Týden v cyklistice 40/2018

První týden po mistrovství světa bylo ve znamení jednorázových závodů. Pojďme se na některé důležité události 40. týdne společně podívat.

Giro dell Emilia

Závod měřil přes 200 kilometrů a v závěru čekalo na borce stoupání na Santuario della Madonna di San Luca, a to celkem pětkrát.

Jako první zaútočil Matej Mohoric (Bahrajn-Merida), ale při druhém průjezdu byl polapen a to byla voda na mlýn Alessandru De Marchimu z BMC, který učinil rozhodný krok. Již při třetím výstupu měl náskok 27 vteřin. O kolo později už měl náskok téměř tři čtvrtě minuty. Svoji jízdu Ital dotáhl do vítězného konce. Osm vteřin po něm dojel Rigobergo Uran. Trojici na pódiu doplnil De Marchiho stájový kolega Dylan Teuns.

Ani jeden z českých borců (Jan Hirt, Roman Kreuziger) cílovou pásku nespatřil.

Gran Premio Bruno Beghelli

Velkou cenu Bruna Beghelliho vyhrál jezdec stáje Trek Segafredo Bauke Mollema. Ten o svém vítězství rozhodl nástupem přibližně dva kilometry před cílem, když předtím pochytal všechny útoky jeho stájový kolega Toms Skujinš.

Paříž – Tours

V úniku dne byla šestice ve složení Bernhard Eisel (Dimension Data), Thibault Guernalec (Fortuneo-Samsic), Dries de Bondt (Veranda’s Willems-Crelan), Brian Van Goethem (Roompot-Nederlandse Loterij) a Emiel Vermeulen (Roubaix Lille Métropole). Borci získali až 6 minut, ale s nájezdy na štěrkové úseky došlo ke snížení náskoku. Nakonec se celý peloton roztrhal na velké množství skupin.

Na čele se utvořila silná dvojice Niki Terpstra (Quick-Step Floors) a Søren Kragh Andersen (Team Sunweb). Přibližně 24 kilometrů před cílem se k nim přidal i Oliver Naesen (AG2R La Mondiale).

Meta devíti kilometrů před cílem znamenala útok Andersena, který svůj záměr dovedl až do vítězného konce.

Další závody ve výsledcích

Italský šampionát v časovce jednotlivců: 1. Gianni Monscon 48:22, 2. Filippo Ganna +0:02, 3. Fabio Felline +0:57

Sparkassen Münsterland Giro: 1. Max Waldscheid, 2. John Degenkolb, 3. Nils Politt (všichni stejný čas 4:42:15)

Binche – Chimay – Binche: 1. Danny Van Poppel 4:33:02, 2. Yves Lampaert +0:03, 3. Oliver Naesen +0:03

Šampionát v Austrálii

Australská cyklistika se znovu dočká svého světového šampionátu v silniční cyklistice. Naposledy se tu světová špička sešla v roce 2010, kdy bylo hostitelským místem Geelong. Pro rok 2022, kdy se v Austrálii závod pojede, byl vybrán spolkový stát Nový Jižní Wales.

Pro úplnost dodejme, že příští rok (2019) se světová elita utká o duhový dres v britském Yorkshiru, v roce 2020 uspořádají šampionát švýcarské kantony Vaud a Valais, v roce 2021 se na boje o nejcenější kovy mohou těšit v belgickém regionu Flandry.

Smrt Jimmyho Duquennoye

Náhlá smrt třiadvacetiletého závodníka zasáhla cyklistický svět. Borec stáje WB Aqua Protect Veranclassic zemřel podobně jako Michael Goolaerts na selhání srdce. Vedení stáje smrt Duquennoye překvapila, protože předsezónní vyšetření nenaznačovala žádné rizika. Naše redakce tímto vyjadřuje upřímnou soustrast všem pozůstalým, a věříme, že podobných nečekaných odchodů bude co nejméně.

Egan Bernal má novou smlouvu

Mladičký borec narozený v Zipaquirá, což je městečko ležící asi hodinu cesty do hlavního města Kolumbie – Bogoty. Hvězda Egana Bernala začala zářit již minulý rok, a proto si vysloužil pozvání do týmu Sky.

V dresu britské stáje letos nepřestával udivovat. Vyhrál závod Okolo Kalifornie. Na Romandii byl jen těsně druhý za Rogličem z LottoNL-Jumbo. Oslnil i na Tour de France, kde sice v celkové klasifikaci obsadil 15. místo, ale výrazně pomáhal Chrisi Froomovi, aby neztrácel kontakt se špičkou.

Sečteno podtrženo jedenadvacetiletý Bernal si vysloužil nový kontrakt, který vyprší koncem roku 2023. Vedení stáje si od něj slibuje, že bude velkou hvězdou útočící na vítězství v závodech Grand Tours.