Trentinovi výhra k Froomovu zelenému dresu nestačila

nabor

Byl to den Contadorova loučení, oslav s poháry v ruce i velké bitvy o zelený dres. Vítězný, a přesto poražený z ní odešel Matteo Trentin. „Nemít dres po čtyřech vyhraných etapách – to je vtip,“ shrnul v cíli své pocity.

Šampaňské, káva a ovace pro Contadora

Do závěrečné etapy Vuelty se za krásného letního odpoledne vydalo 158 jezdců, jako poslední odstoupil Eiking. Se speciálními úbory – dresy s červeným proužkem a červenými helmami – se opět vytasili ve Sky. Šampaňské, jehož si ve své poslední etapě užíval i Alberto Contador, doplnila káva, rozvážená z auta týmu Bahrain – Merida. Tempo pelotonu po cestě do Madridu zůstávalo věrno přívlastku „tranquillo“, bylo klidné.

V hlavním městě Španělska tým Sky ještě zvolnil. Oproti Angliru bez jakýchkoli spekulací. Domácí legenda tleskala před pelotonem bouřícímu davu a jen s obtížemi se Contador bránil emocím. Jeho sólo ukončil až 45 kilometrů od cíle střelhbitý nástup dvojice borců Sky. Ten nemohl nechat bez povšimnutí tým Quick-Step Floors, který odhodlaně vezl Trentina ke sprinterské prémii 34 km od cíle.

Trentin vítězí na prémii, vpřed jde únik

39,5 km před páskou se situace s útokem Sky a reakcí modrých barev opakovala. Peloton doslova letěl a ubral až přímo před prémií. Jako první nastoupil Froome, ale Trentin s Alaphilippem zareagovali a Ital díky výhře zůstával ve hře o zelený dres. Po spurtu konečně mohli vpřed uprchlíci, konkrétně trio De Marchi, Costa, Schultz.

20 km od cíle si trojka držela náskok zhruba 12 sekund. Ostré zatáčky činily problém hlavnímu poli a jezdci v jeho zadní části toho začínali mít dost. Quick-Step dál kontroloval jeho čelo a při nájezdu do posledních dvou okruhů o délce cca 5,6 km ztrácel ani ne 10 vteřin. Na sklonku předposledního okruhu, na startu čtvrté hodiny závodu, byli dostiženi také De Marchi a Costa. Schultz odpadl již dříve. Peloton vedla k cíli BORA.

Etapa pro Trentina, Froome však odolal

Aktivní byl rovněž Cortinův Bahrain – Merida, závěrečné kilometry si ale hlídal Quick-Step. Froome se pohyboval u čela, odhodlaný zabojovat o čtyři potřebné body za dvanácté místo. Jako první do cílové rovinky najel Vanbilsen. Zpoza jeho zad vyrazil Trentin a za ním Manzin, Itala ovšem ohrozit nedokázal. Jenže Froome prokázal velkou touhu, cíl protnul jako jedenáctý a zelený dres o dva body udržel!

Šestnáctý dojel Kelderman a díky Contadorově ztrátě sedmi sekund se celkově posunul na čtvrté místo. Contadora, se španělskou vlajkou nad hlavou, to však pramálo trápilo. Ani dnes nenašel sílu vzdorovat zkušenějším konkurentům Molano. Úspěchem jeho kolumbijské stáje tak je především všech devět členů sestavy zdárně v cíli Vuelty. Froome vyhrál celkově, na body i v kombinovaném pořadí. Králem hor je Villella, mezi týmy vládla Astana. Nejlepším mladíkem je López. Bojovníkem Vuelty byl vyhlášen – Alberto Contador.

Pořadí 21. etapy Vuelty

P. Jméno Tým Čas
1 Matteo Trentin Quick-Step  3:06:25
2 Lorrenzo Manzin FDJ
3 Søren Kragh Andersen Sunweb
4 Tom Van Asbroeck Cannondale Drapac
5 Ivan García Cortina Bahrain-Merida
6 Magnus Cort Nielsen Orica-Scott
7 Kenneth Vanbilsen Cofidis
8 Sacha Modolo UAE Emirates
9 Michael Schwarzmann BORA – hansgrohe
10 Daniel Hoelgaard FDJ

Celkové pořadí Vuelty 2017

P. Jméno Tým Čas
1 Chris Froome Sky  82:30:02
2 Vincenzo Nibali Bahrain-Merida  2:15
3 Ilnur Zakarin Katusha Alpecin  2:51
4 Wilco Kelderman Sunweb  3:15
5 Alberto Contador Trek-Segafredo  3:18
6 Wout Poels Sky  6:59
7 Michael Woods Cannondale Drapac  8:27
8 Miguel Ángel López Astana  9:13
9 Steven Kruijswijk Lotto-Jumbo  11:18
10 Tejay Van Garderen BMC  15:50