Za 224 dní, 25. srpna 2018, se cyklistická elita sjede do španělské Málagy a vydá se na pouť závěrečné Grand Tour sezóny. 3271,4 kilometrů Vuelty nabídne poměrně dost rovinatých etap včetně dvou individuálních časovek. O to extrémnější ale bude vrchařské vyvrcholení závodu.

Celkově po sedmdesáté třetí vyrazí cyklisté, nově jen po osmi z každého týmu, vstříc nástrahám španělských silnic a start to bude tentokrát patřičně zběsilý. V osmikilometrové časovce hlavním městem Andalusie Málagou budou o prvním držiteli červeného dresu rozhodovat vteřiny, ne-li jejich desetiny.

2. etapa Vuelty 2018 - profil
Profil 2. etapy

A aby časovkáře, kteří celkově dostanou k dispozici jen 40,7 kilometrů své oblíbené disciplíny, organizátoři nešetřili, hned druhý den bude nutné vedení v závodě hájit při dojezdu na vrchařskou prémii třetí kategorie Caminito del Rey. Úvod třetí etapy bude ve znamení první „jedničky“, únik však do cíle 182,5 km dlouhé, jinak rovinaté zkoušky asi osamocen nedojede. Celkovým pořadím posléze znovu zatřese čtvrtá etapa s cílem na další horské první kategorii, Sierra de la Alfaguara.

4. etapa Vuelty 2018 - profil
Profil 4. etapy
9. etapa Vuelty 2018 - profil
Profil 9. etapy

Mezi pátou a osmou etapou se peloton postupně přesune do španělského vnitrozemí. Sérii rovinatějších etap a celý úvodní závodní blok utne devátý den Vuelty mimořádná kategorie La Covatilla, třináctikilometrový výšlap do 1960 metrů nad mořem.

13. etapa Vuelty 2018 - profil
Profil 13. etapy

Kolem hranic s Portugalskem prosviští desátá etapa a na druhý den klasikářský test do Luintry. Zda vlnami Biskajského zálivu a klidem v pelotonu nezahýbe vítr, budou sportovní ředitelé bedlivě sledovat ve zkoušce s číslem 12. Až třináctá etapa a osvědčená stojka La Camperona vrátí do hry vrchaře. O den později se v Asturii pojede přes dvě „trojky“ a dvě „jedničky“ na finálovou první kategorii Alto Les Praeres. Triptych náročných etap uzavře mimořádná kategorie Lagos de Covadonga, tradiční lázeň estetická i sportovní.

14. etapa Vuelty 2018 - profil
Profil 14. etapy
15. etapa Vuelty 2018 - profil
Profil 15. etapy
17. etapa Vuelty 2018 - profil
Profil 17. etapy

Zasloužený den volna poslouží k přípravě na 32,7 kilometrů proti chronometru ze Santillana del Mar do Torrelavegy. Start sedmnácté etapy uvítá baskické Getxo a patřičně štiplavá záležitost vyvrcholí výjezdem na Balcón de Bizkaia. Rovná osmnáctá etapa je velmi důležitá pro sběratelé bodů; jezdec kalibru Trentina bude mít na Vueltě 2018 šanci na úspěch, ale jen při patřičné efektivitě.

19. etapa Vuelty 2018 - profil
Profil 19. etapy
20. etapa Vuelty 2018 - profil
Profil 20. etapy

Závěr Vuelty bude hostit Andorra. Devatenáctá etapa postaví nositeli červeného dresu do cesty sedmnáctikilometrový dojezd na Coll de la Rabassa. A jestliže celkově byl itinerář Vuelty fanoušky divokého španělského závodění přijat rozporuplně, dvacátou etapu budou vyhlížet všichni milovníci cyklistiky opravdu horlivě. 105,8 kilometrů, šest kategorizovaných stoupání, čtyři „jedničky“ a to včetně finiše na Coll de la Gallina. Co víc si přát?

Madridský dojezd posléze naposled otestuje spurtery, zatímco jezdci z čela celkového pořadí začnou pomalu brousit své tesáky na Innsbruck, kde o dva týdny později pojede mužská elita hromadný závod silničního mistrovství světa.

Komu svědčí trasa

Tak jako obvykle a v roce 2018 snad více než jindy bude Vuelta poněkud ve stínu Gira, Tour, potažmo zmiňovaného mistrovství světa, jehož profil hraje do karet vrchařům. Ovlivnit ji může rovněž rozhodnutí o (ne)vině Chrise Froome. Vítěz závodu bude muset být schopen přežít horko úvodu, pochopitelně včetně zdárného projetí všech zatáček v časovce. Bude také muset prokázat trpělivost a dobré načasování formy, neboť tato Vuelta se neponese ve znamení každodenních menších bitev, ale spíše několika málo rozhodujících. Navíc veškeré zisky zůstanou až do 20. etapy nejisté.

Z českých vrchařů se zatím jeví nepravděpodobně start Leopolda Königa, který by mohl jet Giro i Tour. Situaci Romana Kreuzigera ovlivní plány hlavních hvězd týmu Mitchelton-Scott. Šanci jet možná dostane ve své první sezóně v Astaně Jan Hirt, ať už na celkové pořadí, nebo s cílem vyhrát etapu či puntíkatou klasifikaci.