TOP10 sklamaní sezóny: časť prvá

Keďže je cyklistická sezóna už na jej samom konci, rozhodli sme sa v redakcii priniesť vám články s ohliadnutím na sezónu na základe výkonov. Ďalším článkom v tejto minisérii je prvá päťka sklamaní cyklistického roku 2017.

Tony Martin (Kaťuša-Alpecin)

Pre Tonyho Martina to bolo tento rok skutočne biedne. Aj keď začal sezónu víťazstvom v druhej etape pretekov v okolí Valencie, potom to už nebolo nič oslňujúce. Panzerwagen tento rok nevyhral ani v jednej individuálnej časovke, ktoré mu celú doterajšiu kariéru prinášali víťazstvá. Trikrát bol druhý (Volta ao Algarve, Baloise Belgium Tour a Critérium du Dauphiné). Potom získal dve štvrté miesta na Tour de France, obe v ITT. Na MS v tejto disciplíne skončil až deviaty a umiestnenie mimo pódium je veľkým sklamaním. Pre tím však bol už tradične veľmi platným členom, ktorý dá do toho všetko a je postrachom celého cyklistického profipelotónu.

Nairo Quintana (Movistar Team)

Nairoman síce vyhral Tirreno – Adriatico, Voltu a la Comunitat Valenciana a na Gire bol tesne druhý, to bol však strop jeho výsledkov. Ešte skončil druhý aj na menších pretekoch Vuelta Asturias Juan Alvarez Mendo, avšak tým to skutočne končí. Na Tour de France to bola čistá katastrofa, skončil až celkovo dvanásty a skončil len dvakrát v TOP10 a ani jednu etapu nevyhral. Na Gire bol prvý až do poslednej etapy, v ktorej to naplno roztočil Tom Dumoulin, ktorý prekvapivo opanoval prvú GT sezóny. Vyhral tam aj jednu etapu a celkovo pätkrát skončil v najlepšom kvintete etapy. Majstrovstvá sveta nedokončil, Lombardiu skončil deviaty, Miláno – Turín štvrtý… avšak na jazdca jeho kalibru sezóna, ktorú za úspešnú označiť iste nebude môcť, keďže hlavný cieľ, Giro-Tour nesplnil ani na 50%.

Fabio Aru (Astana)

Rodák zo Sardínie sa v tejto sezóne síce ukázal aj v Maillot Jaune, avšak celkový súhrn jeho sezóny taký žiarivý nebude. Na Okolo Ománu skončil celkovo tretí, na Abu Dhabi Tour až ôsmy a na Strade Bianche došiel až na 32. pozícii. Tirreno nedokončil, na Dauphiné skončil celkovo piaty a vyhral domáce majstrovstvá, ktoré boli jedným z jeho dvoch víťazstiev. Druhé prišlo na nachádzajúcej Starej Dáme, keď zvíťazil na La Planche de Belles Filles. Dokonca viezol aj dve etapy žltý dres, keď ho vzal od Chrisa Frooma. Vuelta bola veľmi neúspešná, celkovo skončil až trinásty a ani raz sa nedostal do najlepšej päťky etapy. Na posledných jednodňovkách sezóny skončil 11., 8., 3. a 7. (Giro dell’Emilia, Tre Valli Varesine, Miláno – Turín, Lombardia). Na MS sa nezúčastnil.

Rafał Majka (BORA – hansgrohe)

Poľský kolega Petra Sagana v novovzniknutom tíme BORA – hansgrohe sa tento rok výsledkovo veľmi nepresadil a miesto v našej desiatky si nachádza právom. Síce vyhral na pretekoch Okolo Slovinska a na Tour de Pologne a Amgen Tour of California skončil druhý, avšak to boli jeho tri najväčšie výsledky. Na Vuelte vyhral jednu etapu, avšak celkovo skončil po vlne neúspechov až 39. Na Katalánsku skončil celkovo jedenásty, na Liège-Bastogne-Liège desiaty, avšak iné preteky neboli ani zďaleka také žiarivé. Trochu vyčnieva ešte šieste miesto z Abu Dhabi Tour, inak to bola pre Poliaka podpriemerná sezóna.

André Greipel (Lotto Soudal)

Greipel nevyhral po šiestich rokoch na Tour de France ani jednu etapu. Či to pripísať veku, alebo len slabej podpore tímu, prípadne forme, nevedno. Na Gire sa mu podarilo vyhrať len jedenkrát a celkovo zvíťazil v sezóne 2017 len päťkrát, čo je na šprintéra jeho kalibru primálo. Ďalšie víťazstvo pridal na španielskej Trofeo Porreres hneď na začiatku sezóny, potom na Paríž – Nice, Volta ao Algarve a Omloop Eurometropool. Nevyhral ani na jednej veľkej domácej klasike, nevyhral ani na Tour, vyhral iba jeden zelený dres na malých pretekoch v Portugalsku… päť víťazstiev pre Gorilu je proste malý počet. V 35 rokoch sa však dá čakať, že výkony klesať budú, pokým nieste Alejandro Valverde…