nabor

Po závodech nižších věkových kategorií přichází znovu řada na dospělé. Na 32, respektive 54 kilometrech vyzve ženy a muže několik kratších stoupání a typické ostrovní podmračené nebe. Kdo se mu dostane na pódiu nejblíž?

Časovka žen

Jasnou favoritkou úterního ženského závodu bude obhájkyně z let 2017 i 2018 Annemiek van Vleuten. Brzy sedmatřicetiletá královna tempa zraje jako víno. Letos vládne proti chronometru ve všech terénech: dlouhém rovinatém profilu nizozemského šampionátu, horách Gira i častečně kostkovaném prologu Boels Ladies Tour.

Loňské jednobarevné pódium by se však nemělo opakovat. Anna van der Breggen sice opět patří k největším adeptkám stříbra, Ellen van Dijk však zabrzdil před dvěma týdny pád a zlomeniny v oblasti pánve a pažní kosti. Lucinda Brand by mohla vytěžit z úterního větrnějšího počasí a povzbudilo ji zlato v mixu, přesto patří spíše k černým koním.

To americká dvaadvacetiletá kometa Chloé Dygert od července zapisovala jen první místa – čtyři etapová a tedy i celkové v Coloradu a jasné časovkářské triumfy na Chrono Kristin Armstrong (připomeňme, že akce je pojmenovaná po trojnásobné olympijské šampiónce, nikoli exmanželce Lance Armstronga) a Panamerických hrách. Už před dvěma lety byla mezi dospělými čtvrtá. V plánu má zazářit na příštích šesti olympiádách a před odletem do Yorkshiru potvrdila, že věří ve své kvality: „Pro druhá místa nikdy nejezdím.“

Doby, kdy se na medailovou ofenzívu chystala Martina Sablíková, se bohužel vzdalují, jakkoli motorem pro podobné ambice rychlobruslařská hvězda jistě stále disponuje. České barvy také proto zastoupení mít nebudou, musíme počkat na silniční závod.

Časovka mužů

Ve středu pojedou muži. Střet mladé krve se stálicemi by tu měl být otevřenější. Střední generace zastoupená Rohanem Dennisem, Stefanem Küngem, Victorem Campenaertsem či Primožem Rogličem totiž přijíždí obtěžkaná otazníky. Každý ze specialistů snil o trochu lepší sezóně a ta Rogličova zase již stála nepřeberné množství sil.

A tak je tu, málem jako top favorit, Remco Evenepoel. Belgický teenager v srpnu šokoval San Sebastián a ještě než si stačil uvědomit, že to není sen, přidal v Alkmaaru titul mistra Evropy. Na stupních vítězů ho doprovodili další mladíci Kasper Asgreen a Edoardo Affini, kteří budou rovněž pošilhávat po světovém cenném kovu.

Nechybí ani Vasil Kiryienka, Tony Martin, Jos van Emden, Maciej Bodnar, cyklisté, bez nichž si mistrovství těžko představit, ačkoli dřív nebo později si i na takový svět budeme muset zvyknout. Do stejné generace patří Jan Bárta. Spolu s Josefem Černým se pokusí proniknout do desítky.