Závěrečnou časovku Etoile de Bessegès opanoval Filippo Ganna, celkově zvítězil Tim Wellens

nabor

Mistr světa v časovce Filippo Ganna (Ineos Grenadiers) ve své oblíbené disciplíně nezaváhal a připsal si druhé etapové vítězství v řadě. Poslední etapu Etoile de Bessegès vyhrál o 10 vteřin před domácím Benjaminem Thomasem (Groupama-FDJ). Celkové vítězství s přehledem udržel Tim Wellens (Lotto-Soudal) a svůj konečný náskok ještě o několik vteřin navýšil. Na druhé místo se posunul Gannův spolujezdec Michal Kwiatkowski. Pódium doplnil Nils Politt (BORA-hansgrohe).

Vyvrcholení prvního etapáku sezony 2021 přinesla 11 kilometrů dlouhá časovka ve městě Alés. Prvních 8,5 kilometrů vedlo po naprosté rovině, na kterou navázal 2,5 kilometrů dlouhý závěrečný kopec. Stoupání s průměrným sklonem 6% bylo klíčovým úsekem časovky, který měl rozhodnout o celkovém vítězi. Profil nahrával časovkářům, kterým nedělají potíže ani kopce a hlavním favoritem byl bezpochyby včerejší vítěz Filippo Ganna. Jako lídr závodu do etapy nastupoval Tim Wellens a s náskokem 44 vteřin měl papírově celkové vítězství pohodlně ve svých rukou.

Do vedení se v rané fázi dostal Gannův spolujezdec z Ineosu Ethan Hayter v čase 15:21 a v horkém křesle vydržel déle, než by se dalo očekávat. Z první příčky ho nesesadili ani Geraint Thomas, Bauke Mollema či Rigoberto Urán. Úspěšný byl až o několik hodin později Benjamin Thomas, který jej předčil o 11 vteřin. Francouze ale o chvíli později o 10 vteřin překonal Filippo Ganna s časem 15:00.

Souboj o etapu se zdál být rozhodnut a pozornost diváků se upřela na boj o celkové pořadí. Většina Wellensových pronásledovatelů, ale v časovkách příliš nevyniká a Belgičanovo vedení ani zdaleka neohrozili. Hlavním nebezpečím byl Michal Kwiatkowski, který časovku dokončil s časem 15:34 na pátém místě. Tim Wellens ale nenechal nic náhodě, předvedl svou životní časovku a dojel pět vteřin rychleji než Kwiatkowski.

Kwiatkowski se přesto posunul na konečné druhé místo. Na pódiu ho doplnil Nils Politt, který v etapě dojel 9. Svá místa na stupních vítězů naopak ztratili Edward Theuns (Trek-Segafredo) a Mads Würtz Schmidt (Israel Start-Up Nation), kterým se časovka vůbec nevydařila.