Víkend dojezdů mimořádné kategorie načne La Pandera

nabor

Za týden už se peloton Vuelty 2017 bude chystat k výjezdu na Angliru. Ve 14. etapě však nastává čas pro „Andaluské Angliru“, jak bývá přezdívána Sierra de la Pandera. Půjde o vůbec první stoupání mimořádné kategorie v letošním ročníku.

Profil 14. etapy - Vuelta a España 2017Profil dnešní etapy a lysý vrchol její hlavní hvězdy dají ovšem krom Angliru vzpomenout i na Mont Ventoux. Podobně jako to bývá na Tour, etapa neobsahuje žádný srovnatelně náročný výšlap. Situaci zde ovšem ztěžuje fakt, že nenápadně se bude stoupat celý den. Startovní Écija leží ve 120 m n. m., na La Panderu se pojede z 950 metrů. První výraznější „odpad“ čekejme 30 kilometrů před cílem v prudkém úvodu „dvojky“ Alto de Valdepeñas de Jaén, jež byla do itineráře zařazena až těsně před závodem.

Profil Sierra de la Pandera - 14. etapa Vuelty 2017Také úvod Sierra de la Pandera (12 km, 7,3 %) bude náročný. Nejtěžší kilometry však přijdou až ve druhé polovině, maximem stoupání je 16 %. Cíl byl oproti původním plánům posunut o 40 metrů vzhůru do 1830 m n. m. Ještě o 10 metrů výš musel vyjet v roce 2009, kdy sem naposledy Vuelta zavítala, tehdejší vítěz Damiano Cunego.

Italovi, který podzim své kariéry tráví v týmu Nippo – Vini Fantini, Vuelta zůstává zapovězena. Dnešními favority budou Froome, Contador, López, Bardet, Majka, Atapuma či Nibali. Vítězem bude nepochybně excelentní vrchař, zda však vyhraje z dlouhého úniku, pozdním nástupem, nebo soubojem do posledních metrů, není rozhodně jisté.

Celkem 15 závodníků v současné chvíli ztrácí na Frooma do deseti minut. Za 16. Meintjesem už zeje skoro čtyřminutová propast, ale především 17. Pardilla a 19. Anton mají šanci ji účastí v úniku smazat. Dnešek a zítřek mohou být pro celkové pořadí stejně důležité jako celý dosavadní průběh Vuelty.

14. etapa Vuelty 2017 začíná ve 12:57. Přenosy se připojí v 15:00, během stoupání na první prémii dne. Sprint o bonusové body a sekundy přijde na řadu 45 km před cílem, kolem 16:25. Kolem páté by měli být první cyklisté na vrcholu předposlední prémie a dojezd je také dnes odhadován v 17:40.

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku!