Závěrečnou etapu v Utahu získal Marco Canola

nabor

Poslední etapa v Salt Lake City měla zajímavý průběh. Kdy se na čele měnili jezdci poměrně často, ovšem dojíždělo se hromadně. Všem vypálil rybník rychlík stáje Nippo – Vini Fantini Marco Canola, který si dojel pro etapové vítězství. Robert Britton (Rally Cycling) vyhrál celkovou klasifikaci jezdců.

Sedmá etapa závodu kolem Utahu byla zároveň poslední v letošním ročníku. Její umístění bylo jako každoročně do ulic hlavního města státu Utah – Salt Lake City. Na závodníky čekalo celkem 11 okruhů na trati dlouhé 10,8 kilometrů.

Etapa, do které nenastoupil Daniel Turek (Israel Cycling Academy), měla poměrně svižné tempo. Ihned v úvodu odjelo 17 závodníků: Gus Morton (Jelly Belly-Maxxis), Joey Rosskopf, Manuel Senni (oba BMC Racing), Daniel Jaramillo (UnitedHealthcare), Lorenzo Rota, Simone Sterbini (oba Bardiani CSF), Ivan Santamorita, Damiano Cima (oba Nippo-Vini Fantini), Kyle Murphy (Cylance), Eder Frayre (Elevate-KHS), Erik Slack, Francisco Mancebo, Chad Beyer (všichni Hangar 15), Marco Bernardinetti (Amore & Vita), William Barta (Axeon Hagens Berman), Oscar Clark (Holowesko-Citadel), Stephen Bassett (Silber Pro Cycling) a Nigel Ellsay (Silber Pro Cycling).

Borci si připravili náskok přibližně jedné minuty, ovšem 80 kilometrů před cílem byl balík zas pohromadě. Jenže ani tentokrát nevydržel moc dlouho. Zformovala se nová skupina. Antonio Molina (Caja Rural-Seguros RGA), Travis McCabe (UnitedHealthcare), Silvan Dillier (BMC), Rosskopf, Senni, Kyle Murphy (Cylance), Jaramillo, Rota, Sterbini, Mihkel Raim (Cycling Academy), Santomorita, Cima, Barta, Jhonatan Narvaez (Axeon Hagens Berman), Frayer, Beyer, Mancebo, Slack, Clark a Bassett, jenž si znovu vypracovala minutový náskok.

Skupina se posléze nadělila a vpředu zůstali jen Clark, Rosskopf, Senni, Sterbini a Santomorita. Především Sterbini se předváděl ve výborném světle, když povětšinu času trávil na čele vedoucí skupiny. Nakonec se povedlo ujet Sterbinimu se Sennim (oba budou v příštím roce stájoví kolegové – pozn. redakce). Pronásledovatelé ztráceli půdu pod nohama. Zůstali za nimi pouze Mancebo, Jaramillo a Rota, ke kterým se dotáhl James Piccoli (Elevate-KHS). Jenže toto seskupení vydrželo přibližně dvě kola. Pak se začínalo znovu ze zelené louky.

Nová vedoucí skupina – Jaramillo, Senni, Rota, Manuel Sola Arjona (Caja Rural), Redi Halilaj (Amore & Vita) a Janier Acevedo (UnitedHealthcare) – si vypracovala asi 30sekundový náskok. Borec ze stáje Amore & Vita nebyl spokojen s tempem vedoucí čtveřice a vydal se do sólo jízdy. V posledním kole jej znovu dojel Senni a byl to on, kdo se pokusil dobýt etapový vavřín, jenže i jemu nebylo přáno. O stažení náskoku se postarala především stáj Caja Rural-Seguros RGA.

V závěrečném stoupání před cílovou rovinkou vyrazil Miguel Benito (Caja Rural-Seguros RGA) a měl mírný náskok, ovšem rychle se zezadu přiblížil Marco Canola. Španěla šikovně podjel kolem hrazení a vítězství bylo jeho.

Celkové prvenství si podržel Robert Britton. Kanadský cyklista sice musel odrážet atak svých soupeřů v závěrečném kopci, ale vše si pohlídal.

Mezi mladými jezdci byl nejlepší Neilson Powless (Axeon Hagens Berman). Jacob Rathe (Jelly Belly p/b Maxxis) si udržel trikot nejlepšího vrchaře, neboť v této etapě nebyla žádná vrchařská prémie. Američan vyhrál o jediný bod před vítězem královské etapy Giuliem Cicconim (Bardiani CSF).

Souboj o nejlepšího spurtera se smrskl na dva kohouty. Travise McCabea a Marca Canolu. I přestože Canola získal jako vítěz 15 bodů a McCabe nebodoval radoval se ze zisku trikotu Američan z UnitedHealthcare.

Pořadí sedmé etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Marco Canola (Ita) Nippo – Vini Fantini 2:40:18
2 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:00:02
3 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
4 Patrick Müller (SWI) BMC Racing Team
5 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
6 Robert Britton (Can) Rally Cycling
7 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
8 Martin Elmiger (Swi) BMC Racing Team
9 Taylor Eisenhart (USA) Holowesko / Citadel Racing p/b Hincapie Sportswear
10 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman

Celkové pořadí

# Rider Name (Country) Team Result
1 Robert Britton (Can) Rally Cycling 22:48:03
2 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:00:22
3 Serghei Tvetcov (Rou) Jelly Belly-Maxxis 0:00:32
4 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman 0:00:35
5 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:02:00
6 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF 0:02:16
7 Jonny Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:02:41
8 Chris Butler (USA) Caja Rural – Seguros RGA 0:02:47
9 Sepp Kuss (USA) Rally Cycling 0:02:55
10 James Piccoli (Can) Elevate – KHS Pro Cycling 0:03:00