Týden změn růžového trikotu ukončil Kruijswijk

nabor

Druhý týden v Itálii provedl velké zemětřesení v celkové klasifikaci. Do posledního týdne vjede jako vedoucí závodník Steven Kruijswijk. Pomohl mu k tomu výkon v královské etapě a špatný výkon Vincenza Nibaliho v horské časovce, která se jela před dnem volna.

10. etapa Campi Bisenzio › Sestola 216km

Kopcovitá, 216 kilometrů dlouhá, etapa ihned na začátku týdne změnila celkové pořadí. To se to dalo očekávat, neboť předchozí držitel Gianluca Brambilla není pro tento druh terénu zrozený.

V úniku dne bylo 13 jezdců, jejichž ambice na celkové prvenství již vymizely, takže peloton nemusel nikam spěchat.

Již v prvním stoupání však musel své účinkování na Giru ukončit jeden ze spolufavoritů závodu – Mikel Landa. Ač se jeho kolegové snažili seč mohli, tak borec ze stáje Sky sesedl z kola a ze zdravotních důvodů odstoupil.

V úniku byl hodně aktivní Georg Preidler (Giant-Alpecin), který se rozhodl 22 kilometrů před cílem k sólové jízdě. Dokonce se mu povedlo vypracovat si téměř půlminutový náskok, který však byl po několika kilometrech zlikvidován.

Již 16 kilometrů před cílem zbyla vpředu pouze trojice uprchlíků: Damiano Cunego (Nippo-Vini Fantini), Giulio CicconeStefano Pirazzi (oba Bardiani-CSF). Ač to bude znít neuvěřitelně, tak v jenom ze sjezdů nezvládl Pirazzi zatáčku, zpomalil domácího Cunega a Ciccone měl cestu za vítězstvím otevřenou.

Ve skupině favoritů se to pěkně přelévalo. Nejprve začal Brambilla ztrácet, ale pak z ničeho nic svoji ztrátu dojel a začal pracovat pro stájového kolegu Boba Jungelse. Brambilla poslední dva kilometry zcela vypustil s vědomím, že do růžového půjde právě jeho stájový kolega.

Favority dovezl do cíle Andrey Amador, který společně s Giovanni Viscontim odjeli zbytku, nicméně v závěru byli Alejadrem Valverdem, Chavesem a Nibalim sjeti, takže příliš náskoku nezískali.

11. etapa Modena › Asolo 212km

Další den čekala na závodníky poměrně rovinatá etapa, pouze v závěru byl kopcem ohodnoceným kategorií 4. Zde se chtěla vytáhnout stáj Lampre-Merida. Ta si nejprve nechala ujet devítičlennou skupinu ve složení: Manuel Quinziato (BMC), Moreno Moser (Cannondale), Leigh HowardRoger Kluge (oba IAM), Giacomo Berlato (Nippo Vini Fantini), Anton Vorobjev (Kaťuša), Manuele Boaro (Tinkoff), Pippo Pozzato a Eugert Zhupa (oba Wilier Triestina-Souheast). Jenže únik byl po 23 kilometrech dojet a závod začínal od znovu.

Po dalších 20 kilometrech se vpřed pustila pouze trojice Anton VorobjevVegard Stake Laengen (IAM) a Liam Bertazzo (Wilier Triestina-Southeast), což už pelotonu, resp. Lampre vyhovovalo. Borci si místy vytvořili až deset minut náskoku.

Po polovině závodu musel odstoupit Tom Dumoulin, který v prvním týdnu držel růžový dres pro vedoucího muže celkové klasifikace. Aby všem pohromám pro peloton nebylo vše, tak přibližně 30 kilometrů před cílem přišel pád, ve kterém bylo poměrně dost známých jezdců a většina z nich po něm také skončila.

Ale zpět k dění na trati. Přibližně 15 kilometrů před cílem zaútočil ve sjezdu Vincenzo Nibali (Astana), kterého se stihli udržet pouze Chaves a Valverde. Jungels začal ztrácet a vypadalo to, že by mohl o Maglia Rosa přijít. Ovšem Lucemburčan se nevzdal a náskok s dalšími favority smazal.

Za malou chvíli nastoupil Andrey Amador, ke kterému se Jungels připojil a oba sebou vzali ještě třetího parťáka – Diega Ulissiho z Lampre. Posledně jmenovaný byl ve spurtu podle předpokladů nejrychlejší a připsal si etapový vavřín. Jungels díky úniku vydělal cenné vteřin na ostatních „chrtech“ toužících po celkovém prvenství.

12. etapa Noale › Bibione 168km

Tranzitní etapa, která neměla nikomu dělat problémy a měla končit závěrečným spurtem, kde měl prim hrát André Greipel. Alespoň tak zněly prognózy.

I přesto, že zpočátku ujela dvojice Daniel Oss a Mirco Maestri, tak k prognózám došlo. Uprchlická dvojice byla dojeta na metě 22 kilometrů před cílem a všechny týmy se chystaly na závěrečný finiš. Vepředu se vytvořil vlak stáje Lotto Soudal, která rozjela závěrečný finiš. Za nimi se držela dvojice Modolo – Ewan. André Greipel začal po výjezdu z pravotočivé zatáčky spurtovat z prvního místa a svůj náskok udržel až do cíle, a to i přesto, že se na něj zezadu zle tlačil Caleb Ewan.

Jelikož nikdo z jezdců na celkové pořadí neztratil ani nezískal, tak do další etapy nastupoval v růžovém znovu Bob Jungels.

13. etapa Palmanova › Cividale del Friuli 161km

V této etapě mohl uspět únik, neboť se favorité „šetřili“ na královskou etapu. Vedoucí skupina se od pelotonu oddělila až po 40 kilometrech a čítala 30 jezdců. Z úniku ještě zaútočil Stefan Denifl (IAM), kerý měl náskok na své kolegy v jednu chvíli i dvě minuty. Jenže co se stalo později, bylo k nepochopení. Rakušan slezl z kola a na kolegy z úniku počkal.

Peloton takřka celý den táhl Etixx-Quick-Step, pracující pro svého lídra v růžovém dresu Jungelse. Na předposledním kopci dne pak rozpoutala Astana doslova peklo. Nasadila drtivé tempo a peloton brzy prořídl na nějakých 30 jezdců. Vepředu si Mikel Nieve vytvořil takovou pozici, že na Cima Porzus dojel jako první s náskokem. Ve stejném kopci začal ztrácet i Jungels, ale ve sjezdu se vrátil zpět.

Posledním kopcem prolétl Nieve rychle a připsal si celkové prvenství. To za jeho zády se děly věci. Nástup Chávese zastihl nepřipraveného Jungelse a ten se pomalu s růžovým trikotem loučil. Pak se pokoušel něco provést Nibali. Jeho nástupy pouze rozkouskovaly balík favoritů. Odpadl jak Hesjedal, tak i Amador. Prvně jmenovaného dojel Jungels a vydali se společně na stíhající jízdu, jenže ztráta byla takřka nesmazatelná. Druhý jmenovaný se stihl do skupiny bojující o druhé místo vrátit. Pódiové umístění pro sebe včasným únikem od skupiny favoritů vybojoval Giovanni Visconti. Pak už se jen čekalo na dojezd zbývajících borců. Nejrychlejší nohy měl Vincenzo Nibali, který pokořil Alejandra Valverdeho.

Andrey Amador dojel ve stejném čase jako Nibali a Valverde a tím se dostal do čela celkové klasifikace.

14. etapa Alpago › Corvara (Alta Badia) 210km

Královská etapa letošního Giro d’Italia zpočátku působila velice monotónně. Do úniku se dostalo 37 jezdců, kteří v průběhu etapy získali až 11 minut náskoku. Asi 100 kilometrů před cílem se pokusil o nástup Rubén Plaza, jenže toho poměrně brzy dojela dvojice Darwin Atapuma – Konstantin Sivcov. Druhý jmenovaný byl virtuálně v čele celkové klasifikace, ale do cíle bylo ještě hodně daleko. Později ve sjezdu se k nim připojil i Georg Preidler.

Tempo ve skupině favoritů začala diktovat Astana, která chtěla, aby před další etapou byl v růžovém její lídr Vincenzo Nibali. Ten zaútočil v posledním kopci. Na jeho tempo zareagoval pouze Steven Kruijswijk. K této dvojici se dotáhl ještě Esteban Cháves. Až za nimi se vytvořili další skupinky favoritů. Andrey Amador, který strážil růžový trikot rovněž pozvolna odpadal, přestože si sáhl až na dno svých možností.

Na čele zatím Sivcovovi ujeli jeho kolegové, a co víc k Bělorusovi se blížila naše trojice favoritů, vlastně již dvojice, když Kruijswijk s Chávesem odpárali „Žraloka s Mesiny“. Dalším cílem pronásledující dvojice byl Georg Preidler. Toho oba borci dojeli, jenže Rakušan měl dost sil se Holanďana s Kolumbijcem udržet. Nová trojice dojela i posledního z úniku Atapumu.

Do posledního kilometru vlétl nejlépe Preidler, ale nepochodil. V závěrečném spurtu měl nejvíce sil Esteban Cháves. Druhým místem si Steven Kruijswijk potvrdil pozici v celkové klasifikaci a do následující časovky oblékl růžový trikot.

15. etapa Castelrotto › Alpe di Siusi 11km

Časovka, která měla prověřit vrchařské schopnosti jednotlivých borců a napovědět, kdo nakonec bude v posledním týdnu nosit Maglia Rosa.

Jako první dojel do cíle Alexej Rybalkyn z Gazprom-RusVelo a stanovil počáteční stav. Když projel cílovou páskou Alexander Foliforov byl stanoven nový vedoucí muž průběžného pořadí dnešní etapy. Jenže s postupem doby se čas Rusa stal nedostižným. Bob Jungels dojel se ztrátou více než minuty. Jakobu Fuglsangovi se jeho jízda proti chronometru nepovedla vůbec a skončil až ve třetí desítce. Ještě hůře zvládl stejnou trať Rigoberto Uran, jeho umístění na začátku šesté desítky je rozhodně zklamáním. Naopak Rafal Majka velmi překvapil a jeho desáté místo je pro Olega Tiňkova příslibem.

Alejandro Valverde si s tratí poradil velmi slušně a nakonec skončil na třetím místě. Esteban Cháves dojel se ztrátou 40 vteřin, což stačilo na šesté místo.

Už nám zbývají pouze poslední dva z celkového pořadí. Jako první vyjel na trať Vincenzo Nibali, ale již od začátku ztrácel a nakonec přes velkou snahu poškodil kolo, které musel vyměnit, čímž ztratil ještě více a skončil hluboko v poli poražených.

V Maglia Rosa startoval Steven Kruijswijk, jeho první mezičas nasvědčoval tomu, že uvidíme velký boj o vítěze až do závěrečných metrů, neboť Holanďan na mezičase vedl. Nakonec se však musel o pár setin v cíli sklonit před Foliforovem. To ovšem nic nemění na tom, že na své konkurenty najel dost vteřinek.