Souhrn národních šampionátů v časovce 2016

nabor

V posledních 3 dnech se odjela drtivá většina národních mistrovství v časovce a tady je náš souhrn.

Německo – Tony Martin (Etixx-Quick-Step)

„Panzerwagen“ vyhrál své již 5. mistrovství v řadě a 6. celkem. Druhý dojel Jasha Sütterlin (Movistar) se ztrátou 1:39, třetí pak Nills Politt (Katusha) se ztrátou 2:23, Martin tak opět ukázal, že je úplně jinde než zbytek Německa.

Švýcarsko – Fabian Cancellara (Trek-Segafredo)

Legenda týmu Trek-Segafredo a jeden z nejlepších časovkářů všech dob, získal i ve své poslední sezoně národní titul a završil tak rovnou desítku vítězství. Což je naprosto neuvěřitelné číslo, i nadále tak bude nosit na svých zádech helvétský kříž. Druhý se ztrátou 1:20 dojel Reto Hollenstein z domácího celku IAM, bronzový pak taktéž závodník IAM, Simon Pellaud.

Velká Británie – Alex Dowsett (Movistar)

Již pátý titul a zároveň druhý v řadě získal Alex Dowsett, který byl i krátce držitel rekordu v hodinovce. Druhý dojel Gullen James (Pedal Heaven Race Team), třetí byl pak Perry Ryan, který získal již druhou bronzovou medaili za dva roky.

Nizozemsko – Tom Dumoulin (Giant-Alpecin)

Vytáhlý Holanďan vyhrál svůj druhý dres pro národního mistra a opět ukázal svou obrovskou sílu v časovkách. I přes intenzivní přípravu na kopce Gira, neztratil téměř nic ze svého umu v jízdě proti chronometru. Druhý dojel Jos Van Emden, třetí pak Wilco Kelderman (oba LottoNL-Jumbo).

Francie – Thibaut Pinot (FDJ)

Lídr FDJ pro Tour de France překvapivě vyhrál, ukázal v časovce obrovský pokrok a zároveň se tak pasoval do role velkého favorita na Tour. Druhý dojel jeho týmový kolega Anthony Roux, třetí potom Tony Gallopin (Lotto-Soudal).

Španělsko – Ion Izagirre (Movistar)

Španělský šampionát naprosto ovládl domácí tým Movistar, který obsadil první 4 místa. Vyhrál mladší z bratů Izagirrů, druhý dojel Jonathan Castroviejo a třetí Alejandro Valverde se ztrátou pouhých 25 vteřin, i on tak ukázal těsně před Tour skvělou formu. Čtvrtý byl pak Jesús Herrada.

Itálie – Manuel Quinziato (BMC)

Italský matador Manuel Quinziato, který letos oslaví 37. narozeniny, dal mladým puškám Boarovi (Tinkoff) a Moserovi (Cannondale) jasně najevo, že na titul z časovky si musí ještě minimálně rok počkat. Quinziato je velmi kvalitní časovkář a také platný člen při týmové časovce. Byl totiž součástí squadry BMC, která loni i předloni ovládla mistrovství světa.

Belgie – Victor Campenaerts (LottoNL-Jumbo)

Campenaerts, jenž dříve jezdil za Topsport-Vlaanderen a nyní závodí za Holandské Lotto, předvedl, že se s ním musí do budoucna počítat jako s jedním z nejlepších belgických časovkářů. Pouhé 3 vteřiny za ním dojel další mladý talent, Yves Lampaert (Etixx-Quick-Step). Dalších 9 sekund za Lampaertem pak dorazil do cíle Ben Hermans (BMC).

Švédsko – Alexander Wetterhal (Team Tre Berg-Bianchi)

Možná největším překvapením všech šampionátů byl Alexander Wetterhal, který v minulosti jezdil za tým Nettap-Endura a nyní hájí barvy kontinentálního týmu Tre Berg-Bianchi. Porazil totiž Tobiase Ludvigssona (Giant-Alpecin), jenž je znám jako velmi kvalitní časovkář, na letošním Giru dokonce dojel v úvodním prologu čtvrtý. Bronzovou medaili pak bral Gustav Larsson (ColoQuick-Cult).

Irsko – Nicholas Roche (Team Sky)

Synovec legendárního časovkáře Stephena Roche opět jednou ukázal svůj talent pro jízdu proti chronometru. Většinou se na něj pohlíží jako na skvělého vrchaře a tak trochu se zapomíná na jeho časovkářské kvality, které určitě má a tak nám to předvedl těsně před Tour na Irském šampionátu. Stříbrný byl Edward Dunbar (Axeon Hagens Berman) a třetí Ryan Mullen (Cannondale).