jak jsem svírala řidítka.“ Plánem Kiesenhofer je spojit lásku k matematice s mentoringem, vývojem cyklistických produktů nebo veřejnými aktivitami.

Kde a o co se jelo a (ne)pojede

Hned ve čtvrtek začíná tentokrát již čtyřetapová Ceratizit Challenge. Středně horské etapy jedna a tři (profily níže) doplní vrchařská 7,3 kilometrů dlouhá časovka a v neděli spolu s Vueltou dojezd do Santiago de Compostela, převážně rovinatý. Obsazení závodu je hvězdné. Nechybí van Vleuten, van der Breggen, Niewiadoma, Longo Borghini, mezi sprinterkami třeba Lotte Kopecky a Coryn Rivera, ovšem ani Tereza Ńeumanová.

Profil 1. etapy Ceratizit Challenge 2021 Profil 3. etapy Ceratizit Challenge 2021

Ze Španělska cesty řady cyklistek povedou na kontinentální evropský šampionát, který se odehraje mezi 8. a 12. zářím v Trentinu. Začne smíšenou časovkou, den na to je na programu individuální a v sobotu 11. silniční závod, který jediný nebude rovinatý. Stejné tři disciplíny a odpovídající rozdělení profilů (pochopitelně s kratšími a častějšími brdky) uvidí při mistrovství světa Flandry.

A pak Roubaix? Konečně? Pokus číslo čtyři o ženskou premiéru je nachystán na 2. říjen. Ani ne tři týdny na to se navíc tamtéž sjede k MS dráhařská elita. Další dráhařskou událostí bude naopak o pár dní dříve, 30. září, na oválu v Grenchenu pokus zlomit rekord v hodinovce (48,007 kilometrů). Šampiónka Tour de Feminin Joscelin Lowden, jež bude od sezóny 2022 – stejně jako třeba Susanne Andersen – jezdit za novou ambiciózní norskou formaci Uno-X, musí vlastně jen zopakovat, co v zimě dokázala v tréninku.

Illi Gardner a její Everest
Illi a její hora

Když už jsme u těch rekordů: nedávno se přepisovaly i jiné. Na velšském kopci s děsivými 17,4 % zvládla Everesting (nastoupání výšky Mount Everestu) za 8:33:47 Illi Gardner. Před dvěma měsíci našla svou první absolutní ženskou vítězku Leah Goldstein jedna z nejšílenějších silničních akcí, Race Across America. A na olympiádě učinilo zlato v madisonu a stříbro v týmové stíhačce nejúspěšnější ženskou cyklistku pod pěti kruhy z Laury Kenny. Během paralympiády obdobné pozice dosáhla Sarah Storey.

Nadále platí, že WWT by měla uzavřít 23. října Ronde van Drenthe. Předposlední akcí kalendáře však nyní je britská šestietapová The Women’s Tour, plánovaná na úvod měsíce. Odpadají totiž čínské Tour of Chongming Island a Tour of Guangxi. Do žádného ze závodů určitě nezasáhne Chloé Dygert. Po pokračujících problémech s loni poraněnou nohou včera definitivně odpískala sezónu.

O nových výhrách a snad minimu pádů a nákaz si povíme zhruba za osm týdnů. Stejně tak se v posledním shrnutí letošní sezóny zas a blíže podíváme na přestupy.