nabor

Letošní 60. ročník závodu okolo Baskicka startoval trochu netradičně časovkou jednotlivců na 14 kilometrů v ulicích Bilbaa. Na jezdce ihned po startu čekalo krátké stoupání Santo Domingo, které mělo 2,3 kilometrů, průměr 6,8 % s maximem 11 %. Po tomto stoupání následovala klesající pasáž až na hranici posledního kilometru. Tam opět na jezdce čekalo krátké nekategorizované stoupání s maximem 19 %. I přes dvě krátká prudká stoupání jezdci nasadili na své časovkářské speciály převodníky 58/42, někteří vezli i převodníky s 60 zuby. Kazety pak volili standardní 11-30 popřípadě 11-32. Kazety s 32 zuby vezli jezdci, kteří zvolili převodník s 60 zuby.

Favorité letošního ročníku byli především dva Slovinci Primož Roglič (Jumbo-Visma) a Tadej Pogačar (UAE). Sekundovat jim chtěl obhájce předloňského vítězství domácí Bask Ion Izagirre (Astana) a stejně tak jeho stájový kolega Jacob Fuglsang. Dalšími favority byli Max Schachmann, Emanuel Buchmann, Wilco Kelderman (Bora-Hansgrohe), Esteban Chaves (BikeExchange), David Gaudu (FDJ), Enric Mas, Alejandro Valverde (Movistar), Hugh Carty, Sergio Higuita (EF), Bauke Mollema (Trek-Segafredo), Adam Yates, Tao Geoghegan Hart (INEOS), Mikel Landa (Bahrain Victorious) a Guillame Martin (Cofidis).

Primož Roglič startoval hned mezi prvními a doslova prolétl celou trasu v čase 17 minut a 18 sekund (48,2 km/h). Dlouho tento čas nikdo nedokázal ohrozit. Hodně blízko byl Američan Brandon McNulty (UAE), který zajel čas pouze o dvě vteřiny horší než Slovinec. Další závodníci se tomuto času nedokázali přiblížit a čekalo se na úplně posledního jezdce ve startovní listině. Tím byl Tadej Pogačar, který ještě mohl připravit svého krajana o vítězství v etapě. Ale nestalo se tak. Zajel čas o 28 sekund horší. Stejnou ztrátu měli i další favorité Adam Yates, Max Schamann.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.