Sprinterská 19. etapa Vuelty – vítězem Alberto Dainese, Kaden Groves v pádu

nabor

Další příležitosti pro sprintery na španělské Vueltě využil Ital Alberto Dainese (DSM-firmenich), který přespurtoval Filippa Gannu (Ineos-Grenadiers). Finiš bohužel ovlivnil pád v ochranné zóně, do kterého se připletl i favorit Kaden Groves (Alpecin-Deceuninck). V červeném dresu zůstává stále Sepp Kuss, a jeho tým Jumbo-Visma a hlavně oba soupeři z vlastní stáje – Jonas Vingegaard a Primož Roglič – už dali jasně najevo, že ho pro celkové vítězství podpoří. Což mu přeje asi celý cyklistický svět.

Spíše transportní 19. etapu Vuelta a España 2023 natáhli tvůrci trasy mezi městy La Bañeza a Íscar na 177 kilometrů s převýšením 900 metrů. Lídr bodovací soutěže Kaden Groves do ní startoval s náskokem 36 bodů před Remcem Evenepoelem (Soudal-QuickStep), přičemž se dalo získat maximum 20 bodů na sprinterské prémii, umístěné 20 km před cílem, a 50 bodů za případné vítězství na cílové pásce. Celkově se dá do konce závodu „sehnat“ ještě 180 bodů.

Do úniku se na druhý pokus dostal Mathis Le Berre (Arkéa-Samsic) spolu s Paulem Lapeirou (AG2R-Citroën) a českým závodníkem Michalem Schlegelem v barvách domácího Caja Rura-Seguros RGA. Doplnil je Francouz Clément Davy (Groupama-FDJ). Jelo se ale rychle, s průměrem okolo 45 km/hod., a skupinka zvládala náskok jen zhruba minutu a půl. O tempo pelotonu se staraly hlavně týmy Alpecin a UAE.

Těsně před prémií už zůstali před pelotonem jen Clément Davy a Michal Schlegel. Francouz nakonec vydržel až pod transparent a získal 20 bodů, z pelotonu si vyjel Kaden Groves alespoň pro 17 bodů.

Úplný dojezd etapy se odehrával za poslední zatáčkou. Pak už to bylo jen 2,3 km rovně po široké silnici. V polovině tohoto úseku však náhle na čelních pozicích spadl domestik Alpecinu Tobias Bayer, vzal s sebou dva jezdce DSM Maxe Poola a Seana Flynna a přes ně vystoupil z kola i Kaden Groves. A pro Alpecin bylo vymalováno.

Do spurtu se možná nečekaně zapojil výrazně tým Ineos. Geraint Thomas, Omar Fraile a nakonec Kim Heiduk rozjeli spurt Filippu Gannovi, jenže z háku za Ivánem Garcíou Cortinou (Movistar) si v posledních desítkách metrů vyjel Alberto Dainese a krajana Gannu přespurtoval. Třetí dojel Marijn Van den Berg (EF Education-Easypost) a čtvrtý překvapivě Davide Cimolai (Cofidis).

/Zdroj obrázku: Getty Images/