Tinkoff ovládl obě mistrovství. Kreuziger a Sagan se podělili o tituly

nabor

Ruský tým Tinkoff ovládl České a Slovenské mistrovství. Slovenským mistrem se stal Sagan, ale nyní to byl Juraj, pro kterého zapracoval i jeho bratr Peter. Českým mistrem se poprvé v kariéře stal Roman Kreuziger.

Favorité

Už v osm hodin ráno proběhl start na Masarykově náměstí v Kyjově. Na startu se v první řadě srovnali největší favorité. Nachystaní tam čekali Leopold König (Sky), Jan Bárta (Bora-Argon 18), Juraj Sagan, Roman Kreuziger (oba Tinkoff), Zdeněk Štybar a obhájce prvenství Petr Vakoč (oba Etixx – Quick Step). Další velká jména, například Peter Sagan, Michael Kolář, Erik Baška (všichni Tinkoff), Karel Hník, Jiří Polnický (oba VERVA ActiveJet), Jan Hirt, Josef Černý (oba CCC Sprandi Polkowice) nebo závodníci domácích stájí SKC Tufo Prostějov, Klein Constantia a Whirpool Author, stála více vzadu.

Závod

Úvod

Už v úvodním okruhu v prvním stoupání se peloton, který měl přes 180 závodníků, hodně nadělil. Po prvním kole se na čele vytvořila sedmička, kde byli Juraj Sagan a Michael Kolář. Za nimi jela skupina s Romanem Kreuzigerem, Vojtěchem Hačeckým a Aloisem Kaňkovským (oba Whirpool – Author). Tuto trojici už sjížděl peloton vedený Janem Bártou a Petrem Vakočem. V čelní skupině se drželi mimo dvou borců Tinkoffu i Václav Nežerka (LAWI Author Cacling Team), Martin Boubal (CK Příbram – Fany GASTRO), Petr Swaczyna (CK Feso Petřvald), Jan Kovář (Whirpool – Author) a Jonáš Vojtěch (AC Sparta Praha).

Peloton se rozdělil a kontakt ztratili Leopold König s Janem Hirtem (to bylo na konci druhého okruhu). Posléze se znovu sjel, závod se uklidnil a náskok úniku se ustálil přibližně na šesti a půl minutách.

Klid před bouří

Při průjezdu šestým kolem náskok výrazně klesl, především díky práci Františka Sisra (Klein Constantia) na čtyři a půl minuty. Na čele balíku byli všichni favorité.

Když zbývalo asi 45 kilometrů do cíle, odjeli z úniku Baška, Kolář a Kovář a pokračovali na čele. Při průjezdu startem a cílem za nimi asi s minutovou ztrátou pokračovali Vojtěch s Boubalem. Dvě a půl minuty ztráceli Swaczyna a Nežerka a peloton měl manko tři a třičtvrtě minuty.

32 kilometrů před cílem nastoupil Jan Bárta, Tinkoff ho hlídal. Chvíli potom to zkusil znovu se stejným výsledkem, ale na jeho pokus navázal Leopold König a na chvíli dokázal ujet pelotonu.

Finiš plný akce

Z balíku odjeli Peter Sagan, Roman Kreuziger, Zdeněk Štybar a Martin Hunal (Whirpool – Author). Tato čtyřka ztrácela 20 sekund a pro Tinkoff se to vyvíjelo skvěle. Na čele dva závodníci, pak další dva a ze zadu se dotáhl i Juraj Sagan a na čele tedy byla pětka Tinkoffu.

V pelotonu museli jet Jan Bárta, Leopold König a Petr Vakoč. König z pelotonu opět odjel a stíhal sám čelní skupinu. Za Königem byli Daniel Turek (Cycling Academy Team) a Jiří Polnický a dojeli ho. Z pelotonu vyrazil Petr Vakoč a k této skupině se dostal. Ještě se k nim dostala skupina vedená Janem Hirtem a Karlem Hníkem. Nastoupit zkusil Michal Schlegel (Klein Constantia), ale náskok si nevytvořil.

5 kilometrů před cílem se na čele drželi už jen tři jezdci. Zdeněk Štybar, Roman Kreuziger a Juraj Sagan. Slovenský závodník tak měl téměř jistý titul. Velmi blízko mu byl i Zdeněk Štybar. Do karet mu hrála jeho rychlost a také kostkovaný závěr.

Zvrat

Proto 3 kilometry před cílem nastoupil Roman Kreuziger a Zdeněk Štybar nebyl schopen reagovat. Juraj Sagan okamžitě zaparkoval za Štybara. Kreuziger si dokázal vybudovat solidní náskok, který udržel až do cíle a stal se poprvé mistrem republiky.

Druhý dojel Juraj Sagan a stal se mistrem Slovenska. Třetí dojel zklamaný Zdeněk Štybar, čtvrtý mistr světa Peter Sagan. Pátý byl v cíli Martin Hunal. Za ním dojel Petr Vakoč a sedmý skončil Jiří Polnický. Osmý finišoval domácí favorit Jan Bárta, devátý byl Tomáš Bucháček a desátý skončil Daniel Turek. V kategorii U23 triumfoval dnes jedenáctý Michael Schlegel.

Pořadí obou zemí

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Roman Kreuziger Tinkoff 4:45:17
2. Juraj Sagan Tinkoff + 0:05
3. Zdeněk Štybar Etixx – Quick Step + 0:06
4. Peter Sagan Tinkoff + 0:47
5. Martin Hunal Whirpool – Author + 0:53
6. Petr Vakoč Etixx – Quick Step + 1:05
7. Jiří Polnický VERVA ActiveJet ,,
8. Jan Bárta Bora-Argon 18 + 1:55
9. Tomáš Bucháček Whirpool – Author + 1:58
10. Daniel Turek Cycling Academy Team + 2:05

 

Pořadí mistrovství Slovenska (Elite)

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Juraj Sagan Tinkoff 4:45:21
2. Peter Sagan Tinkoff + 0:41
3. Michael Kolář Tinkoff + 2:46
4. Marek Čanecký Amplatz – BMC ,,
5. Luboš Malovec Cycling Academy Team ,,
6. Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 3:17
7. Erik Baška Tinkoff + 3:55
8. Adam Gešo CK Route 66 Brezno + 6:31
9. Patrik Kuril Arios Sportakus Team + 8:52
10. Tomáš Hartag Dukla Banská Bystrica ,,

Pořadí mistrovství Česka (Elite)

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Roman Kreuziger Tinkoff 4:45:17
2. Zdeněk Štybar Etixx – Quick Step + 0:06
3. Martin Hunal Whirpool – Author + 0:53
4. Petr Vakoč Etixx – Quick Step + 1:05
5. Jiří Polnický VERVA ActiveJet ,,
6. Jan Bárta Bora-Argon 18 + 1:55
7. Tomáš Bucháček Whirpool – Author + 1:58
8. Daniel Turek Cycling Academy Team + 2:05
9. Matěj Zahálka SKC Tufo Prostějov + 2:50
10. Karel Hník VERVA ActiveJet ,,

 

 

Roman Kreuziger