Týden v cyklistice 30/2018

nabor

Stará dáma zná svého vítěze, má své poražené, ale i jeden neuvěřitelný příběh. V Londýně vyhrál Ackermann. To jsou podstatné údaje 30. týdne 2018.

Tour de France

Závěrečný týden Tour de France měl být pokusem sesadit doposud vedoucího Gerainta Thomas. Vždyť na dostřel byl jak vítěz letošního Gira a jeho stájový kolega Chris Froome, tak především Tom Dumolin, u něhož se počítalo, že by mohl nabrat dostatečný počet sekund v individuální jízdě proti chronometru ve 20. etapě.

Geraint Thomas si však počínal jako ostřílený lídr. Zatímco se Froome v kopcích trápil a jen díky Egalu Bernalovi se udržel na pódiu, Velšan s přehledem odrážel útoky svých největších konkurentů. Dokonce si dovolil takový luxus, že vypustil závěr časovky, i přesto dojel o 14 sekund za vítězným Dumoulinem.

V Paříži se tedy na nejvyšší stupínek postavil Thomas, na druhém místě byl Dumoulin, kterému velšský cyklista v závěrečném proslovu složil poklonu. Třetí místo zůstalo na čtyřnásobného vítěze Frooma, který se tak přesvědčil, že vyhrát v jednom roce Giro i Tour, je nemožné.

Boj o zelený trikot byl rozhodnut prakticky odstoupením Fernanda Gavirii a Dylena Groenewegena. Jenže aby to neměl Peter Sagan s vyrovnáním rekordu Erika Zabela, tak jednoduché, tak ve sjezdu horského sprintu upadl a utrpěl ošklivé odřeniny. Následující tranzitní etapa pro něj nebyla fatální. Jak později uvedl, jeho nejdelší den na kole byl právě při výstupu na legendární Tourmalet. Již od počátku nabral ztrátu a dlouho nebylo jasné, jestli vůbec stihne limit. Nakonec při nájezdu právě na Tourmalet dojel další odpadlíky z pelotonu – tzv. gruppetto a společnými silami spatřili cíl a tím už nic nebránilo, aby se na Champs Elyseés oblékl pošesté do zeleného trikotu.

Puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře patří i letos domácím Francouzům. Julian Alaphilippe však měl soupeře více než zdatného – obhájce Warrena Barguila. Prakticky v každé etapě, kde se jednalo o body do vrchařské soutěže jsme na čele viděli dvojici Barguil – Alaphillipe. Pouze borec Quick-Stepu měl více sil a získal více bodů.

Boj o bílý dres se zdál rozhodnutý, když Pierre Latour měl téměř 2 a půl minuty náskoku na Guillaume Martina a přes 6 minut na Bernala. Zatímco borec Wanty – Groupe ztrácel, mladičký Kolumbijec získával a především pomocí Chrisi Froomovi přesvědčil, že Kolumbie bude mít za několik let žhavé želízko v ohni na celkové prvenství. Jeho ztráta v Paříži činila 5:39.

Mezi týmy kraloval Movistar. Důvod je celkem jasný, měl tři lídry, kteří se měli společnými silami pokusit sesadit Froomea. Nejvýše postavený byl Mikel Landa na sedmém místě o tři místa za ním byl Nairo Quintana, který vyhrál horský sprint na 66 kilometrů. Třetím do party byl nestárnoucí Alejandro Valverde, ale už nemá v nohách takovou dynamiku, jakou by si sám představoval.

Craddockova lopatka

Tour de France dokáže napsat neuvěřitelné příběhy. Tento rok jsme byli svědky něčeho, co nebývá obvyklé.

Americký cyklista Lawson Craddock upadl po dvou hodinách první etapy, tak nešťastně, že si kromě podlitiny oka odnesl i zlomenou lopatku. Každý jiný by na jeho místě své účinkování na Staré dámě ukončil. Američan však nikoliv. Závod dokončil, i když s více než čtyřhodinovým mankem na vítěze. Navíc dal za každou dokončenou etapu 100 amerických dolarů na obnovu velodromu v Houstonu, kde závodil jako junior.

Prudential RideLondon-Surrey Classic

Závod proběhl na trati dlouhé 187,3 kilometrů, a byl situován na jihozápad od Londýna.

Na počátku se oddělila asi šestice jezdců, která získala náskok přibližně sedmi minut. Pak začaly na čele pelotonu úřadovat stáje Bory a Quick-Stepu a stáhly náskok na 4 minut. V tu chvíli se vydala na zteč skupinka pronásledovatelů: Michael Matthews (Sunweb), Chris Juul-Jensen (Mitchelton-Scott), Peter Kennaugh, Owain Doull (oba Sky), Jay McCarthy (Bora) a Nathan Haas (Kaťuša).

Dohonit se vedoucí borce, kde už chybí Caleb Ewan, se podaří pouze Matthewsovi a Kennaughovi. I tak mají náskok před balíkem pouze 58 sekund.

Nakonec je stejně dostižená. V hromadném spurtu vítězí německý spurtér Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe), který těsně poráží Eliu Vivianiho (Quick-Step Floors) a Giacoma Nizzola (Trek-Segafredo).