V Arcidossu zabodovala Annemiek van Vleuten a jde do růžové

nabor

Radost z prvního růžového trikotu v domácí moci po 12 letech vydržela italským fanouškům nakonec jen 24 hodin. Elisa Longo Borghini v závěru zvlněné druhé etapy Giro Rosa, ztížené několika kilometry po štěrku, konkurentkám nestačila a etapový vavřín i průběžné vedení uzmula Annemiek van Vleuten.

Krásný letní den a zběsilé tempo. Takový byl dnešní úvod, v němž i díky prvnímu ze dvou štěrkových úseků namísto vytvoření úniku došlo k rychlé redukci pelotonu na skupinu čítající jen kolem 50 jmen. Z té posléze vyrazila Julie van de Velde a po ní ještě Lizzy Banks, nicméně ani jedna z nich si nevytvořila výhodu větší než minutu a favoritky, tou dobou jedoucí v již jen zhruba dvacetičlenné grupě, je stáhly ještě před nájezdem na klíčovou prémii Seggiano, 5,8 kilometrů pokrytých bělavou horninou s průměrným stoupáním 6,5 procent.

Následné dění stěží mohlo být prozaičtější. Annemiek van Vleuten si podle plánu najela na úpatí do čela a Elisa Longo Borghini mohla z páté figury jen sledovat, jak duhový dres mizí v prachu. Alespoň pár set metrů stíhala s Nizozemkou držet krok Cecilie Uttrup Ludwig, ovšem 15,4 kilometrů od cíle neměla na jedné z prudkých ramp nárok už ani ona. Van Vleuten pak zvolna budovala svůj náskok, nezastavil ji ani mechanický problém kousek pod vrcholem, po němž musela kus trati à la Froome proběhnout s bicyklem v rukou. (Což mimochodem pravidla při striktním výkladu zapovídají.)

Technická trable potkala také další jezdkyně, například Floortje Mackaij. Prim mezi pronásledovatelkami po většinu výšlapu hrála Anna van der Breggen, jež na vrcholu zaostávala o 33 sekund. Naopak Elisa Longo Borghini se napříč kopcem propadala a brzy bylo jasné, že bude ráda, udrží-li pozici v celkové top 10.

Lídryně mezitím trpělivě pokračovala v úsilí, které oproti prémii v důsledku více než zdvojnásobilo vzdálenost mezi ní a Annou van der Breggen, jíž na posledním kilometru, ve strmých a úzkých ulicích Arcidossa, dojela Kasia Niewiadoma. Zbylé závodnice už ztratily přes tři minuty, s jedinou výjimkou čtvrté Cecilie Uttrup Ludwig.

„Peloton se celý den trhal, bylo to nahoru a dolů, ale věděly jsme, že pod poslední stoupání určitě dorazí skupina,“ zhodnotila průběh etapy Dánka v barvách FDJ. „Byla to časovka po štěrku. Letos nás nečeká žádný velký dojezd na kopec, takže jsem jela na maximum a snažila se vytěžit každou vteřinu,“ popsala pak svou výhru Annemiek van Vleuten. Hned desítka závodnic dorazila mimo časový limit. Daleka takových potíží naštěstí na 75. místě byla Markéta Hájková.

Další vlnky a stojka v Assisi

Profil 3. etapy Giro Rosa 2020Také zítra se bude zřejmě peloton rychle trhat, byť z pěti stoupání rámujících první polovinu 142 kilometrů dlouhé zkoušky bude klasifikováno jen Celle sul Rigo (3,8 km, 4,8 %, 3. kategorie). Dojíždět se poté bude rovnou na prémii první kategorie, ovšem dlouhou jen 1,8 kilometrů (průměr 8 %).

Assisi - start 11. etapy Giro d'Italia 2018
Assisi – cíl 3. etapy Giro Rosa 2020

Cíl najdeme v jednom z center jinak velmi malebného regionu Umbrie, Assisi. Město dvou středověkých křesťanských světců a propagátorů počestné chudoby, Kláry a Františka z Assisi, Giro hostilo naposledy před dvěma lety. Jeho mužské vydání tu tehdy vyrazilo vstříc 11. etapě, kdy podobný závěr jako ten zítřejší přinesl štěstí Simonu Yatesovi. Jeho tehdejší příběh nicméně budiž připomenutím, že i pokud zítra Annemiek van Vleuten znovu zaválí, „hop“ si bude muset ještě dlouho ponechat jen v duchu.

Třetí etapa Giro Rosa 2020 začne ve 12:15 s dojezdem přibližně v 16:34.

2. etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.