nabor

Sedmá etapa Critéria du Dauphiné si nechala to podstatné až na samotný závěr. Ve velmi mokrých podmínkách si silným posledním kilometrem dojel pro dílčí prvenství Wout Poels. Jen o tři kilometry dříve se zvedl Jakob Fuglsang, který získal žlutý dres. V celkovém pořadí však stále rozhodují sekundy.

Jako list pily. Tak vypadal profil sedmé etapy Critéria du Dauphiné. Jediným zubem, který vyčníval, bylo cílové stoupání mimořádné kategorie o délce 19 kilometrů a průměrném sklonu 6,9%. Ostatní tři souměrné zuby byly klasifikovány jako horké prémie první kategorie. Trasa slibovala klíčový střet lídrů bez výraznější pomoci domestiků a taky velmi početný únik.

Před peloton se v úvodu etapy vydalo 28 cyklistů. Na úplné špici bojovala dvojice Lennard Hofstede (Jumbo-Visma) a Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step), který si pro etapové vítězství z úniku dojel už ve včerejší etapě a dnes se snažil upevnit si vedení ve vrchařské soutěži. Přes minutu ztrácela početná stíhací skupina, peloton další tři, největší hrozbou v úniku byl zkušený Alexey Lutsenko (Astana), který ztrácel v celkovém pořadí pouhých třicet sekund.

Tak tomu bylo až ke třetí „jedničce“. Už na jejím začátku se únik spojil do jedné skupiny a lehce prořídl. Náskok na peloton, poháněný týmem Mitchelton-Scott klesl pod dvě minuty. Z čela odpadl Hofstede a po něm i Alaphilippe. Lutsenko nastoupil v posledním kilometru stoupání a spolu s Michaelem Woodsem (EF Education First) odjeli zbytku úniku. Ten  rozdrolil a jeho náskok klesl na vrcholu stoupání pod minutu. Do toho všeho začalo silně pršet.

Po sjezdu vypadala situace takto: na špici pětice ve složení: Alexey Lutsenko, Michael Woods, Gianni Moscon (Team INEOS), Mickaël Cherel (AG2R) a Jesper Hansen (Cofidis). Minutu a patnáct sekund zpět dvacetičlenná skupina a hlavní pole ztrácelo dalších čtyřicet sekund. Při nájezdu do závěrečného stoupání začal jeho tempo udávat tým Movistar.

Útoky v posledních kilometrech a horský spurt o etapu i bonifikace

Po osmi kilometrech zaútočil v pelotonu Nairo Quinatana (Movistar), přidal se k němu Michal Kwiatkowski (Team INEOS) a vytořili si drobný náskok. Do skupiny na čele závodu se dotáhli Felix Grosschartner (BORA-hansgrohe), Robert Power (Team Sunweb) a Magnus Cort (Astana), zato z ní odpadl Cherel. Její náskok na peloton klesl k půlminutě. Quintana se mezitím vrací do skupiny favoritů, ze které útočí Thibaut Pinot. V čelní skupině zůstali už jen její zakladatelé – Lutsenko a Woods, ke kterým se přidal Kwiatkowski, jejich náskok však klesl pod dvacet sekund.

Promočená skupina favoritů čítala 5 kilometrů do cíle 20 závodníků. Nejsilnější zastoupení tu měla Astana (Fuglsang, Izagirre, Cort), svého domestika měl i Thibault Pinot. Nechyběli Adam Yates, Dylan Teuns ani Van Garderen – první tři muži celkového pořadí. Lutsenko s Woodsem se vrátili do skupiny žlutého dresu.

3,7 km do cíle zaútočil Jakob Fuglsang a vzdálil se ze hlavní skupiny. Zrychlení dostalo do problémů Dylana Teunse, který odpadl z hlavní skupiny. Vzápětí nastoupil Romain Bardet (AG2R), po něm Emanuel Buchmann (BORA-hansgrhe), který byl úspěšnější. Vypracoval si výhodu necelých desíti sekund a spojil se s Fuglsangem a Kwiatkowskim. Tempo nedokázal akceptovat Richie Porte (Trek). 1,7 kilometru do cíle zaútočil i žlutý muž, Adam Yates, nedokázal však poodjet a na scénu přišel nástup Wouta Poelse. Ten se na posledním kilometru dotáhl na špici a v horském spurtu udolal soupeře z čelní skupiny.

Druhý dojel Fuglsang, který získal žlutý trikot a vede o 8 sekund před Yatesem. Za Fulgsangem finišoval Buchmann, Kwiatkowski v závěru ztratil. Na dalších příčkách dojeli Pinot, Dan Martin a Adam Yates, ti ještě v závěru vybojovali třísekundový náskok na zbytek favoritů. Vedení mezi vrchaři udržel díky aktivitě v úniku Julian Alaphilippe.

|
|
|
|
|
|
P.Jméno TýmČas/Body
1Wout PoelsnldINS4:01:34
2Jakob FuglsangdnkAST+ 0:00:01
3Emanuel BuchmanndeuBOH+ 0:00:01
4Thibaut PinotfraGFC+ 0:00:10
5Daniel MartinirlUAD+ 0:00:10
6Adam YatesgbrMTS+ 0:00:10
7Romain BardetfraALM+ 0:00:13
8Tejay GarderenusaEF1+ 0:00:16
9Dylan TeunsbelTBM+ 0:00:30
10Bjorg LambrechtbelLTS+ 0:00:34
76Petr VakočczeDQT+ 0:24:18
77Zdeněk ŠtybarczeDQT+ 0:24:18
P.Jméno TýmČas/Body
1Wout PoelsnldINS4:01:34
2Jakob FuglsangdnkAST+ 0:00:01
3Emanuel BuchmanndeuBOH+ 0:00:01
4Thibaut PinotfraGFC+ 0:00:10
5Daniel MartinirlUAD+ 0:00:10
6Adam YatesgbrMTS+ 0:00:10
7Romain BardetfraALM+ 0:00:13
8Tejay GarderenusaEF1+ 0:00:16
9Dylan TeunsbelTBM+ 0:00:30
10Bjorg LambrechtbelLTS+ 0:00:34
11Alexey LutsenkokazAST+ 0:00:46
12Michael WoodscanEF1+ 0:00:46
13Nairo QuintanacolMOV+ 0:00:46
14Richie PorteausTFS+ 0:00:46
15Sepp KussusaTJV+ 0:00:58
16Steven KruijswijknldTJV+ 0:00:58
17Guillaume MartinfraWGG+ 0:01:16
18Xandro MeurissebelWGG+ 0:01:45
19Warren BarguilfraPCB+ 0:01:45
20Hermann PernsteinerautTBM+ 0:01:45
21Gorka IzagirreespAST+ 0:01:45
22Magnus CortdnkAST+ 0:01:45
23Michał KwiatkowskipolINS+ 0:01:45
24Dylan BaarlenldINS+ 0:03:20
25Neilson PowlessusaTJV+ 0:03:49
26Jesper HansendnkCOF+ 0:03:49
27Jack HaigausMTS+ 0:04:03
28Nicolas EdetfraCOF+ 0:04:03
29Simone PetilliitaUAD+ 0:04:03
30Sébastien ReichenbachcheGFC+ 0:04:03
31Mikaël ChérelfraALM+ 0:05:28
32Robert PowerausSUN+ 0:05:31
33Joey RosskopfusaCCC+ 0:07:31
34Gianni MosconitaINS+ 0:09:01
35Carl Fredrik HagennorLTS+ 0:09:28
36Rudy MolardfraGFC+ 0:10:13
37Gregor MühlbergerautBOH+ 0:11:56
38Felix GroßschartnerautBOH+ 0:11:56
39Alberto BettiolitaEF1+ 0:12:57
40Philippe GilbertbelDQT+ 0:13:10
41Carlos VeronaespMOV+ 0:14:06
42Rubén FernándezespMOV+ 0:14:06
43Damien HowsonausMTS+ 0:14:06
44Jérémy MaisonfraPCB+ 0:14:06
45Edward RavasiitaUAD+ 0:14:06
46Eduardo SepúlvedaargMOV+ 0:14:06
47Kévin LedanoisfraPCB+ 0:14:06
48David GaudufraGFC+ 0:15:05
49Niklas EgdnkTFS+ 0:16:07
50Pierre RollandfraVCB+ 0:16:08
51Lennard HofstedenldTJV+ 0:16:08
52Simon ClarkeausEF1+ 0:16:10
53Nils PolittdeuTKA+ 0:17:49
54Hugo HoulecanAST+ 0:18:03
55Nick SchultzausMTS+ 0:19:44
56Benoît CosnefroyfraALM+ 0:19:44
57Julian AlaphilippefraDQT+ 0:19:51
58Serge PauwelsbelCCC+ 0:20:16
59Fabien DoubeyfraWGG+ 0:20:16
60Hernando BohórquezcolAST+ 0:20:16
61Martijn TusveldnldSUN+ 0:20:16
62Florian StorkdeuSUN+ 0:20:16
63Paweł BernaspolCCC+ 0:20:16
64Julien BernardfraTFS+ 0:21:20
65Marco MinnaardnldWGG+ 0:21:20
66Laurens DamnldCCC+ 0:21:23
67Alessandro De MarchiitaCCC+ 0:21:28
68Toms SkujiņšlvaTFS+ 0:21:53
69Wout AertbelTJV+ 0:21:53
70Mark PadunukrTBM+ 0:21:53
71Ian StannardgbrINS+ 0:21:53
72Anthony DelaplacefraPCB+ 0:21:53
73Anthony RouxfraGFC+ 0:21:53
74Stéphane RossettofraCOF+ 0:23:01
75José GonçalvesprtTKA+ 0:24:18
76Petr VakočczeDQT+ 0:24:18
77Zdeněk ŠtybarczeDQT+ 0:24:18
78Johannes FröhlingerdeuSUN+ 0:24:18
79Koen KortnldTFS+ 0:24:18
80Cristian MuñozcolUAD+ 0:24:18
81Peter StetinausaTFS+ 0:24:18
82Sonny ColbrelliitaTBM+ 0:24:18
83Stefan BodzafTDD+ 0:24:18
84Thomas DegandbelWGG+ 0:24:18
85Casper PedersendnkSUN+ 0:24:18
86Darwin AtapumacolCOF+ 0:24:18
87Matthieu LadagnousfraGFC+ 0:24:18
88Natnael BerhaneeriCOF+ 0:24:18
89Jan TratniksvnTBM+ 0:24:18
90Logan OwenusaEF1+ 0:24:18
91Jens KeukeleirebelLTS+ 0:24:18
92Cesare BenedettiitaBOH+ 0:24:18
93Rémy MertzbelLTS+ 0:24:18
94Rafael VallsespMOV+ 0:24:18
95Luka PiberniksvnTBM+ 0:24:18
96Quentin PacherfraVCB+ 0:24:18
97Rory SutherlandausUAD+ 0:24:18
98James WhelanausEF1+ 0:24:18
99Florian VachonfraPCB+ 0:24:18
100Edvald Boasson HagennorTDD+ 0:24:18
101Vegard LaengennorUAD+ 0:24:18
102Clément VenturinifraALM+ 0:24:18
103Oliver NaesenbelALM+ 0:24:18
104Tomasz MarczyńskipolLTS+ 0:24:18
105Rémi CavagnafraDQT+ 0:24:18
106Maxime BouetfraPCB+ 0:24:18
107Imanol ErvitiespMOV+ 0:24:18
108Edward TheunsbelTFS+ 0:24:18
109Christoph PfingstendeuBOH+ 0:24:18
110Jonas KochdeuCCC+ 0:24:18
111Cyril GautierfraVCB+ 0:26:35
112Daryl ImpeyzafMTS+ 0:26:35
113Pascal EenkhoornnldTJV+ 0:27:57
114Alex DowsettgbrTKA+ 0:27:57
115Joris NieuwenhuisnldSUN+ 0:27:57
116Julien VermotebelTDD+ 0:27:57
117Dion SmithnzlMTS+ 0:27:57
118Julius BergnldEF1+ 0:27:57
119William BonnetfraGFC+ 0:27:57
120Jaco VenterzafTDD+ 0:27:57
121Arnaud CourteillefraVCB+ 0:27:57
122Sam BennettirlBOH+ 0:32:09
123Vasil KiryienkablrINS+ 0:35:10
DNFLuka MezgecsvnMTS
DNFAlexis GougeardfraALM
DNFOliviero TroiaitaUAD
DNFAlvaro HodegcolDQT
DNFSteff CrasbelTKA
DNFYoann BagotfraVCB
DNFMaxime CamfraVCB
DNFLorrenzo ManzinfraVCB
DNFOdd EikingnorWGG
DNSDavide BalleriniitaAST+
DNSJens DebusscherebelTKA+
DNSMads SchmidtdnkTKA+
DNSAndré GreipeldeuPCB+
DNSTom DumoulinnldSUN+
P.Jméno TýmČas/Body
1Jakob FuglsangdnkAST27:36:40
2Adam YatesgbrMTS+ 0:00:08
3Tejay GarderenusaEF1+ 0:00:20
4Emanuel BuchmanndeuBOH+ 0:00:21
5Wout PoelsnldINS+ 0:00:28
6Dylan TeunsbelTBM+ 0:00:32
7Thibaut PinotfraGFC+ 0:00:33
8Alexey LutsenkokazAST+ 0:01:12
9Steven KruijswijknldTJV+ 0:01:20
10Daniel MartinirlUAD+ 0:01:21
11Nairo QuintanacolMOV+ 0:01:24
12Richie PorteausTFS+ 0:01:38
13Romain BardetfraALM+ 0:01:38
14Michael WoodscanEF1+ 0:02:24
15Guillaume MartinfraWGG+ 0:03:13
16Bjorg LambrechtbelLTS+ 0:03:17
17Xandro MeurissebelWGG+ 0:05:29
18Hermann PernsteinerautTBM+ 0:05:49
19Warren BarguilfraPCB+ 0:06:15
20Nicolas EdetfraCOF+ 0:06:53
21Sébastien ReichenbachcheGFC+ 0:07:14
22Simone PetilliitaUAD+ 0:08:00
23Gorka IzagirreespAST+ 0:08:44
24Magnus CortdnkAST+ 0:09:18
25Mikaël ChérelfraALM+ 0:10:16
26Rudy MolardfraGFC+ 0:11:50
27Joey RosskopfusaCCC+ 0:11:51
28Neilson PowlessusaTJV+ 0:14:20
29Alberto BettiolitaEF1+ 0:14:57
30Philippe GilbertbelDQT+ 0:16:12
31Damien HowsonausMTS+ 0:19:03
32Sepp KussusaTJV+ 0:20:06
33Michał KwiatkowskipolINS+ 0:20:48
34Gianni MosconitaINS+ 0:22:49
35Jack HaigausMTS+ 0:23:16
36Nils PolittdeuTKA+ 0:24:33
37Rubén FernándezespMOV+ 0:26:31
38Gregor MühlbergerautBOH+ 0:27:02
39Carl Fredrik HagennorLTS+ 0:27:27
40Serge PauwelsbelCCC+ 0:27:45
41Dylan BaarlenldINS+ 0:28:31
42Carlos VeronaespMOV+ 0:28:40
43Julian AlaphilippefraDQT+ 0:29:31
44Wout AertbelTJV+ 0:31:07
45Robert PowerausSUN+ 0:31:41
46Alessandro De MarchiitaCCC+ 0:32:45
47Edvald Boasson HagennorTDD+ 0:33:47
48Eduardo SepúlvedaargMOV+ 0:33:53
49Toms SkujiņšlvaTFS+ 0:34:37
50Fabien DoubeyfraWGG+ 0:34:58
51David GaudufraGFC+ 0:35:27
52Jesper HansendnkCOF+ 0:35:49
53Nick SchultzausMTS+ 0:36:28
54Lennard HofstedenldTJV+ 0:36:32
55Rafael VallsespMOV+ 0:39:53
56Julien BernardfraTFS+ 0:41:52
57Jan TratniksvnTBM+ 0:42:05
58Edward RavasiitaUAD+ 0:42:07
59Jérémy MaisonfraPCB+ 0:42:36
60Oliver NaesenbelALM+ 0:43:26
61Hernando BohórquezcolAST+ 0:43:47
62Matthieu LadagnousfraGFC+ 0:44:36
63Simon ClarkeausEF1+ 0:44:51
64Sonny ColbrelliitaTBM+ 0:44:54
65Darwin AtapumacolCOF+ 0:45:03
66Paweł BernaspolCCC+ 0:45:08
67Maxime BouetfraPCB+ 0:45:40
68Jonas KochdeuCCC+ 0:45:59
69José GonçalvesprtTKA+ 0:46:54
70Cristian MuñozcolUAD+ 0:47:45
71Niklas EgdnkTFS+ 0:47:57
72Felix GroßschartnerautBOH+ 0:48:23
73Clément VenturinifraALM+ 0:48:38
74Marco MinnaardnldWGG+ 0:49:15
75Florian StorkdeuSUN+ 0:50:59
76Mark PadunukrTBM+ 0:51:14
77Petr VakočczeDQT+ 0:51:32
78Quentin PacherfraVCB+ 0:52:06
79Stefan BodzafTDD+ 0:53:25
80Pierre RollandfraVCB+ 0:53:57
81Anthony DelaplacefraPCB+ 0:54:28
82Zdeněk ŠtybarczeDQT+ 0:54:41
83Logan OwenusaEF1+ 0:54:42
84Hugo HoulecanAST+ 0:55:04
85Anthony RouxfraGFC+ 0:55:40
86Daryl ImpeyzafMTS+ 0:55:58
87Benoît CosnefroyfraALM+ 0:56:58
88Stéphane RossettofraCOF+ 0:57:17
89Rémy MertzbelLTS+ 0:57:49
90Jens KeukeleirebelLTS+ 0:57:57
91Rémi CavagnafraDQT+ 0:59:09
92Vegard LaengennorUAD+ 0:59:28
93Kévin LedanoisfraPCB+ 1:00:19
94Laurens DamnldCCC+ 1:02:11
95Joris NieuwenhuisnldSUN+ 1:03:02
96Natnael BerhaneeriCOF+ 1:04:03
97Christoph PfingstendeuBOH+ 1:04:12
98Pascal EenkhoornnldTJV+ 1:06:29
99Casper PedersendnkSUN+ 1:06:40
100Martijn TusveldnldSUN+ 1:06:53
101Koen KortnldTFS+ 1:07:06
102Thomas DegandbelWGG+ 1:08:04
103Alex DowsettgbrTKA+ 1:09:38
104Tomasz MarczyńskipolLTS+ 1:11:20
105Peter StetinausaTFS+ 1:11:21
106Cesare BenedettiitaBOH+ 1:11:44
107Cyril GautierfraVCB+ 1:12:12
108Ian StannardgbrINS+ 1:12:18
109Imanol ErvitiespMOV+ 1:12:20
110Dion SmithnzlMTS+ 1:12:23
111Edward TheunsbelTFS+ 1:12:35
112Rory SutherlandausUAD+ 1:13:48
113Johannes FröhlingerdeuSUN+ 1:14:01
114Luka PiberniksvnTBM+ 1:15:17
115Florian VachonfraPCB+ 1:15:28
116James WhelanausEF1+ 1:16:25
117Julien VermotebelTDD+ 1:18:03
118Vasil KiryienkablrINS+ 1:18:53
119Sam BennettirlBOH+ 1:18:55
120Jaco VenterzafTDD+ 1:20:53
121Arnaud CourteillefraVCB+ 1:21:12
122William BonnetfraGFC+ 1:22:28
123Julius BergnldEF1+ 1:23:08
P.Jméno TýmČas/Body
1Bjorg LambrechtbelLTS27:39:57
2Neilson PowlessusaTJV+ 0:11:03
3Sepp KussusaTJV+ 0:16:49
4Gianni MosconitaINS+ 0:19:32
5Nils PolittdeuTKA+ 0:21:16
6Gregor MühlbergerautBOH+ 0:23:45
7Wout AertbelTJV+ 0:27:50
8Robert PowerausSUN+ 0:28:24
9David GaudufraGFC+ 0:32:10
10Nick SchultzausMTS+ 0:33:11
11Lennard HofstedenldTJV+ 0:33:15
12Edward RavasiitaUAD+ 0:38:50
13Cristian MuñozcolUAD+ 0:44:28
14Niklas EgdnkTFS+ 0:44:40
15Florian StorkdeuSUN+ 0:47:42
16Mark PadunukrTBM+ 0:47:57
17Stefan BodzafTDD+ 0:50:08
18Logan OwenusaEF1+ 0:51:25
19Benoît CosnefroyfraALM+ 0:53:41
20Rémy MertzbelLTS+ 0:54:32
21Rémi CavagnafraDQT+ 0:55:52
22Joris NieuwenhuisnldSUN+ 0:59:45
23Pascal EenkhoornnldTJV+ 1:03:12
24Casper PedersendnkSUN+ 1:03:23
25James WhelanausEF1+ 1:13:08
26Julius BergnldEF1+ 1:19:51
P.Jméno TýmČas/Body
1Astana Pro TeamkazAST82:55:58
2Team Jumbo-VismanldTJV+ 0:04:49
3EF Education FirstusaEF1+ 0:11:13
4Team IneosgbrINS+ 0:13:16
5Groupama-FDJfraGFC+ 0:13:29
6Mitchelton-ScottausMTS+ 0:19:05
7Wanty-Gobert Cycling TeambelWGG+ 0:30:02
8Bahrain-MeridabhrTBM+ 0:31:24
9Movistar TeamespMOV+ 0:31:45
10UAE Team EmiratesareUAD+ 0:39:37
11Ag2r La MondialefraALM+ 0:42:06
12CCC TeampolCCC+ 0:54:36
13Bora-HansgrohedeuBOH+ 1:00:55
14Lotto-SoudalbelLTS+ 1:01:29
15Trek-SegafredousaTFS+ 1:01:58
16Deceuninck-Quick StepbelDQT+ 1:06:39
17Team Arkéa-SamsicfraPCB+ 1:11:58
18Cofidis, solutions créditsfraCOF+ 1:15:22
19Team Katusha-AlpecincheTKA+ 1:25:19
20Team SunwebdeuSUN+ 1:47:44
21Team Dimension DatazafTDD+ 2:28:52
22Vital Concept-B&B HôtelsfraVCB+ 2:39:36

Cyclingnews (©2017): Criterium du Dauphine: Wout Poels wins stage 7, http://www.cyclingnews.com/races/criterium-du-dauphine-2019/stage-7/results/ (15. 6. 2019)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.