U Waregemu byl nejrychlejší Debusschere

nabor

První z belgických klasik, Dwars door Vlaanderen, je za námi. Navíc máme překvapivého vítěze! Je jím člen stáje Lotto-Soudal, Jens Debusschere, který na cílové pásce pokořil i excelentního spurtéra, jakým bezesporu Bryan Coquard je.

V úterý 22. března 2016 otřásly Bruselem pumové výbuchy a pořadatelé v okolí Waregemu přemítali, zda závodníky pustit na trať. Chvílemi se zdálo, že by závod mohl být zrušen. Ovšem odpolední schůzka i za účasti policie přinesla pro závodníky a především pro fanoušky cyklistiky skvělý verdikt – jede se!

Ještě než peloton vyrazil na trať, uctili cyklisté památku obětí minutou ticha. Většina závodníků pak navlékla na rukávy svých dresů černé pásky.

Na start se postavilo celkem 161 jezdců, pouze dva z nich nenastoupili: Gerald Ciolek (Stolting – nemoc) a Yves Lampaert (Etixx-Quickstep – problémy s Achillovou šlachou). Svoji účast odvolal i tým Giant – Alpecin, kterému, kvůli zablokování letiště v Bruselu, nedorazili tři závodníci.

Ihned na počátku ujela šestice ve složení: Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale), Jesper Asselman (Roompot – Oranje Peloton), Alex Kirsch (Service Group Stölting), Phil Bauhaus (Bora-Argon 18), Igor Bojev (Gazprom-Rusvelo) a Kevin Van Melsen (Wanty – Groupe Gobert), která si vypracovala až osmiminutový náskok. Ovšem ve druhé polovině závodu na dlážděných úsecích vedoucí skupina začala ztrácet.

Tempo peletonu řídil Etixx-Quick Step  a náskok vedoucích borců klesl na 3 minuty. Mezitím se o úniky snažili i další jezdci, ale nebylo jim to nic platné. O dalších 30 kilometrů později začal z vedoucí skupiny odpadat Gougeard, kterého nedlouho na to následoval Bojev.

Přibližně 35 kilometrů před cílem byli závodníci roztrháni do třech skupin, tou čtvrtou byl peloton. Třetí skupina, ve které byl i Oscar Gatto (Tinkoff) se rychle dotahovala na skupinu před ní. Skupina, kterou vedl Greg Van Avermaet se nevzdávala a snažila se stáhnout čelní skupinu. To se ji nakonec podařilo, protože se na čele přestalo spolupracovat.

Když do cíle zbývalo deset kilometrů, vzal to na sebe člen stáje BMC Van Avermaet a pustil se do boje s časem. Už se zdálo, že by svůj únik mohl dotáhnout do vítězného konce, ale opak byl pravdou. Početná skupina za ním se přibližovala mílovými kroky a v konečném spurtu jej doslova přeletěla. Jako první začal spurtovat Fernando Gaviria, ovšem začal příliš brzy, protože se okolo něj přehnali další jezdci v čele s Bryanem Coquardem. Užuž to vypadlo, že by Francouz mohl vyhrát, ale na cílové pásce se první objevil domácí Jens Debusschere a zaslouženě se radoval.

Závod dokončilo celkem 112 závodníku. Mezi těmi, kteří opustili peloton před cílovou páskou byli i Erik Baška, Michael Kolář (oba Tinkoff) a Josef Černý (CCC Sprandi Polkowice).

Pořadí závodu

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal 4:48:27
2 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
3 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
4 Filippo Pozzato (Ita) Southeast – Venezuela
5 Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge
6 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
7 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
8 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18
9 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
10 Fernando Gaviria (Col) Etixx – Quick-Step