Vingegaard ovládl Dauphine a vyhlíží souboj s Pogačarem na Tour

nabor

Poslední 8. etapa letošního Dauphine nabídla hodně výškových metrů na závěr týdne a také připravila milé překvapení pro Giulia Cicconeho v podobě etapového prvenství po nedávno prodělaném onemocnění covid-19. Celkové prvenství uhájil Dán Vingegaard z Jumbo-Visma.

Profil 8. etapy

Přes 150 kilometrů dlouhá horská zkouška čekala na závěr týdenního etapového závodu Critérium du Dauphiné. Ihned po startu se ve stoupání na Col de Pinet odtrhla silná skupina, ve které jel Tiesj Benoot (Jumbo-Visma), Julian Alaphilippe (Soudal-QuickStep) a letos supersilný vrchař Giulio Ciccone (Trek Segafredo). Skupina musela spolupracovat, aby si udržela šance na boj o vítězství, jelikož Alaphilippe byl před etapou v celkovém pořadí sedmý a Jumbo společně s Ineosem posouvali peloton blíž a blíž uprchlíkům. Francouz jel velmi aktivně posledních padesát kilometrů, jenže při 20 kilometrech na svou aktivitu doplatil a tehdy z vedoucího dua odpadl a Ital Ciccone zůstal na čele osamocen.

Oslavenec Alaphilippe v úniku

Tlak na žlutý trikot

Za odpadlíky z úniku na předposledním kopci 17 kilometrů před cílem přišly útoky od Adama Yatese a Bena O´Connora, kteří měli minimální šance na celkový triumf, ale mohli si vyměnit pozice na pódiu za Vingegaardem. Útoky však skupinu prozatím nerozdělily. Následoval rychlý sjezd a poslední dvoukilometrové stoupání až do cíle. Ciccone si už v klidu jel pro vítězství a zatím zaútočil Vingegaard a upevnil si náskok v GC. Na pódiu je doplnil Adam Yates (UAE Emirates).

Dán míří na francouzské pódium

Vingegaard naznačil velmi dobrou formu před červencovou Tour de France. V horských etapách dominoval a v individuální časovce podlehl jen svému krajanovi Bjergovi z týmu Tadeje Pogačara UAE. Jeho hlavní rival má nyní ztíženou přípravu po pádu na dubnovém Liege a léčí nalomenou kost. Vingegaard s Pogačarem jsou největšími favority na zisk Maillot Jaune v Paříži po jednadvaceti etapách. Pro Dána je opět poskládán super tým a má zatím skvělou přípravu, ale má proti sobě Tadeje Pogačara, který je vždy hladový po vítězství.

Zdroj obrázků: Getty Images a ProCycling Stats