V dešti a zimě Stefan Küng hrdinou dne na Romandii

nabor

Druhou etapu závodu Kolem Romandie vyhrál zaslouženě nejhouževnatější muž dne, pětadvacetiletý Švýcar Stefan Küng. Mokro shora i na silnici, teplota 10°C, ale Stefan Küng (Groupama-FDJ) si od počátečního úniku udržel peloton za zády. O celou minutu za ním dospurtoval pro 2. místo Sam Bennett a pro 3. místo Sonny Colbrelli. Celkové vedení udržel bez problémů Primož Roglič.

Z města La Locle v kopcích sjel peloton zpět k Neuchatelskému jezeru a po 40km roviny se vydal na horskou prémii 2. kategorie na Col du Mollendruz ve výšce přes 1100m n.m.. Únik se vytvořil již po 7km, jeli v něm Geminas Bagdonas (AG2R), Stefan Küng, Jorge Arcas (Movistar), Frederik Backaert (Wanty-Gobert), Nathan Brown (EF) a Claudio Imhof (Swiss Team), a postupně v deštivém a velmi chladném počasí získali náskok až 5 minut.

Na začátku stoupání se ale tempo pelotonu zvýšilo. Po horské prémii etapa, dlouhá 174km, pokračovala sjezdem a poté jen mírně kopcovitou krajinou až na závěrečné dva okruhy kolem Morges (cca 300m n.m.). Tento profil dával šance sprinterům, a proto na čele pelotonu začal aktivně pracovat nejen Team Jumbo-Visma pro celkově vedoucího Primože Rogliče, ale také Bora-hansgrohe pro Sama Bennetta, Deceuninck-QuickStep pro Eliu Vivianiho a později Bahrain-Merida pro Sonnyho Colbrelliho. Šestice uprchlíků však nechtěla dát pelotonu nic zadarmo. V polovině vzdálenosti mezi vrcholem Mollendruz a cílem byl jejich náskok ještě stále přes dvě minuty a zbývalo 35km s nepříliš náročným terénem.

Zhruba 30km před cílem začalo znovu pršet. Rychlost jezdců v úniku mírně poklesla. Ještě z něj odjeli Bagdonas, Küng a Backaert, ale zdálo se, že spolupráce začíná váznout. Za této situace zaútočil bývalý vynikající stíhač Stefan Küng. Backaert se mu sice stihl zavěsit za zadní kolo, ale po kilometru na mokré silnici spadl a vysoký Švýcar nasadil na svoji strhující sólo jízdu. Již v letech 2015 a 2017 vyhrál tímto způsobem etapu právě zde na Romandii. Na metě 3km měl stále náskok 3:20min. na peloton a svůj triumf už si nenechal vzít. Snad jako jediný oblečený v „krátkém – krátkém“ v nevlídném počasí nadělil všem soupeřům 59 sekund.

Ve skupině o druhé místo byl ve spurtu nejrychlejší Sam Bennett, za ním skončili Sonny Colbrelli, Simone Consonni (UAE Team Emirates) a Elia Viviani. V celkovém pořadí vede nadále Primož Roglič, druhý v pořadí Rui Costa (UAE Team Emirates) ztrácí 10s, třetí David Gaudu (Groupama-FDJ) 12s, a dál jsou po sekundách naskládáni Geraint Thomas (Team Ineos), Carlos Betancur (Movistar), Felix Grossschartner (Bora-hansgrohe) a Steven Kruijswijk (Team Jumbo-Visma).

Zítra je na programu jen kopcovitá, 160km dlouhá etapa.

/zdroj obrázku: www.cyclingnews.com, 2019/