Za prvním závodem World Tour k protinožcům


Za prvním World Tour podnikem vyrazíme do Austrálie. Vítězství v závodě Tour Down Under bude obhajovat Rohan Dennis.

1.etapa

Rovinatá etapa, Prospect-Lyndoch, 130,8 kilometrů

Na úvod čeká jezdce rovinatá etapa, jenže závodníci jsou již od začátku vrženi do akce, když prakticky hned na začátku etapy začíná první kategorizované stoupání závodu North East Road. Toto stoupání vrcholí přibližně na dvanáctém kilometru. Na trase jsou i dvě rychlostní prémie, a to na 60 a 87 kilometru.

Favority by měli být rychlí jezdci jako Farrar, Ewan, Nizzolo, Swift, Blythe, Pelucchi, Renshaw nebo Gregory Henderson. Loni ovšem překvapil favority v první etapě Jack Bobridge, který byl nejsilnějším ze skupinky uprchlíků, která zůstala před pelotonem. Jack Bobridge je na startovní listině i letos za tým Trek a formu má, vždyť na letošním šampionátu Austrálie zvítězil poté co strávil 95 kilometrů sám v úniku.

Tour Down Under 2016, první etapa

2.etapa

Středně zvlněná etapa, Unley-Stirling, 132 kilometrů

Tradiční etapa na Tour Down Under. Jako v první etapě, i v té druhé čeká jezdce náročný úvod etapy. Na třináctém kilometru vrcholí stoupání Range View Road. Rychlostní prémie jsou na 28 a 49 kilometru. Závodníci budou kroužit pět okruhů, a tak si cílovou rovinku, která je do mírného kopce mohou závodníci vyzkoušet již dříve.

Stejnou etapu tu loni vyhrál Juan José Lobato a předloni Diego Ulissi. Oba jezdci startují i letos, a tak jsou favority na tuhle etapu. Zvítězit by mohl i Caleb Ewan, který podobnou etapu vyhrál na loňské Vueltě. Podobný dojezd sedí i Simonu Gerransovi a Darylu Impeymu.

Tour Down Under 2016, druhá etapa

3.etapa

Středně zvlněná etapa, Glenelg-Campbelltown, 139 kilometrů

Tato etapa, jak se vyjádřil Louis Mentjes, bude rozhodovat společně s pátou etapou o celkovém vítězi. Rychlostní prémie čekají závodníky na 34 a 95 kilometru. Důležitý okamžik Přichází však na 134 kilometru, kde vrcholí stoupání Corkscrew Road. Do cíle poté zbývá pětikilometrový sjezd a v této etapě by se mohly vytvořit první rozdíly.

Podobná etapa byla zařazena i v roce 2014. Tehdy zvítězil Cadel Evans, který bohužel loni ukončil kariéru. Za ním s patnáctivteřinovým rozestupem dojela velká skupina, ve které se nacházelo mnoho jezdců, kteří pojedou i letos (Haas, Porte, Ulissi, Thomas, Gerrans, Impey nebo Hansen). Mezi favority tak budou jezdci, kteří tehdy uspěli, k nim se můžou dále řadit Mentjes, Pozzovivo, Dennis, Henao, Hesjedal nebo Arredondo. Favoritů je hodně.

Tour Down Under 2016, třetí etapa

4.etapa

Rovinatá etapa, Norwood-Victor Harbor, 138 kilometrů

I když je etapa značená jako rovinatá, jednoduchá rozhodně nebude. Rychlostní prémie jsou na 37 a 100 kilometru. Na 118 kilometru vrcholí stoupání Crows Nest Road.

Zvítězí nejrychlejší závodník, který vydrží přes vrchařskou prémii. Jezdci, kteří by to mohli zvládnout jsou Ewan nebo Swift. Zvítězit by mohl i Gerrans nebo Ulissi, kteří nejsou sice typičtí spurtéři, ale ze zbytku startovního pole jsou jedni z nejrychlejších.

Tour Down Under 2016, čtvrtá etapa5.etapa

Středně zvlněná etapa, McLaren Vale-Willunga Hill, 151,5 kilometrů

Královská etapa celého závodu. Rychlostní prémie jsou na 62 a 103 kilometru. Důležité okamžiky, ale přijdou až na posledních 30 kilometrech. To čeká závodníky každoroční dvojitý výjezd na stoupání Willunga Hill. Zásadní etapa pro celkové pořadí.

Největším favoritem bude asi Richie Porte, který zde zvítězil loni i předloni a zajisté se pokusí o hattrick. Dalších favoritů bude hodně, ale především Rohan Dennis, Simon Gerrans, Ryder Hesjedal, Louis Mentjes, Geraint Thomas, Domenico Pozzovivo a Diego Ulissi.

Tour Down Under 2016, pátá etapa

6.etapa

Rovinatá etapa, Adelaide-Adelaide, 90 kilometrů

Tradiční dojezd do Adelaide. Krátká etapa, která by neměla mít vliv na celkové pořadí. Přesto jezdce čeká i jedna horská prémie, a to stoupání Montefiore Hill na 45 kilometru.

Dojezd bude patřit spurtérům. V takhle krátké etapě se neočekává výhra nikoho z úniku.

Tour Down Under 2016, šestá etapa

Hlavní favorité

Většinou to budou jezdci, kteří zde byli vidět i v minulých letech, jako Richie Porte, Rohan Dennis (ti budou ale letos oba hájit barvy týmu BMC) Diego Ulissi, Geraint Thomas nebo Simon Gerrans. Dále jezdci, kteří nemají s tímto závodem zkušenosti, a to především Louis Mentjes, Domenico Pozzovivo, Sergio Henao, Ryder Hesjedal nebo Julian Arredondo.

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.