Startuje Tirreno-Adriatico a s ním již 54. boj o trojzubec krále dvou moří.

nabor

Už v středu 13. března odstartuje v Lido di Camaiore Tirreno-Adriatico neboli „Závod dvou moří“. Již tradičně se bude částečně krýt s francouzským etapákem Paříž-Nice, ale i tak si sem našla cestu řada skvělých závodníků, kteří se zde plánují připravovat na Milán-San Remo a Giro d´Italia. Na startu nebude chybět domácí oblíbenec Vincenzo Nibali, vítěz Tour de France Geraint Thomas, trojnásobný mistr světa Peter Sagan, olympijský vítěz Greg Van Avermaet, vítěz Gira Tom Dumoulin, sprinterký suverén Elia Viviani nebo senzace poslední doby Primož Roglič. Dorazí také Češi Roman Kreuziger a Zdeněk Štybar.

Závod začne krátkou týmovou časovkou na pobřeží Tyrhénského moře, odkud následně peloton zamíří přes Apeniny k moři Jaderskému, kde závod skončí kratičkou individuální časovkou v San Benedetto del Trento. Mezitím je bude čekat 5 náročných etap, které nebudou ani čistě sprinterské ani vyloženě vrchařské.

Hned druhá etapa skončí docela náročným stoupáním a prověří favority na celkové pořadí. Třetí den bude profilově lehčí a šanci budou mít sprinteři, kterým nevadí menší kopce, ale za to bude měřit více než 220 kilometrů. Zde se očekává souboj Sagana, Avermaeta, Vivianiho a Gavirii. Poté následuje klasikářská etapa do Fossombrone, trať jako ušitá na míru pro Juliana Alaphilippa a Tima Wellense. Těm bude svědčit i 5. etapa, která je profilem velmi podobná. Předposlední den pak bude opět patřit sprinterům, kterých je na letošním ročníku o poznání méně než v dřívějších letech.

Rozhodnou závod časovky?

Letošní ročník je rovinatější než loni a profilem jednotlivých etap připomíná Paříž-Nice v době experimentů, kdy organizátoři zkoušeli týdenní závod složený z klasikářských etap. Letošní Tirreno má ale navíc jednou týmovou a jednu individuální časovku. Obě jsou sice krátké, ale přesto zde můžou Tom Dumoulin a Primož Roglič získat rozhodující náskok. Oba týmy sem přivezli excelentní časovkáře. Za Jumbo-Visma je to Tony Martin, Jos Van Emden, Paul Martens a Primož Roglič, Za Sunweb pak Sam Oomen, Nikias Arndt, Chad Haga a Tom Dumoulin.

Tomu se může rovnat pouze „dream team“ Mitcheltonu – Michael Hepburn, Luke Durbrigde, Brent Bookwalter, Alex Edmondson a Adam Yates. Trio Roglič, Dumoulin, Yates jsou tak bezpochyby papírově největšími favority. Ale nikdy není radno předem odepisovat Vincenza Nibaliho a Gerainta Thomase. Překvapit by mohla také velmi silná klasikářská sestava Dimension Data – Roman Kreuziger, Michael Valgren, Tom-Jelte Slagter, Steve Cummings a Ben King.

Jak to celé dopadne můžete sledovat po celý týden na české verzi Eurosportu.

Tirreno Adriatico NAMEDSPORT> 2019 | Official Promo

Il Promo ufficiale della Tirreno Adriatico NAMEDSPORT> 2019! Chi sarà il Re dei Due Mari?

Zveřejnil(a) Tirreno Adriatico dne Středa 13. února 2019