Vakoč těsně podlehl Gallopinovi na Namurské citadele

nabor

Francouz Tony Gallopin (Lotto Soudal) dokázal vyhrát dnešní klasiku GP de Wallonie, která každý rok konči na Namurské citadele. Parádní závod zajel i Petr Vakoč (Etixx-Quick Step), ale na Gallopinův skvěle načasovaný útok nestačil. Jérome Baugnies (Wanty-Groupe Gobert) dokončil závod jako třetí.

Do úniku se dostala početná skupina ve složení Johan Le Bon (FDJ), Aleksejs Saramotins (IAM), Gert Joeaar (Cofidis), Reinier Honig (Roompot-Oranje Peloton), Felix Pouilly (Roubaix Lille Métropole), Stef Van Zummeren (Verandas Willems), Johan Hemroulle (Color Code), Samuel Leroux (Veranclassic-AGO) a Gregory Habeaux (Wallonnie Bruxelles). Ovšem peloton je nepustil nikterak daleko a držel je na dostřel.

První pořádná akce se udála 30 kilometrů před cílem, kdy své soupeře vyzkoušel Pieter Weening (Roompot Oranje-Peloton). Ale neuspěl a o 10 kilometrů později přišel na řadu Tony Gallopin. Na tnto pokus musel reagovat i Jan Bakelants (AG2R), také Sebastian Reichenbach (FDJ), Thomas Sprengers (Topsport Vlaanderen), Domenico Pozzovivo (AG2R) a Petr Vakoč. Další nástupy způsobily, že ze skupiny odpadl Petr Vakoč, ale pouze na chvíli, než se společně s Huubem Duynem (Roompot Oranje-Peloton) do úniku opět vrátili.

V této skupině probíhala dobrá spolupráce a jezdci se dokázali vzdálit i na rozdíl 30 vteřin. Jenže to se nelíbilo týmu Wanty Groupe-Gobert, jeho jezdci rozjeli parádní tempo a pod stoupáním na citadelu sedmičku pohltili. Závodníci na čele na rovině spíše odpočívali a šetřili síly. To se jim vyplatilo.

Na výšlapu k citadele se začalo útočit. Nejprve to byl dres Cofidisu, po něm i dres Fortuneo-Vital Concept. Tyto útoky si pokrývalo dvojice AG2R – Bakelants; Pozzovivo, dále Vakoč, Gallopin a hlavně týmy Roompot a Wanty.

Na útok jezdce Fortunea reagoval Domenico Pozzovivo. S ním se držel Pieter Weening a chvíli to vypadalo i na Vakoče, ale ten si z tempa vystoupil a zdálo se, že odpadá.

Ovšem k Pozzovivovi dovezl hlavní skupinu jeho týmový kolega Jan Bakelants. V tu chvíli – 1,1 kilometru před cílem – se zvolnilo, toho využil Tony Gallopin a vypálil. Zdálo se, že si v technických pasážích dojede pro výhru, protože peloton se po sobě koukal a nikdo nechtěl jet. Když zbývalo Gallopinovi 500 metrů do cíle nebyl za ním peloton, ale osamocený dres Etixxu, který se od soupeřů vzdaloval. Jak asi tušíte, dres patřil Petru Vakočovi, který chytil druhý dech a uháněl za Gallopinem.

Francouzovi docházely síly, ale Vakoč jel jako smyslů zbavený a na Gallopina začal zle dotírat. Bohužel, cílová čára přišla příliš brzy. Vakoč dokázal Gallopina dojet, dostat se vedle něj, a hodit kolo do cíle jak to dělají spurteři v dojezdech. Naneštěstí Gallopin dokázal cílovou čáru protnout o něco rychleji.

Pro Tonyho Gallopina to byla první výhra sezóny, Petr Vakoč zaznamenal historicky nejlepší umístění na této prestižní klasice.

https://www.youtube.com/watch?v=U7KBUStJxxI

Tabulka

# Jméno (Země) Tým Čas
1 Tony Gallopin (Francie) Lotto Soudal 5:06:17
2 Petr Vakoč (Česká republika) Etixx – Quick Step
3 Jérôme Baugnies (Begiel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:01
4 Huub Duijn (Nizozemsko) Roompot – Oranje Peloton
5 Nicolas Edet (Francie) Cofidis, Solutions Credits
6 Tiesj Benoot (Belgie) Lotto Soudal 0:00:04
7 Baptiste Planckaert (Belgie) Wallonie Bruxelles
8 Rasmus Guldhammer (Dánsko) Stölting Service Group
9 Jonathan Hivert (Francie) Fortuneo – Vital Concept
10 Fabian Wegmann (Německo) Stölting Service Group