Únik, nebo top vrchaři?

nabor

18. etapa Giro d’Italia z Melide do Verbanie představuje archetyp vysokohorské zkoušky, končící dlouhým sjezdem. A obvyklá otázka pro favority zní: útočit, či neútočit?

Od jezera k jezeru, ze Švýcarska zpět do Itálie. Začne se u Luganského jezera, kde peloton včerejším spurtem zakotvil, následuje cesta k jižnímu okraji Lago Maggiore a kolem něj trasa míří až k vrchařské prémii první kategorie Monte Ologno (10,4 km, 9 %), načež se otáčí zpět k jihu, kde na břehu zmiňovaného jezera leží město Verbania.

Jediná vrchařská prémie na jinak poměrně rovinatém profilu vrcholí 35,6 km před cílem, po ní však následuje ještě krátký sjezd a stoupání do nejvyššího bodu dne, jehož peloton dosáhne 30 kilometrů před cílem. Mimo dalších dvou menších stoupání poté zbývá už jen sešup a cílová rovina. Kuriozitou, jež asi nepotěší bojovníky o červený dres, je umístění druhého spurtu dne (66,4 km před páskou) na vrcholu neklasifikovaného stoupání.

Počasí by mělo být podobné včerejšku. Znovu však jisté potenciální komplikace skýtá fakt, že se závodníci přechodně octnou nad tisíci metry nad mořem.

 

18. etapa Gira, která bude velmi atraktivní

Je velkou otázkou, jak přesně se dnešní etapa bude vyvíjet. O únik to každopádně bude pořádná bitva. Chtít by do něj mohli vrchaři mimo pořadí, zejména ti s vyhlídkami na modrý dres krále hor. Nebude ale jak pro ně, tak pro ty, kdo v celkovém pořadí figurují, lepší pošetřit nohy na následující dva dny? Na druhou stranu Monte Ologno může udělat velké rozdíly a schopný sjezdař poté může získávat vteřiny až do samého závěru…

Bookmakeři volí střední cestu. Za hlavní favority označují jezdce, kteří nefigurují na čele celkového pořadí ani modré klasfikace – Viscontiho, Hesjedala, Zakarina či Pirazziho. Trio Intxausti, Betancur, Krujswijk stejně jako Contador s Landou by potom byli top favority z pořadí. Pokud bude mít nohy, mohl by být černým koněm Damiano Cunego, který po slibném úvodu paběrkuje a tým na něj hodně spoléhá. Podobně je na tom i Sylwester Szmyd či Przemyslaw Niemiec.

To hlavní by se v 18. etapě mělo začít dít po půl čtvrté, kdy se bude najíždět na Monte Ologno.