V Almadénu by mohl Sagan převzít zelený trikot

nabor

Forma Petera Sagana neustále roste. Po včerejším druhém místě ztrácí v bodovací soutěži na Valverdeho jen osm bodů. Stáhnout by je mohl hned dnes, kdy poslední dva kilometry zvlněné osmé etapy slibují průměr 3,8 %.

Až dnes Vuelta definitivně opustí Andalusii a vymění ji za společenství Castilla-La Mancha. Obě spojuje značná rozloha a osídlenost, na druhou stranu zdejší příjmy patří ve Španělsku k nejnižším. Jednu z příčin naznačí příběh startovního, respektive cílového města. Pojede se z centra produkce olova, které se v Linares ve velkém zpracovávalo a těžilo po 150 let, než 27 let nazpět zavřel i poslední důl své brány. A cílem bude Almadén. Z největší světové zásobárny minerálu cinabritu (rumělky), potažmo z něj vyráběné tekuté rtuti, by vysoce toxický prvek zřejmě odtékal dodnes, pokud by jeho těžba nebyla v roce 2002 zakázána.

Mapa dojezdu 8. etapy Vuelty 2018 (Almadén)Tak jako včera se bude více stoupat než klesat. Jediná vrchařská prémie dne, „trojka“ Alto de Españares (10,3 km, 3,4 %), se obejde bez sjezdu. Peloton to mnoho mrzet nemusí, aspoň se o pár stupínků ochladí. Zatímco dole bude čtyřicet ve stínu, v 700 m n. m. jen kolem šestatřiceti. 71,5 kilometrů od cíle spurterská prémie. Kolem mety 30 km pak přijdou 4 km do 3 %. Rozhodovat bude až posledních šest kilometrů. Nejprve 2,4 km do 3,4 % a po krátké pauze 2 km do 3,8 %. V závěrečné serpentině však sklony vystoupají na 7 %.

8. etapa Vuelta 2018 profilPo týdnu v sedle za už předtím poměrně vysokých teplot a při délce etapy skoro 200 kilometrů je nabíledni, že ani tentokrát neuvidíme v nepříjemném dojezdu etapy klasický hromadný spurt. Hlavním favoritem bude Peter Sagan, jemuž do zeleného může stačit výhra a Valverdeho nejlépe třetí místo. Dlouho se ovšem včera držel rovněž Viviani a jen smůla vyřadila z boje o etapu Kwiatkowského, Benoota či Dana Martina.

Únik dnes patrně do cíle nedojede, ba někteří jeho aktéři budou asi litovat, že vůbec opustili peloton. Černé koně hledejme spíše mezi těmi, kteří v něm zůstanou. Tak třeba Ryan Gibbons. Muž, který vždy jede co to dá. Včera ze spurterů hned po Saganovi jasně nejlepší. Předvedl se též Aberasturiho rozjížděč z Euskadi Eduard Prades, který dojel čtvrtý. A pozor na Dylana Teunse, byť zatím neprolomil ani top 50.

Osmá etapa Vuelty 2018 začíná ve 12:10. Alto de Españares kolem 14:16, za další hodinu sprint. Dojezd je plánován na 17:10 a v úmorném vedru nelze očekávat, že by cyklisté odhad překonali.

Tipněte si vítěze etapy na našem Facebooku či přes SMS:

  • ve tvaru WT mezera 8 mezera TŘI JMÉNA A PŘÍJMENÍ
  • odeslat na číslo +420 733 676 633, cena dle tarifu operátora.