Strade Bianche v letním termínu pro Wouta van Aerta!

První závod kategorie Worldtour v obnovené sezóně vyhrál po sólovém úniku z vedoucí skupiny Belgičan Wout van Aert (Jumbo-Visma). Nastoupil v posledním prudkém štěrkovém sektoru Le Tolfe a trojici pronásledovatelů se již nepodařilo ho dojet. Druhé místo obsadil po boji na pásce Davide Formolo (UAE-Team Emirates), třetí místo Maxmilian Schachmann (Bora-hansgrohe). Na výborném šestém místě dojel Zdeněk Štybar (Deceuninck QuickStep).

Závod Strade Bianche 2020 se jako první v odloženém termínu vrátil po ataku koronavirové pandemie na scénu světové cyklistiky té nejvyšší kategorie. Tradiční trasa po „bílých cestách“ italského Toskánska, dlouhá 184 km, vede vždy přes téměř nekonečný počet stoupání a klesání a přes jedenáct štěrkových sektorů, na kterých není výjimkou ani 9-10% sklon, v tom závěrečném dokonce 18%. Na start letošního 14. ročníku se postavili minulí vítězové Julian Alaphilippe a Zdeněk Štybar (Deceuninck QuickStep), Tiesj Benoot (Sunweb), Michal Kwiatkowski (Ineos) a Philippe Gilbert (Lotto Soudal), a s nimi například Peter Sagan (Bora-hansgrohe), Jakob Fuglsang (Astana), Wout van Aert (Jumbo-Visma) nebo Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix).

Zapomenut byl zasněžený rok 2018, dnešní teploty šplhaly ke 35 stupňům a šotolina byla místy hluboká a kluzká.

The pack of riders pedal through a dusty gravel road during the one-day classic cycling race Strade Bianche (White Roads) on August 1, 2020 in Siena, Tuscan

V úvodu závodu se do úniku pustilo 6 jezdců, kteří si vybudovali až 2:30 minuty náskok. Z této skupiny se oddělil Simon Pellaud (Androni Giocattoli), který osamoceně na špici absolvoval téměř dvacetikilometrový šotolinový úsek za stoupáním na Montalcino, vybudoval si náskok přes 3:30 minuty, ale následujícím asfaltovém rovinatějším úseku trati byl pelotonem dojet.

Na 70. kilometru před cílem potkal defekt Van der Poela a do pádu se zapletli Julian Alaphilippe a Vincenzo Nibali (Trek-Segafredo). V tom čase odstoupil loňský vítěz Tiesj Benoot, později i Nibali. Alaphilippe a Van der Poel se oklepali z krize a dojeli závod se ztrátou 15 a 10 minut.

O útok se na této metě pokusil opět Simon Pellaud, k němuž se připojili Marcus Burghardt (Bora-hansgrohe) a Lawson Craddock (EF Pro Cycling), ale úspěch čekal teprve na další uprchlíky. Zhruba 48 kilometrů před cílem nastoupil Dán Jakob Fuglsang a rychle si vytvořil odstup 20 sekund. Stíhat se ho vydali Maxmilian Schachmann, Alberto Bettiol (EF Pro Cycling), Greg van Avermaet (CCC Team) a Davide Formolo, chvíli se držel i Michal Kwiatkowski. Fuglsanga dojeli po několika kilometrech, ale skupina dále vzorně spolupracovala, získala na peloton téměř dvě minuty a bylo rozhodnuto.

Z pelotonu se oddělil ještě Zdeněk Štybar se třemi jezdci, kterým posléze nastoupil, a 16 kilometrů před cílem se spojil s van Avermaetem, který již nestačil tempu vedoucí skupiny. Dostihnout uprchlíky se jim však již nepodařilo.

Rozhodující atak předvedl na posledním šotolinovém úseku 12 km před cílem Wout van Aert, který byl v posledních dvou ročnících Strade Bianche pokaždé na třetím místě. Jeho náskok se sice pohyboval i v ulicích Sieny stále jen kolem deseti sekund, ale v 9% stoupání na posledním kilometru soupeřům ještě ujel a v nádherném závodě slavil konečně zasloužené vítězství. Formolo a Schachmann si to 32 vteřin za ním rozdali na pásce, Bettiol přijel za další minutu, Fuglsang se ztrátou téměř tří minut a Zdeněk Štybar po hrdinském výkonu v závěru se ztrátou čtyř minut.