Terpstra výhru neobhajuje. Kdo ho v Kataru nahradí na trůnu?

nabor

Zítra startuje 15. ročník závodu kolem Kataru. Na startu se neobjeví Niki Terpstra, a proto je trůn připraven pro nového závodníka.

Historie

Letos nás čaká už 15. ročník tohoto závodu. Prvním vítězem závodu se stal v roce 2002 Němec Thorsten Wilhelms. Následující rok triumfoval Ital Alberto Loddo, třetí byl Ján Svorada. Ročník 2004 ovládl Robert Hunter. Vůbec nejúspěšnějším jezdcem je Tom Boonen. Belgičan vyhrál hned čtyřikrát v letech 2006, 2008, 2009 a 2012. V roce 2011 uspěl Mark Renshaw. Závod v roce 2013 vyhrál Mark Cavendish a poslední dva roky se radoval Niki Terpstra.

Etapy

Pořádající agentura A.S.O. připravila pět etap.

1. etapa (Dukhan -> Al Khor Corniche; 176 km)

První etapa vede severovýchodním směrem. Záležet bude hodně na podmínkách. Očekávat se dá souboj spurterů.

2. etapa (Dauhá -> Dauhá; 135 km)

Etapa startuje v hlavním městě Kataru. Jezdci se vydají severním směrem, pak se otočí a zamíří zpět do města. Zde peloton čekají složité klikaté pasáže. Finiš je naplánován před místní universitou.

3. etapa (Lusail -> Lusail; ITT – 11 km)

V Lusailu se nachází okruh, na kterém se jezdí například Moto GP. Nicméně peloton bude kroužit pouze vedle něj. I tak by to mohla být rozhodující etapa závodu. Právě v časovce urval svůj triumf Niki Terpstra.

4. etapa (Al Zubarah Fort -> Madinat Al Shamal; 189 km)

Tato etapa nás zavede na úplný sever ostrova. Nejdelší etapa závodu má na svém konci okruhy v Madinat Al Shamal.

5. etapa (Sealine Beach Resort -> Dauhá Corniche; 114 km)

Poslední etapa vede z jihu do hlavního města, podél pobřeží. V Dauhá čeká závodníky deset okruhů.

Favorité

Závod v Kataru je letos poměrně chudý na favority. Jednoznačně největšími adepty na výhru jsou Mark Cavendish a Alexander Kristoff. Tyto týmy budou ve spurtech dominantní. Zaskočit je budou chtít Sam Bennett (Bora-Argon 18), Andrea Guardini (Astana) nebo Sacha Modolo z Lampre. Na startu se představí Greg Van Avermaet (BMC), který by mohl uspět, podobně jako Terpstra.