V Apeldoornu začíná 99. ročník Giro d’Italia

nabor

Měsíce čekání jsou u konce. Sezóna Grand Tours je tady a zahajuje ji, od roku 1995 (od té doby se Vuelta koná v září) již tradičně, italské Giro. Samotný start se však odehraje v Nizozemí, jež je v posledních letech pro tyto účely zemí zaslíbenou.

Letošní Giro se obejde bez české a slovenské účasti. Nedočkáme se ani aut značky Škoda, neboť motorová vozidla dodá pro letošní ročník Honda – a pevně doufejme, že žádná další se na silnicích nevyskytnou. Stopadesátitisícový Apeldoorn, vnitrozemské město v největší nizozemské provincii Gelderland, se i přesto těší na rychlé svištění galusek během technicky náročné, zato však krátké (jen 9,8 kilometrů) a rovné úvodní časovky. Moderní cyklistickou dominantou Apeldoornu je ovál Omnisport, kde také odstartuje tento test proti chronometru.

Omnisport Apeldoorn

Počasí bude kvalitním výkonům svědčit. V Apeldoornu panuje příjemné, takřka letní teplo a ani dnes se na tom nic měnit nebude.

1. etapa Giro 2016 profil

Favority dnešní etapy je třeba hledat především v regionu. Domácí Tom Dumoulin, černý kůň celého závodu, a Jos van Emden patří k hlavní vyzyvatelům stále nesmírně silného Fabiana Cancellary. Podceňovat však neradno ani Lucemburčana Boba Jungelse, třetího muže Tirreno – Adriatico, který by také mohl převapit i v celkovém pořadí.

Na růžový dres si ovšem v krátké časovce může myslet celá řada dalších závodníků. Já zde zmíním Litevce Navardauskase, Antona Vorobyeva, Marcela Kittela, který tento typ etap zvládá jen o málo méně skvěle než spurty, a Ilnura Zakarina, jenž má z favoritů na celkové pořadí asi nejlepší předpoklady uspět.

Kdo vyhraje podle vás? To si nezapomeňte tipnout na Facebooku v naší soutěži!

Etapa začíná ve 13:45. Přenášena bude celá a vyplatí se dívat již od začátku. Vždyť první z širšího pole adeptů na výhru Vorobyev vyrazí na trať hned jako čtvrtý.