V Zakopanem kraloval Haig, do vedení jde Teuns

nabor

Jack Haig odvážným nástupem slavil vítězství v šesté etapě Kolem Polska. Z první desítky celkového pořadí nestačil tempu akorát Peter Sagan, a tak ho vystřídal ve vedení Dylan Teuns.

Antwan Tolhoek (LottoNl-Jumbo), Moreno Moser (Astana), Adam Stachowiak (Polská reprezentace) a Bob Jungels (Quick-Step Floors) se vydali na začátku etapu do úniku. Ovšem Jungels byl velmi nebezpečným závodníkem, když ztrácel pouze 47 sekund v celkovém pořadí, a tak skupinu okamžitě začalo stíhat hned několik celků. Lucemburčan se pak sám stáhl zpět do pelotonu a čelní trojice tak konečně dostala prostor. Dostala dokonce tolik prostoru, že Tolhoek byl v jednom okamžiku ve virtuálním vedení. Ovšem nehrozilo, že by vedl i po dojezdu etapy, když rychle zareagovali jezdci z hlavního pole a náskok se pomalu začal snižovat.

Tolhoek pak nechal své dva kolegy z úniku vstříc osudu a sám zaútočil. Stachowiak a Moser se následně vrátili do pelotonu. Vedoucího Nizozemce se vydali stíhat Robert Power nebo Jan Tratnik, ten byl ale neúspěšný. Powerovi se podařilo unaveného Tolhoeka dojet a okamžitě mu ujet. Zatímco Australan živil své šance, Tolhoeka pohltila hlavní skupina.

Kdo dnes již nestačil byl Peter Sagan. Průběžně vedoucí závodník začal zaostávat na nekategorizovaném stoupání necelých 30 kilometrů před cílovou páskou a do cíle nakonec dorazil jako 64. s takřka šestnáctiminutovým odstupem za vítězem.

Výbornou práci odváděli jezdci BMC ve prospěch Dylana Teunse. Tejay Van Garderen nejprve dlouho trápil svým vysokým tempem hlavní favority a poté i Samuel Sánchez a dojeli tak Powera. Tomuto tempu nestačil Bob Jungels. Ovšem lucemburský mistr si jel svým tempem a pokaždé se dokázal vrátit.

Necelých dvacet kilometrů před cílem nastoupil Jack Haig. Australan ztrácel celkově takřka dvě minuty a navíc za ním se začalo taktizovat. Haig tak postupně nabíral sekundu za sekundou. Taktizování přestalo přibližně v polovině posledního stoupání dne – Butorowy wierch. Velice ostře nastoupil Vincenzo Nibali. Ovšem Žralok z Messiny byl rychle dojet. Poté již nastoupil Wout Poels. Vítěz Lutych-Bastogne-Lutych z minulého roku svými dvěma nástupy odpáral hned několik závodníků a vpředu tak s ním zůstal jen Rafal Majka, Adam Yates, Ilnur Zakarin a Wilco Kelderman. Tato šestice však optimálně nespolupracovala, a tak se favorité znovu spojili.

Jacka Haiga již nikdo nedostihl, a tak si dojel pro své první profesionální vítězství a celkově navíc poskočil na 12 místo.

Rozdíly v celkovém pořadí jsou velmi těsné a tak se strhl velký boj o druhé a třetí místo, které poskytovalo 6 a 4 bonifikační sekundy. Tento spurt vyhrál Wout Poels před Bobem Jungelsem. Do celkového vedení však jde Dylan Teuns s šestisekundovým náskokem na Majku a desetisekundovým na Keldermana. Před zítřejší poslední a královskou etapou se tak máme na co těšit.

Pořadí šesté etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Jack Haig (Aus) Orica-Scott 4:58:55
2 Wout Poels (Niz) Team Sky 0:00:51
3 Bob Jungels (Luc) Quick-Step Floors
4 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
5 Wilco Kelderman (Niz) Team Sunweb
6 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida
7 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin
8 Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
9 Adam Yates (Brit) Orica-Scott
10 Sam Oomen (Niz) Team Sunweb

Celkové pořadí

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 23:41:27
2 Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe 0:00:06
3 Wilco Kelderman (Niz) Team Sunweb 0:00:10
4 Wout Poels (Niz) Team Sky 0:00:13
5 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 0:00:18
6 Adam Yates (Brit) Orica-Scott 0:00:19
7 Sam Oomen (Niz) Team Sunweb 0:00:24
8 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida 0:00:25
9 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:28
10 Bob Jungels (Luc) Quick-Step Floors 0:00:29