Týden v cyklistice 31/2018

Týden po Staré dámě se kolotoč závodů roztočil nanovo. I borci, kteří startovali na Tour de France, se ukázali na jednorázových akcích.

Alaphilippe překvapil v San Sebastianu

Chvilku oddechu si dopřáli někteří jezdci, kteří byli na Staré dámě. V San Sebastianu se vydali na trať dlouhou necelých 229 kilometrů.

Julian Alaphilippe ukázal, že puntíkatý dres z letošní Tour de France je ve správných rukou. I když našli se zdatní konkurenti.

Jako první v závěrečném stoupání se ze skupiny v favoritů zvedl Bauke Mollema a dohnal a předjel doposud skupinu jedoucí v úniku. O chvíli později se k němu přidal i Alaphilippe, a oba dva se vydali vstříc cíli, neboť skupina pronásledovatelů začala taktizovat a náskok mezi oběma skupinami se zvětšoval.

Člen stáje Quick-Step Floors měl v závěrečném finiši víc sil a zaslouženě si dojel pro vítězství.

Sparta v Číně

Cyklisté Sparty Praha se vydali na velké dobrodružství až do daleké Číny, kde je čekalo poměrně neznámé v okolí jezera Qinghai se 13 zajímavě složenými etapami. Z nich ta šestá končila v nadmořské výšce přes 4120 metrů nad mořem.

Většina českých závodníků měla s nadmořskou výškou problémy, a tak se neumísťovali v popředí výsledkových listin. Tam jsme naopak mohli  vidět členy kolumbijské stáje Manzana Postobon.

Celkovou klasifikaci ovládl Hernan Aguirre před svým stájovým kolegou Hernandem Bohorquezem.

Nejlepší ze Sparťanů byl klasifikován na 54. mítě Jan Stöhr, který se ukazoval především v hromadných dojezdech. V nich měl nejlepší umístění Jan Ryba, který dokázal obsadit 8. a 10. místo.

V Dánsku úřadoval van Aert

Překvapivého vítěze mělo klání v Dánsku. Na nejvyšší stupínek se po pěti etapách postavil cyklokrosový šampión Wout Van Aert.

Do vedení v celkovém pořadí se dostal už ve druhé etapě, kdy získal 2 vteřiny na domácího Alexandra Kampa. A svoje vedení ještě navýšil ve 4. etapě, což byla individuální jízda proti chronometru, ve které Belgičan odskočil až na 32 vteřin před dalším Dánem Rasmusem Quaadem. V závěrečné etapě Van Aert svoji pozici už pouze hlídal a přidal se k vítězným jménům jako je Jakob Fuglsang, Wilco Kilderman, Simon Gerrans či Michael Valgren.

Turek startoval na Vysočině

Vysočina Tour, jak zní celý název pod záštitou pana Milana Plocka, byl na programu ve dnech 2. – 5. srpna. Vzhledem k tomu, že se v dalších dnech pořádá další závod na českém území využili toho ke startu i některé týmy, např. Israel Cycling Academy s Danielem Turkem.

Čech v izraelské stáji se činil, přesto závod nevyhrál. Hned v první etapě skončil druhý za Němcem Immanuelem Starkem. Borec ze stáje P&S Team Thüringen dokázal Danielu Turkovi odskočit ještě o 16 sekund ve druhé etapě. I přestože borec z izraelské stáje vyhrál, tak ztrátu nedohnal, a Stark se stal vítězem závodu, který se jel v okolí Ždáru nad Sázavou a Bystřice pod Perštejnem.

Tour Alsace

Další z francouzských závodů, kterých se zúčastnil hradecký Elkov. V dresu Corendon-Circus se představil i Adam Ťoupalík.

Závodníky prověřilo především smrtící stoupání na La Planche des Belles Filles, kde se celý závod rozhodoval. Na mýtické planině byl jako první domácí Geoffrey Bouchard před Marcem Hirschim. Odstup mezi oběma závodníky činil 32 sekund. I přestože Švýcar bojoval dokázal ze ztráty smazat pouhých deset sekund.

Až v závěrečné etapě se ukázal český mistr Josef Černý, který vydržel v úniku po celý den. Ve finiši se musel sklonit před svým spolubojovníkem z úniku Gino Maderem. I tak skončil Černý hluboko v poli poražených.

Nejlepší výsledek si z Francie přiváží Michael Kukrle, který byl klasifikován na 29. místě. Jan Bárta byl 34., Adam Ťoupalík skončil na 43. příčce.

Evropa – ženy

Na startu Evropského šampionátu chybělo několik výrazných jmen. Nechyběla však Marta Bastanielliová či úřadující šampiónka Marianne Vosová. České barvy zastupovala Melissa Van Necková, Slovensko reprezentovaly Tereza Medvědová a Taťána Jaseková.

V závodě byly k vidění časté úniky, nicméně závod se rozhodoval až v závěrečném spurtu závodního pole, které poměrně dost prořídlo.

V závěrečném spurtu byla nejrychlejší Italka Marta Bastianieliová, před jejímž uměním se musela sklonit loňská vítězka z Herningu Marianne Vosová. Třetí byla Němka Lisa Brennauerová.

SparkassenGiro

Kriterijní závod v Bochumi s názvem SparkassenGiro vyhrál Geraint Thomas, který ve finiši porazil druhého Ricka Zabela a třetího Marcela Sieberga.

Závodu se zúčastnila i čtveřice Sparty. Cíl spatřili pouze dva členové v rudém dresu – Petr Malán (39.) a Rostislav Krotký (45.).