Terpstra je vítězem Eneco Tour, Boasson Hagen ovládl etapu

nabor

Sedmou etapu dvanáctého ročníku závodu Eneco Tour znepříjemnil závoďákům v poslední čtvrtce závodu silný déšť. S podmínkami na trati si nejlépe poradil Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), zatímco dosavadní lídr Rohan Dennis (BMC) musel po pádu odstoupit. Z pátého místa se na nejvyšší stupínek celkově dnes posunul Niki Terpstra (Etixx – Quick-Step), druhý je Oliver Naesen (IAM) a třetí Peter Sagan (Tinkoff). Mistr světa a čerstvý mistr Evropy se stal vítězem bodovací soutěže. Celkovou sedmou pozici obsadil Zdeněk Štybar (Etixx – Quick-Step).

Na startu profilově i technicky náročné, téměř dvou set kilometrové etapy, závodníky hřálo ještě sluníčko. Začátek závodu byl dlouho bez úniku a až po více jak 60 km se povedlo ujet devíti členné skupině.V ní byl třeba Tim Wellens (Lotto Soudal), vítěz dvou předchozích ročníků nebo Winner Anacona (Movistar), který byl v celkovém pořadí 1:07 za lídrem závodu Dennisem. Náskok vedoucí skupiny narůstal a peloton musel, zejména tým BMC, začít stahovat.

Nějakých šedesát kilometrů před cílem začal silnici zkrápět déšť, znamenající pro tým BMC nesnáze. V čele závodu už jen pár metrů před balíkem se držel Tim Wellens, jenže na přehledném a rovném úseku si Rohan Dennis škrtl o zadní kolo jezdce před sebou a skončil na silnici. Rychle se zvedl a oklepal, ale musel čekat na nové kolo. Nasedl a s podporou týmu se snažil dohnat ztrátu, přes všechno úsilí nakonec v bolestech odstoupil.

V mokru znejistily i ostatní týmy a situace se chopil Bob Jungels (Etixx – Quick-Step). Rozjel zběsilé tempo a celý balík roztrhal na několik skupinek, které se dále formovaly a přeskupovaly. Výborně a trochu i nad očekávání se vpředu držel André Greipel (Lotto Soudal). Jeho naděje později také bohužel zhatil pád. Celá situace vykrystalizovala ve vedoucí čtyřčlennou skupinu, Edvald Boasson Hagen, Niki Terpstra, Jasha Sutterlin (Movistar) a Oliver Naesen. Za nimi odpadal Bob Jungels.

V početné stíhací skupině byl např. Greg van Avermaet (BMC), Ion Izaguirre (Movistar), Tom Dumoulin (Giant Alpecin), Zdeněk Štybar (Etixx – Quick-Step) nebo Peter Sagan, který se po odstoupení Rohana Dennise vrátil zpátky do pozice vážného adepta na celkové vítězství. Snažil se a odtáhl na čele několik kilometrů, ale nikomu dalšímu se moc nechtělo střídat.

Rozhodovat se tedy mělo mezi vedoucím kvartetem. Nejslabší vypadal Němec v barvách španělské stáje Movistar, Jasha Sutterlin. To se také potvrdilo. Na předposledním stoupání Denderoordderg už se nedokázal udržet. O první tři příčky se museli podělit Terpstra, Boasson Hagen a Naesen.

Do posledního stoupání, na slavný kopec Muur, např. ze závodu Kolem Flander, si dokázal pošetřit nejvíce sil norský mistr Edvald Boasson Hagen, druhý byl Niki Terpstra, který se radoval z celkového vítězství. Třetí projel cílem Oliver Naesen. Nikoli zklamán, protože slavil pódiové umístění, posunul se z dvacátého na konečnou druhou příčku. Bronzový Peter Sagan, také nemusel být zklamaný. Celková třetí pozice mu zajistila dost bodů, aby se opět ujal vedoucí pozice v žebříčku UCI World Tour.

Stage 7 Results
1 BOASSON HAGEN, Edvald (DDD) 4:03:27
2 TERPSTRA, Niki (EQS) + 2
3 NAESEN, Oliver (IAM)
4 DUMOULIN, Tom (TGA) + 43
5 VAN AVERMAET, Greg (BMC)
6 SAGAN, Peter (TNK) + 47
7 KELDERMAN, Wilco (TLJ)
8 VAN EMDEN, Jos (TLJ) + 49
9 IZAGUIRRE INSAUSTI, Jon (MOV)
10 GRUZDEV, Dmitriy (AST)
Final General Classification
1 TERPSTRA, Niki (EQS) 22:43:26
2 NAESEN, Oliver (IAM) + 31
3 SAGAN, Peter (TNK) + 1:00
4 VAN AVERMAET, Greg (BMC) + 1:02
5 VAN EMDEN, Jos (TLJ) + 1:03
6 KELDERMAN, Wilco (TLJ) + 1:11
7 STYBAR, Zdenek (EQS) + 1:15
8 IZAGUIRRE INSAUSTI, Jon (MOV) + 1:19
9 DUMOULIN, Tom (TGA) + 1:22
10 JUNGELS, Bob (EQS) + 1:31