Svižná kopcovitá etapa skončí v Andalu


Náročný závěrečný závodní blok Gira odstartuje 132 kilometrů dlouhou etapou s dvěma „dvojkami“, ale poměrně snesitelným dojezdem na prémii třetí kategorie.

16. etapa Giro 2016 profil16. etapa začne stále ještě v Jižním Tyrolsku, ve městě nejlépe známém jako Brixen. Ačkoli se nalézá již sto let na italském území, pro 70 % z dvaceti tisíc obyvatel je mateřským jazykem němčina. Italové město označují jako Bressanone, ladinská jazyková menšina jako Porsenú. Z dějepisu možná Brixen znáte jako místo, kde skoro pět let v exilu pobýval Karel Havlíček Borovský, dnes jde především o cíl lyžařů, což ostatně platí i o dojezdovém Andalu.

16. etapa, záv. kilometryCesta do něj povede k jihozápadu přes dvě těžké prémie druhé kategorie. Passo della Mendola upoutá délkou skoro 15 kilometrů a šplhá k sedmi procentům. Rozhodovat se však bude na závěrečné dvojici Fai della Paganella (8,5 km, 7,9 %, maximum 15 % dosažené krátce pod vrcholem – jen 10 km před cílem etapy) a „trojce“, jíž etapa skončí, ale která není na poměry Gira moc náročná. Pasáž 2,5 km do 6,2 % doplňuje snadný začátek i závěr.

Počasí zůstává převážně příjemné, dík regulaci nadmořskou výškou stále více teplé než horké.

Giro dospělo do fáze, kdy největší předzávodní favorité, zejména Valverde, musejí útočit, takže se je, snad, na co těšit. Právě Valverdemu spíše spurterský závěr vyhovuje a totéž se dá říci o Chavesovi. Vteřinky by mohl poztrácet Kruiswijk, jehož ovšem po dominantním víkendovém představení stále musíme považovat za jednoho z favoritů etapy. Jen drobounce výkonnostně klopýtal Nibali, pro nějž hraje prudký sjezd před cílovým stoupáním.

Většinu etapy profil může pomáhat úniku a nebude-li Astana či Movistar intenzivně stahovat, borci jako Ulissi, Nieve či Visconti budou v případě prezence mezi uprchlíky v silné pozici. Velkým otazníkem dne je Pirazzi, který před dnem volna šel i vlivem nemoci s výkonností dolů. Očekávat rozhodně lze atak Cunega, který by si dnes krom vrchařských bodů mohl dojet pro dobrý etapový výsledek.

Jaký je váš tip? Čas na jeho zaslání máte do 13:40. Přenosy opět od 14:30, čas dojezdu tentokrát vychází kulatě na 17:15.