Valverde ovládl La Doyenne. Kreuziger na 5. místě

nabor

Alejandro Valverde vyhrál 101. ročník závodu Lutych – Bastogne – Lutych. Je to jeho třetí vítězství na tomto monumentu.

Co se dělo

Dnešní únik vytvořilo 8 jezdců. Diego Ulissi (Lampre-Merida), Matteo Montaguti (AG2R-La Mondiale), Otto Vergaerde (Topsport Vlaanderen-Baloise), Clement Chevrier (IAM), Marco Minnaard (Wanty-Groupe Gobert), Anthony Turgis (Cofidis), Cesare Benedetti (Bora-Argon 18) a Rasmus Quaade (Cult).
Vybudovali si náskok až 7 minut, ale na čelo vjel Europcar a náskok letěl dolů. To zbývalo 80 kilometrů do cíle. Následně se na čele usadila Astana a skupinka byla dojeta.

Pokus Scarponiho, Kangerta a Chávese

V tu chvíli začal závod gradovat. Nejdříve vyrazil Grivko z Astany a za ním vyráželi další závodníci. Těm se nepovedlo odjet a tak Astana vyslala vpřed Tanela Kangerta a Michele Scarponiho. S nimi se drželi Esteban Cháves (Orica), Manuele Boaro (Tinkoff – Saxo) a Julian Arredondo (Trek). Poslední dva jmenovaní nebyli schopni akceptovat tempo dua Astany a odpadli. Kangert dovezl Scarponiho a Chávese pod Cote de la Redoute. Tam zvolnil a Italsko – kolumbijské duo pokračovalo samo.

Osudný pád

Mezitím v pelotonu panovala nervozita, která vyvrcholila strašlivým karambolem, který zhatil šance nejednoho favorita. Vůbec nejhůře dopadli Yukia Arashiro (Europcar), který ležel na zemi a dlouho se nehýbal a Nicolas Roche (Sky). Ten také dlouho nehnutě ležel, pak si sundal helmu, posadil se a držel se za rameno. Patrně si zlomil klíční kost. V tomto pádu zůstali Dan Martin (Cannondale-Garmin), Simon Gerrans (Orica), Pierre Rolland (Europcar), Frank Schleck (Trek) nebo Matthias Frank (IAM). Komplikacím se nevyhnul ani Vincenzo Nibali (Astana), který se za pádem zdržel.

Roman Kreuziger to zkusil jako jediný z favoritů

Dále následovala klidnější pasáž, kterou rozsekl Roman Kreuziger. Jezdec týmu Tinkoff – Saxo zaútočil         v dalším stoupání. Na jeho útok musela reagovat Katusha. Ta za Romanem vyslala Giampaola Carusa. Astana tam poslala také svého jezdce. Byl to Jakob Fuglsang. Tato trojice si vypracovala až 25 sekund náskoku, ale v pelotonu reagovali další jezdci. Zkoušeli to Tejay Van Garderen i Rui Costa, leč neúspěšně a to kvůli jednomu jedinému muži, který pokrýval a stahoval všechny útoky a nakonec i Romanovu skupinu. Byl to Zdeněk Štybar.

Štyby na trati 101. ročníku Lutych - Bastogne - Lutych
Štyby na trati 101. ročníku Lutych – Bastogne – Lutych

Tím pádem byli v hlavních rolích závodu dva Češi a mezi nimi se rozhodovalo o dalším průběhu. Lépe to vyšlo pro druhého muže Paříž – Roubaix, který na stoupání Côte de Saint-Nicolas Romanovu skupinu zlikvidoval. V tu chvíli už v hlavním poli nebyl Kwiatkowski, Etixx tedy jel na mladíka Allaphilippa, dále chyběl Gilbert nebo Nibali.

Napínavý finiš
Giampaolo Caruso táhne vedoucí skupinu na Lutych - Bastogne - Lutych 2015
Giampaolo Caruso táhne vedoucí skupinu na Lutych – Bastogne – Lutych 2015

Teď na tom byla nejlépe Ruská Katusha. Ta tam měla hned trojici jezdců. Carusa, který táhl tempo a likvidoval útoky, dále Daniho Morena a Joaquima Rodriguéze. Asi 1,5 kilometru před cílem vypálil vpřed Daniel Moreno a favoriti museli reagovat. Nakonec ho 400 metrů před cílem dotáhl Valverde, protáhl se kolem něj a začal spurtovat. Byl bezkonkurenční a zbytek pole se musel poprat o další místa. Dlouho to vypadalo, že druhý bude Purito, ale v mezírce mezi ním a Valverdem se na druhé místo protáhl druhý muž Valonského Šípu Julien Alaphilippe. Purito byl třetí. Pro čtvrté místo si dojel Rui Costa a na skvělé 5. pozici jsme v cíli viděli Romana Kreuzigera.

Roman na svých stránkách dodal:

„Páté místo není úplně to, s čím jsem do závodu šel. Tajně jsem doufal v pódium, ale byl jsem k němu blízko a udělal jsem závod. Energie, kterou člověk tím nástupem utratí, pak trošku chybí, ale neudělal bych nic jinak.“