Vzpomínka na Scarponiho a agresivní finiš v Osimu

nabor

Jedenáctá etapa Giro d’Italia 2018 slibuje opět atraktivní, otevřenou podívanou. Ovšem také trochu slz. „Orel z Filottrana“ Michele Scarponi žil a zemřel jen kousek od dnešní druhé spurterské prémie.

11. etapa profil Giro dItalia 2018Jméno startovního města jste zřejmě již slyšeli ve spojitosti s jeho nejslavnějším rodákem, Františkem z Assisi. Hlavně díky jemu zasvěcené románsko-gotické bazilice z poloviny 13. století je jádro města pod ochranou UNESCO. Peloton se odsud vydá k východu a na následujících 100 kilometrech zdolá dvě „trojky“, až na krátkou pasáž na první z nich nijak zvlášť obtížné.

Dojezd 11. etapy Giro d'Italia 2018Vrchařsky mnohem těžší bude paradoxně 29,3 km od cíle spurterská prémie na Muro di Filottrano. Pod ní peloton najede po Via dell’Industria – projíždět se tedy bude jen kousíček od místa, kde 22. dubna 2017 dodávka srazila a smrtelně poranila Michele Scarponiho. Zhruba 13 km před cílem přijde další, 700metrové stoupání. Ve finále pak nejprve 300 m po kostkách do 13,6 %, posléze sjezd a uličkami historického centra s maximem 16 % do finiše.

Ani dnes není nic jisté, nota bene po včerejší dlouhé honičce. Leccos naznačí obsazení a délka tvorby úniku. S přiměřenou dávkou nejistoty můžeme za favority etapy považovat Diega Ulissiho, Davida Formola, Tima Wellense, Michaela Woodse, Enrica Battaglina a Simona Yatese, který včera na prémii ukázal další hezký spurt.

Pozor však na jezdce Astany. Jeden z nejsilnějších týmů v závodě si chce co nejdříve připsat etapovou výhru. A právě v jeho řadách poslední čtyři sezóny kariéry válel Scarponi. Nejrealističtěji mohou na výhru pomýšlet Luis León Sánchez a Pello Bilbao, popřípadě Davide Villella.

Jedenáctá etapa Giro d’Italia 2018 začíná ve 13:05 (nultý kilometr ve 13:20). K Filottranu se přiblíží kolem 16:20. Dojezd znovu kolem 17:15.

Tipněte si vítěze etapy na Facebooku!