TOP 10 favorité na Tour: Rafal Majka

nabor

I letos se na naší stránce můžete těšit na výčet favoritů pro celkové pořadí a také jezdců, kteří budou bojovat v hromadných dojezdech. Spurtéři budou vycházet vždy v 10:00 a celkoví favorité v 17:00. Náš druhý favorit pro celkové pořadí je Rafal Majka.

Velký talent polské cyklistiky má za sebou v 27 letech celou řadu úspěchů už i na Grand Tours. Na samotné „Staré dámě“ si v minulosti připsal hned tři etapová vítězství a dvakrát získal puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře. Jeho nejlepším umístěním v celkové klasifikaci Tour je však až 27. příčka z loňského ročníku. Svoje maximum tak bude chtít letos jako lídr stáje Bora-Hansgrohe výrazně vylepšit.

Ačkoli experti a sázkové kanceláře s ním v boji o žlutý dres příliš nepočítají, Majka svými schopnostmi obstát na třítýdenních závodech už několikrát v minulosti přesvědčil. Stačí se podívat na jeho bilanci na italském Giru. Při třech startech zde dosáhl na 7., 6. a loni dokonce 5. místo celkového pořadí. V roce 2015 pak vyrazil na Vueltu s jasným cílem dosáhnout na pódium. A i to se mu povedlo, když lepší byli jen Fabio Aru a Joaquim Rodríguez.

Rafal Majka v cíliZe všech tří slavných závodů přesto zanechal největší stopu právě na francouzských silnicích. Při jeho první účasti před třemi lety tomu přitom nic nenasvědčovalo. Majka byl unavený z Gira a tým ho donominoval neplánovaně místo Romana Kreuzigera, který měl v té době problémy s biologickým pasem.

Polský jezdec z toho rozhodně nebyl nadšený, neměl natrénováno a nechal se slyšet, že se cítí po Giru stále unavený. V prvních etapách mohl však odpočívat. Šlo o to, aby byl k ruce Albertu Contadorovi, až se peloton dostane do Alp. Tam však už jezdci doputovali bez slavného „El Pistolera“, který si při pádu zlomil nohu. Majka tak dostal zelenou, z čehož nakonec byly dva etapové vavříny i prvenství v soutěži vrchařů.

Svou sílu v horách potvrdil i v roce 2015, kdy si na Tour připsal další vítězství po sólovém úniku v náročné etapě vedoucí přes legendární Tourmalet. O rok později mu paradoxně opět pomohlo odstoupení Contadora. Od Tiňkova dostal následně volnou ruku, aby se mohl soustředit pouze na boj o puntíkatý trikot. Ten také podruhé v kariéře získal.

Rafał MajkaLetos poprvé by měl ale na Tour de France 2017 platit za lídra na celkové pořadí. Již loni v listopadu se nechal manažer stáje Bora Ralph Denk slyšet, že by právě polskému jezdci měl profil letošní Tour vyhovovat. Dobrou formu navíc Majka potvrdil minulý týden vítězstvím v závodu Kolem Slovinska a dobře se ukázal již dříve Kolem Kalifornie, kde nestačil jen na George Bennetta.

Ačkoli lze těžko předvídat, jakou zvolí Bora týmovou taktiku a na jakou podporu se bude moci Majka vedle Petera Sagana spolehnout, do širšího okruhu favoritů s ním je letos tak jako tak třeba počítat. Nic na tom nezmění ani fakt, že mezi českými fanoušky sklízel v minulosti častou kritiku za svůj styl závodění a v tuzemsku rozhodně nepatří mezi oblíbence.

Seriál TOP 10 favorité Tour de France 2017

  • V 10:00 vydáváme naše tipy na spurtéry
  • V 17:00 vydáváme naše tipy na favority celkového pořadí
Datum zveřejnění Spurteři - 10:00 Favorité - 17:00
21.6.2017 Michael Matthews Jakob Fuglsang
22.6.2017 Bryan Coquard Rafal Majka
23.6.2017 Mark Cavendish Esteban Cháves
24.6.2017 Dylan Groenewegen Thibaut Pinot
25.6.2017 Arnaud Démare Fabio Aru
26.6.2017 Alexander Kristoff Alberto Contador
27.6.2017 Peter Sagan Chris Froome
28.6.2017 Nacer Bouhanni Nairo Quintana
29.6.2017 Marcel Kittel Romain Bardet
30.6.2017 André Greipel Richie Porte