V horkém dni rozhodne týmová taktika


Roviny se peloton ani dnes nedočká a rozhodovat se bude v podstatě mezi dvěma scénáři. Buď napnou síly spurterské stáje a jejich členové, přejedou menší stoupání a rozdají si to o vítězství, nebo v parnu před dvěma těžkými alpskými zkouškami dostane volnou ruku únik.

 

Sagan včera přes veškerou mou víru zase nevyhrál. A ačkoli říká, že to má moc těžké, když mu všichni nastupují, můj pohled zůstává stejný. Špatná taktika. Je nutné činit jendoznačná rozhodnutí, buď jít do úniku a v něm se totálně vyšťavit, anebo neposilovat prchající skupinku, zůstat v redukovaném pelotonu a v něm předvést maximum. Slovák ale prohrává etapy už předem ve své hlavě a podle toho to pak také vypadá…

Dnes se dostane ke slovu, jak již naznačeno, horké, suché počasí. Bude ještě tepleji než včera, skoro žádné mraky a ačkoli bude trochu foukat, závod by to ovlivnit nemělo.

Favority těžko stanovovat. Otázek je několik. Dostane volno únik? Je to možné a několik pokračujících raněných letošní Tour de France by určitě bylo rádo. Pokud únik nedostane volno, kdo a s jakými cíly jej bude stahovat? Pokusí se Kittel, Démare a další specialisté na spurty a odpadávání přejet v tempu závěrečná dlouhá, ale mírná stoupání? Nebo se dostanou ke slovu Greipel, Degenkolb a spol.? Anebo stejně jako včera zkusí zničit konkurenci Garmin, Orica a Cannondale? Pro mě příliš otázek na to, abych něco jasného predikoval, ale obecně by měla být nejpravděpodobnější střední varianta, v níž většina spurterů přežije stoupání a bude spurtovat o vítězství v etapě – a v takovém scénáři bych favorizoval Greipela. Více než v jakékoli jiné etapě dnes ovšem může vyhrát naprosto kdokoli, v závislosti na taktice jednotlivých týmů.

Horké závodní odpoledne na Tour de France začne ve 12:50, dojezd klasicky kolem půl šesté.