nabor

Byl to závod plný útoků a jejich stahování. Nakonec rozhodly až závěrečné kilometry. Chantal Blaak vytěžila ze síly Nizozemek, kterým však další pódiová místa uzmula druhá Katrin Garfoot a třetí Amalie Dideriksen.

152,8 kilometrů dlouhá trasa závodu žen kategorie Elite byla vůbec nejdelší v historii. Ženy jely silniční závod na mistrovství světa poprvé roku 1958, kdy zvítězila patnáctinásobná lucemburská šampiónka Elsy Jacobs. Letos byla na osmi bergenských okruzích, obsahujících divákům již dobře známý Lososí vrch, v roli obhájkyně Amalie Dideriksen. Výtečná drahařka chtěla korunovat velký den své země, když už dopolední závod juniorů přinesl Dánům zopakování titulu z roku 2016.

Klid před bouří v první polovině závodu

V krásném slunečném počasí se jako první od pelotonu odpoutala Švédka Sara Penton a cílem prvního okruhu projela s náskokem přes půl minuty. Peloton její propagační snaha nechávala v klidu. Šest kol před koncem jel skoro minutu za Švédkou, 17 sekund za jejími zády pak byla druhá útočnice dne Britka Melissa Lowther. U špice hlavní skupiny zůstávala Nikola Nosková, slovenské barvy dál hájila Alžbeta Pavlendová.

Během třetího okruhu se na čele utvořila dvojice, Lososí vrch ovšem před favoritkami přejela jen britská závodnice. 100 kilometrů od cíle zrychlila na kostkách Nizozemka Lucinda Brand, peloton zareagoval a do čtvrtého kola vjely cyklistky v čele s Nikolou Noskovou pohromadě. Méně pozorného diváka z klimbání probraly až další kostkované akcelerace krátce před polovinou závodu. Pomyslnou půlmistryní se k radosti domácích diváků stala Susanne Andersen.

Nástup střídá nástup

Jepičí život norského úniku ukončilo 71 km před cílem pokračující kočkování silných týmů. Amy Pieters utvořila před lososím stoupáním trio s Australankou Rachel Neylan a Britkou Hannah Barnes. Odpadly naopak hlavní belgická hvězda Jolien D’Hoore a Elisa Longo Borghini. Ve sjezdu pád ukončil naděje lídryně Američanek Megan Guarnier. Do incidentu se zapletla mj. také Chantal Blaak či trojice Italek v čele s Elenou Cecchini.

Trojka na čele si držela výhodu kolem půl minuty. Ta se však šestém okruhu smrskla. Díky tomu mohla krajanku Pieters doplnit Lucinda Brand, Rachel Neylan v australském dresu vystřídala Gracie Elvin. Na konci okruhu se peloton, čítající asi polovinu startujících, opět dotáhl a nekonečný kolotoč nástupů mohl začít nanovo. Britka Danielle King iniciovala vznik skupiny, v níž nechyběly australské barvy (Spratt), Francie (Delzenne) a Nizozemsko (Ensing). Později se za nimi vydala Švédka Hanna Nilsson. Pád zastavil v rozletu Jihoafričanku Ashleigh Moolman.

Předposlední výjezd na Lososí vrch byl šancí pro Annu van der Breggen, která roztrhala peloton. Nechyběla další esa: van Vleuten, Niewiadoma, Ferrand Prévot, Garfoot, Guderzo, Deignan, Ludwig a pochopitelně ani původně atakující pětice. Nulová spolupráce nicméně i tento atak brzy ukončila. Další útok vedla trojice Blaak, Barnes a Francouzka Cordon. Pronásledovatelka: Australanka Roy. Padesátihlavý peloton, do kterého se dotáhla i Nosková, ztrácel na sklonku předposledního okruhu 32 sekund.

Poslední okruh přináší překvapení

Při závěrečném stoupání na Lososí vrch pořádně šlápla do pedálů Niewiadoma. Na vrcholu s ní byly van Vleuten, van der Breggen, Garfoot a dojetá trojice Blaak, Barnes a Cordon. Ze sedmi jezdkyň tři Nizozemky! Série jejich nástupů a sólo nakonec vyšlo Chantal Blaak. Barnes, Cordon a Niewiadoma se po chvilce váhání ujaly tempa, to už však ztrácely 20 sekund. Čtyři kilometry před cílem znovu agresivně nastoupila Niewiadoma, po ní Barnes, ale van Vleuten ochránila parťačce duhový dres.

Van Vleuten s van der Breggen se ve finále, kdy už Blaak vítězně projížděla cílem, chopily tempa ve snaze uchovat náskok před pelotonem a obsadit celé pódium. Jenže to jim na poslední chvíli vyfoukla takticky skvělá Australanka Garfoot a obhájkyně zlata Amalie Dideriksen, která si zezadu přilétla pro bronz.

Předešlý program žen

Již v úterý jela ženská elita individuální časovku, jíž Nizozemky dominovaly ještě jasněji. Vítěznou Annemiek van Vleuten a stříbrnou Annu van der Breggen doplnila na stupních vítězek Katrin Garfoot, která tím obhájila umístění z Kataru (dnes vylepšila tehdejší 51. místo). „Bramborovou medailí“ překvapila mladá Američanka Chloe Dygert. O panamerické kontinentální šampiónce ještě uslyšíme.

O čem už jste naopak jistě slyšeli, je double týmu Sunweb v týmové časovce. Senzační neděli německé stáje začala ženská squadra ve složení Lucinda Brand, Leah Kirchmann, Floortje Mackaij, Coryn Rivera, Sabrina Stultiens a Ellen van Dijk, která jako jediná přejela pohromadě stoupání na Birkelundsbakken a díky tomu jí zbyly síly na drtivý závěr. Celé disciplíně nicméně na mistrovství světa zdá se zvoní hrana, kvůli slabé účasti týmů ji chce od roku 2020 vyřadit z programu nový šéf UCI David Lappartient.

Pořadí ženského silničního závodu Elite 2017

P. Jméno Tým Čas
1 Chantal Blaak Nizozemsko  4:06:30
2 Katrin Garfoot Austrálie  28
3 Amalie Dideriksen Dánsko
4 Annemiek van Vleuten Nizozemsko
5 Katarzyna Niewiadoma Polsko
6 Christine Majerus Lucembursko
7 Susanne Andersen Norsko
8 Anna van der Breggen Nizozemsko
9 Emilia Fahlin Švédsko
10 Elena Cecchini Itálie