Wout Poels vyhrál prosněžený a propršený Lutych-Bastogne-Lutych. Kreuziger dojel 7.

nabor

Wouter Poels z týmu Sky dokázal vybojovat vítězství na určitě jednom z nejtěžších monumentů sezóny Lutych-Bastogne-Lutych. Letošní závod byl o to těžší, že skoro celou trasu pršelo, sněžilo nebo foukal ostrý vítr. Druhý dojel po heroickém výkonu Michael Albasini z Oricy a třetí mistr světa z roku 2013 Rui Costa z Lampre.

Letošní La Doyenne se původně měla jet na 253 kilometrů, ale kvůli hustému sněžení mezi 45 a 75 kilometrem museli organizátoři zvolit objízdnou trasu a peloton, tak odbočil z plánované trasy na 45 kilometru a vrátil se na 75 kilometru těsně před prvním kopcem dne. Trasa se tak zkrátila o 5 kilometrů. Organizátoři také přidali těsně před cílové stoupání nový kopec, který má kostkový povrch, maximální sklon 10% a délku 600 metrů.

Těsně po startu se za hustého deště vydala do úniku skupina sedmi jezdců. Skupina Pavla Brutta (Tinkoff), Paola Tiralonga (Astana), Nicolase Edeta (Cofidis), Cesareho Benedetti (Bora-Argon 18), Thomase De Gendta (Lotto Soudal), Alessandra De Marchiho (BMC) a Jeremyho Roy (FDJ) vydržela v úniku přes 150 kilmetrů a maximální náskok si udělali 5 minut. Nejdéle vydžel De Gendt, De Marchi a Edet.

Prvních 150 kilometrů jel peloton opatrné tempo, které dělal Petr Vakoč a závodníci Movistaru. Závod se začal tvořit až na posledních 60 kilometrech, na kterých se nachází většina z celkových deseti stoupání. Nejvíce útoků se čekalo na legendárním stoupání La Redoute, které se nachází 40 kilometrů před cílem. Avšak tentokrát se na něm neútočilo, pouze závodníci Etixxu zvyšovali tempo. 30 kilometrů před cílem zaútočil Grivko (Astana). Tento útok byl předem předurčen k neúspěchu. Několikrát také zaútočil Betancur, ale pokaždé byl dostižen. Útočit zkoušel i Kwiatkovski, ale tomu se také nepodařilo odjet.

Nakonec se závod rozhodl na nově přidaném stoupání, na které zaútočil Albasini. Toho následoval Sanchez, Poels a Costa. Zakarin se je bez úspěchu pokoušel dojel a skončil na 5. místě. Albasini celý cílový kilometrový kopec táhl, ale z jeho drtivého tempa dokázal nastoupit Poels. Sanchez odpadl a Costa mírně ztrácel. Albasini se dokázal Poelse chytit, ale ten byl na cílové rovince silnější. Poels nakonce vyhrál, druhý dojel Albasini, třetí Costa a na Sancheze nakonec zbylo nepopulární 4. místo.

Wout Poels vyhrál pro tým Sky první vítězství v některém z monumentů. Tým Sky se po 6 letech existence a třech vyhraných Tour de France konečně dočkal i vítězství na Lutychu.

Roman Kreuziger si celý závod počínal pozičně skvěle a vynikající jízdu zakončil na výborném 7. místě. Nejde sice o jeho nejlepší výsledek na La Doyenne. Tím je 4 místo z roku 2011. Ale za dnešní výkon se nemusí stydět. V takto extrémních podmínkách je umístění v top 10 jako vítězství. Petr Vakoč poté co v první půli pracoval na špici pelotonu nedokončil.