V Baskicku otestuje vrchaře šest kategorizovaných stoupání

nabor

Bohatý a cyklisty oblíbený kraj nabídne v sedmnácté etapě Vuelty 2018 krásné a náročné prémie. Oba přívlastky věrně popisují také tu závěrečnou, vyhlídku Balcón de Bizkaia, cesta k níž měří 7,3 kilometrů s průměrem 9,7 %.

Start hostí Getxo. Před měsícem a půl osmdesátitisícové předměstí Bilbaa (Baskové své největší město označují Bilbo) tleskalo Alexi Aranburovi při jeho vítězství na Circuito de Getxo, memoriálu Ricarda Otxoy (o jeho tragickém osudu jsme se již zmiňovali před šestou etapou). Nyní se Aranburu vrací coby součást pelotonu Vuelty. Nikoli tedy Vuelty al País Vasco, tradičního jarního etapáku úrovně World Tour, ale samotné Vuelty a España. A velkou motivaci budou mít vedle něj také jezdci baskického prokontinentální týmu Euskadi–Murias.

Balcón de Bizkaia - profil závěrečného stoupání 17. etapy Vuelty 2018Asi nejvíce to platí pro Mikela Bizkarru, hájícího čest své stáje na chvostu top 20. Narodil se totiž kousek od cílového Balcón de Bizkaia. Peloton pod něj poprvé dorazí 43,7 km před dojezdem. Ze západní strany půjde o pouhých 7,3 km do 4,3 % a podobnou náročnost budou mít rovněž následující dvě prémie z finálního kvarteta. Naopak závěrečný výjezd na Balcón de Bizkaia, od severu a až k vrcholu v 925 m n. m., je o třídu těžší. Opět 7,3 km, ale průměr 9,7 % a závěrečných 3,9 km do 11 % – s maximem 23,83 %!

17. etapa Vuelta 2018 profil

Tato etapa na papíře není tou, jež by měla Simonu Yatesovi zlomit vaz. Australan podobná dynamická stoupání zvládává dobře. Totéž nicméně platí o Alejandru Valverdem, který by enormně náročné závěrečné kilometry měl využít k útoku, myslí-li to s červeným dresem vážně. Velkým černým koněm zůstává Enric Mas. Přepálil časovku, nebo se přiblíží pódiu?

Jak už víme, zvláštní motivaci budou mít jezdci Euskadi-Murias. Zejména Bizkarra a Óscar Rodríguez, tím spíše po jeho skvostné třinácté etapě. Do úniku by mohli zkusit proniknout i Brambilla, Aru, de la Cruz či Kelderman. Zítra dá rovinatá etapa šanci na odpočinek a pár minut k dobru do celkového pořadí by přišlo vhod.

Sedmnáctá etapa Vuelty 2018 začíná ve 13:26 (měří totiž jen 157 km). Únik se bude etablovat hned v úvodu na „trojce“ Alto de la Arboleda a proces budete moci sledovat i živě. Kolem 14:30 sprinterská prémie (108,3 km od cíle), o dvě hodiny později první výjezd na Balcón de Bizkaia. Dojezd směřován na 17:40.

Tipněte si vítěze etapy na našem Facebooku či přes SMS:

  • ve tvaru WT mezera 17 mezera TŘI JMÉNA A PŘÍJMENÍ
  • odeslat na číslo +420 733 676 633, cena dle tarifu operátora.