Vítězství na E3 Harelbeke si připsal van Aert

nabor

Závod ve vlámské části Belgie, začínající a končící v městě Harelbeke, se pravidelně koná přibližně týden před druhým monumentem sezóny, Okolo Flander. Jezdci ho využívají jako přípravný závod právě na Okolo Flander a mají proto více důvodů. Jedná se o 200kilometrový závod s prudkými kopci, které jsou často dlážděné a také jsou využity při druhém monumentu. Ani letos nemuseli fanoušci dlouho prohlížet startovku a hledat známá jména. Do závodu nastoupilo všemi opěvované trio van Aert, van der Poel a Pogačar a dále známá klasikářská jména Mohorič, Asgreen, Lampaert, van Baarle, van Avermaet, Naesen, Politt, Küng a mnoho dalších. Z tria uprchlíků byl ve sprintu nejsilnější domácí van Aert.

Oficiální pokyn ke startu byl vydán chvíli po čtvrt na jednu. Celý závod probíhal za chladného počasí s občasnými přeháňkami a připomínal poklidné tempo nedělní vyjížďky, ale vše se změnilo, když na kopci Taaienberg zaútočila dvojice Julian Alaphilippe (Soudal-QuickStep) a Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck). Od té doby nebyla sekunda televizního přenosu, kdy by se cyklistický fanoušek nudil. Menší déjà vu pro pravidelné diváky nastalo okolo 40 kilometrů před cílem, kdy z čela závodu odpadl do té doby neúnavný Matej Mohorič (Bahrain Victorious) a nechal tak trojici van Aert, van der Poel a Pogačar po necelém týdnu od Milano Sanremo opět samotné ve vedoucí pozici.

Na nejtěžších dlážděných hellingenech Paterbeg a Oude Kwaremont byli z trojice nejsilnější Slovinec Pogačar s Nizozemcem van der Poelem, ale van Aerta, podporovaného desítkami, možná i stovkami diváků podél trati, odtrhnout nedokázali. Ještě před posledními kopci bylo jisté, že druhá skupina, ve které byl Ganna (Ineos), Jorgenson, García Cortina (oba Movistar), Küng a Madouas (oba Groupama FDJ), se do čela závodu může dostat jen zázrakem. Proto se několikrát Pogačar snažil odjet svým soupeřům daleko před cílem, ale ani jednou se mu větší náskok vytvořit nepodařilo. Závod tedy vyvrcholil sprintem ve městě Harelbeke, do kterého jako největší favorit vstupoval Mathieu van der Poel, ale Belgičan van Aert udělal všechny kroky skvěle a svého největšího soupeře v podobných závodech porazil. Pogačar dojel hned za druhým van der Poelem.

Jelikož je závod velmi podobný jako již zmiňovaný monument Okolo Flander, je dost pravděpodobné, že podobná jména uvidíme i příští týden na prvních místech. Vše dokládá i statistika výsledků vítězů E3 Harelbeke, podle které v posledních 10 ročnících skončil vítěz E3 6× na pódiu Okolo Flander.